LASTİKLERİMİZLASTİKLERİMİZ TÜM LASTİKLERİ GÖSTERTÜM LASTİKLERİ GÖSTER BAYİLERİMİZBAYİLERİMİZ

BAKIM KILAVUZU

Michelin lastik markası ile ilgili bilgiler

Michelin 18 May 2010

Biliyor muydunuz

GERÇEK 1: Yuvarlanma direnci, otomobilinizin yakıt tüketiminin %20’sinden sorumludur

Yuvarlanma direnci, sadece lastiklerinizin yuvarlanmaya devam etmesini sağlamak için otomobilinizin yakıt tüketiminin %20’sinden sorumlu olabilmektedir. Bu da beş depodan birisinin lastikler tarafından sarf edildiği anlamına gelmektedir.

GERÇEK 2: Hava basıncı düşük olan lastiklerin sıcaklığı 80 C’ye ulaşabilmektedir

Evet, lastikler enerji tüketmektedir. Bunun anlaşılması için, birkaç kilometre gittikten sonra lastiklere sadece dokunun. Hava basınçları düşükse 80 dereceye kadar ulaşabilirler. Bu ısı neden kaynaklanmaktadır? Virajlarda lastiğin bükülmesinden ve her bir dönme, hızlanma, frenleme vb.de meydana gelen gerilmeden. Daha yakından incelediğinizde, bileşenin yol yüzeyine temas ettiği birçok minik bükülmeler görebilirsiniz.

GERÇEK 3: Silika, yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltmaktadır

1992 yılında, MICHELIN mühendisleri bir lastiğin yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltabilecek olan bir silikon dioksit yapısı ilave ettiler. Bu sayede lastikler ıslak koşullarda mükemmel çekiş gücü sağlamaktadır.

GERÇEK 4: MICHELIN ilk “yeşil” lastiği icat etti

MICHELIN ilk MICHELIN ENERGY™ lastiklerini piyasaya sürdü.  Bu da diğer üreticiler piyasaya henüz girerken MICHELIN’in on yıldan fazla bir süre öncesinde ilk “yeşil” lastiği icat ettiği anlamına gelmektedir.

GERÇEK 5: Daha az bükülme, ısı ve yakıt

MICHELIN Energy lastikleri yeşil lastiklerin ilk neslidir ve 1992 yılında 2,5 kg daha hafif hale gelmiştir. Lastiğin ağırlığının daha az olması daha az bükülme, bu da daha az ısı anlamına gelmektedir. Bu da elbette daha az akaryakıt anlamına gelmektedir.

GERÇEK 6: MICHELIN ENERGYTM lastikleri 45,000 kilometreye kadar uzun ömüre sahipti(1)

MICHELIN ENERGY™ Saver lastikler aynı zamanda uzun ömürlülükte de iyidir. Kullanıma bağlı olarak, 45,000 kilometreye kadar daha uzun ömre sahip olabilmektedirler(1).

GERÇEK 7: MICHELIN ENERGYTM Saver lastikler, ıslak yollarda 3 metreye kadar kısa fren mesafesinde durmaktadır(2)

Bir teknedeki pruva gibi, su şeridini yarıp geçmek için zemin üzerinde yuvarlak bir baskı oluşturmaktadır. Daha sonra geriye kalan su depolanmakta veya lastik desenlerindeki kanallar sayesinde dışarı atılmaktadır.

GERÇEK 8: MICHELIN ENERGYTM lastikleri 80 litre yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar (3)

Yakıt tasarrufu yakıt fiyatı ve lastik ebadına bağlıdır ancak ortalama olarak MICHELIN ENERGY™ Saver lastikler ömürleri boyunca 80 litreye kadar yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

GERÇEK 9: Yeni bir lastik almak için akaryakıttan yeterince tasarruf yapın

MICHELIN’in düşük tüketimli yeşil lastikleri ile 45,000 kilometre(1) sonra, yeni bir lastik almak için yeterli tasarruf yapmış olursunuz.

GERÇEK 10: Otomobilinizin CO2 salınımlarını kilometrede 4 g azaltır(4)

Tek bir olgun ağaç yıllık yaklaşık olarak 25 kg karbon emebilmektedir. MICHELIN ENERGY™ Saver lastikler otomobilinizin CO2 salımlarını kilometrede 4 g azaltmaktadır.(4) Ortalama bir otomobil kullanıyorsanız, üretilen CO2’nin emilmesi için sekiz ağaç daha az ağaca(5) ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hepimizin gezegenimiz için ne yapabileceğinin somut bir örneğidir. Unutmayın sadece bir gezegenimiz var!

GERÇEK 11: Her yıl 820 milyon litre yakıt tasarrufu yapılmaktadır

820 milyon litre…! Bu MICHELIN yeşil lastiklerinin takılı olduğu otomobiller tarafından dünyanın dört bir yanında her yıl yapılan tasarruf miktarıdır ve üretilen CO2’nin emilmesi için 28 milyon ağaca ihtiyaç duyabileceğimiz anlamına gelmektedir.

GERÇEK 12: 1992 yılından buyana 12 milyar litre yakıt ve 30 milyon ton CO2 tasarrufu yapılmıştır

1992 yılından bu yana Avrupa’da ""Yeşil Lastik” olarak isimlendirilen 400 milyondan fazla MICHELIN düşük yuvarlanma dirençli lastik satılmıştır. Bu lastikler tahmini olarak 9,5 milyar litre yakıt tasarrufu yapılmasına ilave taşıt CO2 salınımlarında 23 milyon tonluk şaşırtıcı bir azalma sağlanmasına yardımcı olmuştur.

GERÇEK 13: Yaklaşık olarak üç milyar litre yakıt tasarrufu yapabilirsiniz

Avrupa’daki bütün otomobillere MICHELIN Yeşil Lastik takılmış olsaydı, her yıl yaklaşık olarak üç milyar litre yakıt tasarrufu yapabilirdik (100, 000 yakıt tankerine eşit).

GERÇEK 14: Bir MICHELIN lastiği dünyanın etrafında bir turdan daha fazla mesafe kat edebilir (1)

Günümüzde, bir MICHELIN lastiği 45,000 kilometreye kadar dayanabilmektedir. Bu da dünyanın etrafında bir turdan daha fazlası demektir.

Şimdi her şeyi biliyorsunuz. Doğru karar verebilirsek daha fazla yol alabiliriz.

Şimdi karar senin.

TEBRİKLER

(1) MICHELIN lastiklerinin ortalama ömrü (iç kaynak).
(2) Kendisinden öncekiyle karşılaştırılmıştır. TÜV SÜD Otomobil testi.
(3) Benzinli taşıtlar için başlıca rakiplerle karşılaştırıldığında MICHELIN ENERGY Saver lastiklerle sağlanan ortalama yakıt tasarrufu tahmini. Avrupa pazarı için 15 ana ebat üzerinde gerçekleştirilen TÜV SÜD Otomobil 2009 yuvarlanma direnci testleri (Michelin 13 ebatta birinci ve 2 ebatta ikinci sıradaydı). Michelin lastikleri için ortalama ömür üzerinden hesaplanmıştır, örneğin, 45,000 km (iç kaynak).
(4) CO2 salınımı hesaplaması deneysel formülü temel almaktadır: 0.1l dizel = 265 g ve 0.1l benzin = 235 g.
(5) Gazla çalışan kategori D otomobil için, bu 199 kg CO2’ye eşittir, bu da 8 ağacın yıllık emilimine eş gelmektedir.

En son görüntülediğiniz makaleler

Görüntülediğiniz bir makale bulunmamaktadır

  • Otomobil
  • 4x4 / suv
  • Kamyonet
Loader