prototypewheels04 bkgd

MICHELIN UPTIS

PATLAMAYAN LASTİK PROTOTİPİ

İlk olarak 2019 yılında gerçekleştirilen Movin’On sürdürülebilir hareketlilik zirvesinde tanıtılan MICHELIN UPTIS (Benzersiz Patlamayan Lastik Sistemi)(1) patlama ve hızlı basınç kaybı riskini ortadan kaldırır ve çevre üzerindeki etkiyi azaltır.

Yeni nesil havasız lastik çözümlerinin temsili niteliğindedir ve Michelin’in yüksek teknolojili malzemeler konusundaki uzmanlığına örnek teşkil eder.

New generation of airless tire | Michelin

DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR HAREKETLİLİĞE YÖNELİK ÖNEMLİ BİR ADIM

MICHELIN UPTIS prototipi, binek araçlara yönelik montajlanmış bir havasız lastik çözümüdür (lastik ve jant). Delinmeler veya yoldaki bozukluklardan kaynaklanan lastik patlaması ve diğer basınç kaybı risklerini azaltır. Birçok avantajı vardır:

  • Lastiklerin inmesi ve patlaması ile oluşacak tehlikeler ortadan kalktığından araç sürücüleri yolda daha güvende hisseder,
  • Filo sahipleri ve profesyonel araç sürücüleri, iş üretkenliklerini ideal düzeye çıkarır (patlak lastikler nedeniyle aksama söz konusu olmaz, bakım süreçlerine neredeyse hiç gerek kalmaz)
  • Delinmeler nedeniyle hurdaya ayrılan lastiklerin sayısı azaldığından yedek lastikler için daha az ham madde kullanılır ve atık miktarı azaltılır


MICHELIN UPTIS prototipi, MICHELIN’in dört yenilik dayanağından oluşan (havasız, bağlı, 3B baskılı ve %100 sürdürülebilir (yenilenebilir ve biyolojik kaynaklı)  MICHELIN’s konseptine ulaşmaya, yönelik önemli bir adımdır. 

MICHELIN UPTIS PROTOTYPE

MICHELIN UPTIS, DAHA AZ ÇEVRESEL ETKİ

MICHELIN UPTIS, şu esaslarla desteklenen yeni nesil havasız lastik çözümlerinin ilkidir :

1

YENİLİK VE TEKNOLOJİ

MICHELIN’in yüksek teknolojili malzemeler konusundaki uzmanlığı ile geliştirilen MICHELIN UPTIS, mevcut havasız hareketlilik teknolojisinde önemli bir gelişmedir. Basınç kontrolü ihtiyacını ortadan kaldıran ve diğer rutin bakım ihtiyaçlarını azaltan MICHELIN UPTIS, otonom araçlar ve binek araç filolarına yönelik ideal bir tercihtir.

2

DEĞERLİ ORTAKLIKLAR

Önemli bir küresel OEM ve MICHELIN’in değerli ortağı olan General Motors, MICHELIN UPTIS’in on yıllık dönemin ortası gibi erken bir dönemde yolcu araçlarında yaygınlaşması hedefiyle birlikte geliştirme ortağı olarak bir ortak araştırma anlaşması imzaladı. Ayrıca, DHL tarafından 2023 yılı sonuna kadar Singapur’da yaklaşık 50 teslimat aracına takılmak üzere MICHELIN UPTIS lastikleri tercih edildi.

3

SÜRDÜRÜLEBİLİR TASARIMLAR

MICHELIN UPTIS’in devrim niteliğindeki tasarımı ve malzemeleri, hurdaya ayrılmaya mahkum olan lastik sayısının azaltılması ve lastik üretiminde kullanılan toplam ham madde ve enerji miktarının düşürülmesi gibi sürdürülebilirlik avantajları sağlayacaktır.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? Her yıl lastiklerin neredeyse %20’si(2) patlamalar ve hızlı basınç kayıpları (%12) veya yetersiz lastik basıncından kaynaklanan düzensiz aşınma ve yıpranmalar (%8) nedeniyle hurdaya ayrılıyor (bu oran 200 milyon lastiğe veya 2 milyon tona eşdeğerdir*). Bu rakam, Eyfel Kulesi ağırlığının 200 katına eşittir. MICHELIN UPTIS, havasız tasarımıyla bu sorunu çözüyor.

MICHELIN UPTIS PROTOTİPİ HANGİ MALZEMELERDEN ÜRETİLİYOR ?

MICHELIN UPTIS, binek araçların ağırlığına ve hızına dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve özellikle filolar ve yeni hareketlilik biçimleri (C.A.S.E.: Bağlı, Otonom, Paylaşımlı, Elektrikli araçlar) için idealdir.

MICHELIN UPTIS prototipi, kauçuk ve jant için alüminyum ile cam elyaf katkılı plastikten yapılan esnek bir yük taşıyıcı yapıdan oluşur. Michelin’in yüksek teknolojili malzemeler alanındaki tecrübesinin ürünüdür.

MICHELIN UPTIS, binek araçlara ilişkin ihtiyaçları ideal bir şekilde karşılar ve bir Michelin lastiğinden beklenen performans niteliklerini tam anlamıyla sunar.

MICHELIN UPTIS PROTOTYPE

DHL, MICHELIN UPTIS’İ TERCİH EDİYOR

MICHELIN’in havasız lastik teknolojisi, son teslimat etabı pazarına ilk adımlarını atıyor.

2023 yılı sonu itibarıyla Singapur’da yaklaşık 50 DHL teslimat aracına takılacak.

capture

MICHELIN UPTIS PROTOTİPİ 2021 YILINDA HALKA TANITILDI

Otomotiv alanında YouTube kanalları bulunan JWW ve Gercollector MICHELIN UPTIS’i 2021 Münih Otomobil Fuarında gerçek yol koşullarında test etme imkanı buldu.

“Arabalardaki performansını görmeyi dört gözle bekliyoruz”, “harika bir konfor”: MICHELIN UPTIS prototipi bekleneni verdi.

Michelin UPTIS Driving Experience - IAA Munich 2021

NEDEN MICHELIN? MICHELIN HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN :

Yasal Bilgiler

(1) UPTIS: UPTIS lastiklerde kullanılan özel jantın tedarikçisi Maxion ile iş birliği halinde geliştirilen havasız lastik teknolojisi olan, Benzersiz Patlamayan Lastik Sistemi 

(2) 135.000 lastiklik bir örnekleme dayanan ve küresel ölçekte tahminde bulunulan (tahminlere göre her yıl kullanım ömrü sonundaki bir milyar lastik kullanım dışı kalıyor) kurum içi “hurdalık” anketi (2012-2015).

(3) Daha fazla bilgi için: https://www.michelin.com/en/sustainable-development-mobility/for-the-planet/environmental-approach

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.