Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice

Kış lastiği veya kar lastiği: hangisi?

Kış lastiği nedir? Kar lastiğinden farklı mı?
Kış lastikleri hakkında bilmeniz gereken şeyleri ve aracınıza kar lastiği takılması önerilen zamanları öğrenin.

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler
guide drive in snow 2

Kış lastiklerini benzersiz kılan nedir?

Kış lastiği, yolun karlı olup olmadığına bakılmaksızın, 7ºC’nin altındaki sıcaklıklarda güvenli bir sürüş için özel olarak tasarlanmış lastiklerdir.

Lastik yanağında bulunan özel M+S ve/veya 3PMSF işaretlemeleri ile tanınırlar.

Kış Lastikleri, Kar Lastikleri ve Termo Lastikler arasındaki farklar nerelerdir?

Aslında bu lastikler arasında fazla bir fark yoktur. Bu terimler zaman içinde, yeni teknolojilerin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır.

Günümüzde bu lastikler için kullanılan en yaygın terim kış lastiğidir; çünkü faydaları sadece karlı yollarda değil, tüm kış koşullarında ve özellikle 7°C’nin altındaki sıcaklıklarda ıslak zeminde hissedilebilir.

Neden aracıma kış lastikleri takmalıyım?

Yaz lastikleri, sıcaklık düştüğünde belirgin şekilde daha düşük bir performans gösterir. Düşük sıcaklıklardan kaynaklanan kauçuk sertleşmesi, çekiş gücünü olumsuz etkiler. Bu yüzden sıcaklık 7°C’nin altına düşer düşmez lastiklerinizi değiştirmenizi öneririz.

Kış sürüşü taleplerine yönelik geliştirilen kış lastikleri, soğuğa uyum sağlayan malzemelerle üretilir. Esnek kauçuk ile derin lastik sırtı özelliğinin bir araya gelmesi, ister kuru veya ıslak ya da ister karlı veya buzlu olsun her türlü zeminde daha iyi bir yol tutuşu garanti eder. Aracın yol tutuşu ve sürüş kabiliyeti optimize edilmiştir ve fren mesafesi azaltılmıştır 

winter tyre

Yollar soğuk hava nedeniyle değişikliğe uğradığında

Yaz lastikleri, sıcaklık düştüğünde belirgin şekilde daha düşük bir performans gösterir. Düşük sıcaklıklardan kaynaklanan kauçuk sertleşmesi, çekiş gücünü olumsuz etkiler.

Bu yüzden sıcaklık 7°C’nin altına düşer düşmez lastiklerinizi değiştirmenizi öneririz.
Kış sürüşü taleplerine yönelik geliştirilen kış lastikleri, soğuğa uyum sağlayan malzemelerle üretilir. Esnek kauçuk ile derin lastik sırtı özelliğinin bir araya gelmesi, ister kuru veya ıslak ya da ister karlı veya buzlu olsun her türlü zeminde daha iyi bir yol tutuşu garanti eder. Aracın yol tutuşu ve sürüş kabiliyeti optimize edilmiştir ve fren mesafesi azaltılmıştır.

Kış veya 4 mevsim lastikleri ile kış aylarında güvenlik

Kış mevsiminde, karlı veya buzlu yollarda sürücüler araç kullanırken kendilerini daha az güvende hissedebilir. Ama kışın sürüş deneyiminiz artık güvensiz olmak zorunda değil. 

Kış mevsiminde soğuk havalarda araç kullanmanın yol açabileceği risk faktörlerini doğru bir şekilde hesaba katarak ve kış koşullarına uygun donanıma sahip lastikleri (kış lastikleri veya 3PMSF sertifikalı dört mevsim lastikleri) kullandığınızdan emin olarak, kışın da kendinizi, güzel bir yaz gününde hissettiğiniz kadar güvende hissedebilirsiniz.

winter road

Soğuk havada karşılaşılabilecek gerçek risk faktörleri

Sürücüler, kar ve buzun kış sürüşü için en büyük tehlike olduğuna inanma eğilimindedir. Oysa 10 kazadan 9’u* karlı veya buzlu yollardan ziyade, kuru veya ıslak zeminde meydana gelir.

Kar tehlikeli olabilir fakat bu olasılık sadece onda birdir. Kışın bile, 10 kazadan yaklaşık 9’u* düz yolda gerçekleşmektedir.

Bu olgu nasıl açıklanabilir? Bu bir konsantrasyon sorunudur. Sürücüler, keskin virajlarda görüş açısının sıfır olduğu kör dönüşler nedeniyle çok daha dikkatli olma eğiliminde iken, iyi görüş açısına sahip oldukları düz şehir yollarında dikkatlerinin dağılmasına izin verirler. Dolayısıyla kentsel alanlarda meydana gelen kazaların sayısı daha fazladır.

Bu gibi durumlarda lastikleriniz daha önemli bir rol oynar. Bu nedenle aracınızı kış lastikleri veya dört mevsim lastikler ile donatmanız şarttır.

*Yol Kazaları Araştırma Enstitüsü (VUFO) - Dresden Üniversitesi: Ortalama 12 yıla ait 12.000 kaza analiz edilmiştir.

MICHELIN kış lastikleri neden optimum performans garantisi veriyor

Lastik sırtı

Kış lastiği sırtı, çok sayıda derin ve ince yarıkları sayesinde kolayca tanınır. Bu yarıklar genellikle “lamel” olarak bilinir.

Lastik sırtında bulunan bu lameller (oluklar) birer “pençe” gibi hareket ederek kuru, ıslak, karlı ve buzlu arazilerde ideal bir performans sağlar.

Kış lastikleri, 7ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yaz lastiklerinden daha iyi bir çekiş gücüne sahiptir; çünkü tasarımlarında:
 

  • 10 kat daha fazla lamel bulunur
  • Tüm diş derinliği boyunca 3D kendinden kilitlenen lameller, kuru zeminde yol tutuşunu kolaylaştırır
  • %10 daha fazla lastik diş derinliği, kaygan yollarda esneklik sağlar
summer sculpture michelin pcy4
winter sculpture michelin alpin

Özel malzemeler

Kış lastikleri aynı zamanda kauçuğun kimyasal bileşimi açısından da yaz lastiklerinden farklıdır. Düşük sıcaklıklarda bile yumuşak kalacak şekilde formüle edilmiş olması, kaygan zeminlerde (ıslak, karlı veya buzlu koşullarda) çekiş gücünü arttırır.

- Düşük sıcaklıklarda (7ºC’nin altında) yaz lastiklerinin sırt kauçuğu sertleşerek, zemine tutunma kabiliyetini engeller.

- Kış lastiklerinin benzersiz bileşimi, esnek kalmasını ve yol yüzeyini etkili bir şekilde kavramasını sağlar.

Sıcaklık düştüğünde neden 3PMSF sertifikalı lastikler kullanılmalıdır?

Sıcaklık düşmeye başladığında özellikle bu sıcaklıklara uyum sağlayabilen lastikler (kış lastiği veya 4 mevsim lastik) kullanılmasının birçok nedeni vardır.

3PMSF işareti karlı zeminde üst düzey güvenlik ve hareketliliği gösterirken, bu işarete sahip lastikler ister ıslak ister kuru olsun kaygan zeminlerde iyi performans göstermek üzere tasarlanmıştır.

7°C’nin altındaki sıcaklıklarda kış sertifikalı lastikler (M+S ve/veya 3PMSF işarete sahip olanlar) genellikle daha güvenlidir ve ıslak, karlı veya buzlu zeminde yaz lastiklerine kıyasla daha kısa bir fren mesafesine sahiptir.

3pmsf Tyre

İhtiyaçlarınızı karşılayacak iki tip kış lastiği

Kar veya buz gibi kış koşullarında sadece ara sıra araç kullanıyorsanız, MICHELIN CrossClimate ürün gamından seçeceğiniz lastikler sizin için mükemmeldir.

Ancak zorlu hava koşullarıyla sık sık karşılaşıyorsanız,  MICHELIN Alpin ürün gamı, gideceğiniz yere güvenle ulaşmanız için gereken tüm özelliklere sahiptir. 

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.