car tyre size

Aracının Lastik Ebadına göre ara lastik seç

Arabanız için doğru lastik ebadını bulmanıza yardımcı oluyoruz

Lastiklerinizi değiştirmeniz mi gerekiyor ?
15 inç lastiklere mi ihtiyacınız var? Yoksa 20 inç lastiklere mi? Lastiklerinizin ebadını belirleme konusunda zorlanıyor musunuz? Doğru lastik ebadını bilmenin, güvenlik risklerini en aza indirmek ve en iyi sürüş performansını sağlamak açısından elzem olduğunu unutmayın. Lastik tercihiniz, yasalara ve araç üreticisinin önerilerine de uygun olmalıdır

 

İçiniz rahat olsun; arabanızın lastik ebadını belirlemek, göründüğü kadar karmaşık değildir. Doğru MICHELIN® lastik ebadını seçmek için araç sahibinin sağladığı kılavuza veya sürücü tarafındaki kapıya bakın: arabanızın lastik ebadı ve yük/hız sınıfı bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Lastik ebadını seçin ve size uygun araba lastiğini bulun

Lastik ebadı nasıl okunur ?

Örneğin, 205/55R17 91V ebadını ele alalım:

  • 205, lastiğin (milimetre cinsinden) genişliğini ifade eder
  • 55, yüzde cinsinden genişliğe kıyasla yükseklik değerini ifade eder
  • R, lastiğin hangi yapıda olduğunu ifade eder (radyal için R, diyagonal için D ve kuşaklı için B harfi kullanılır)
  • 17, lastiğin (inç cinsinden) çapıdır
  • 91, hız ve yük sınıfıdır
  • V, lastiğin gidebileceği maksimum hızı tanımlayan hız endeksini ifade eder

 

tyre size

Lastik bulucu aracımızı kullanarak da ihtiyaçlarınıza uygun lastiği bulabilirsiniz. Uzmanlığımızdan en iyi şekilde faydalanın! Aracınıza ve sürüş tarzınıza en uygun lastiği bulmanıza yardımcı olur.  Sağladığınız bilgilere göre lastik bulucu aracımız, aracınız için özel olarak tasarlanan üretici onaylı lastikleri ve ayrıca, orijinal lastiklerle uyumlu ebatların bir listesini görüntüleyecektir.

İsterseniz arabanızın türünü veya kullanım şeklini veya arabanızın markasını seçerek de lastiğinizi bulabilirsiniz

Bu bilgilere erişiminiz yoksa ve araba lastiği ebatlarına ilişkin daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa lütfen rehberimizi inceleyin: doğru lastik nasıl seçilir?

Lastiklerinizi değiştirirken lastik ebatları ve diğer tüm detaylarda üretici önerilerini dikkate almanız tavsiye edilir. Michelin olarak ise en önemli noktalardan biri olarak aracınızın 4 çeker tekerleğine de aynı 4 lastiği takmanızı öneriyoruz (aracınızın ilk durumunda ön ve arkada farklı ebatlarda lastikler bulunması haricinde).

Yalnızca lastik ebadına göre arama yaparken lütfen görüntülenen sonuçların çeşitli faktörler nedeniyle (bunlarla sınırlı olmamak üzere ebat, hız sınıfı, yük kapasitesi, hedeflenen servis koşulları vb.) aracınız için uygun olmayabileceğini (veya önerilemeyeceğini) unutmayın. Lütfen uzman tavsiyesi alın.

Yardıma mı ihtiyaç duyuyorsunuz veya sorularınız mı var? Size yardıma hazırız. Bizimle irtibata geçin. Uzmanlarımız size lastiklerle ilgili en iyi tavsiyeleri sunmaya hazırdır.

Yasal Bilgiler

Görüntülenen yük ve/veya hız sınıfları, araç etiketinde belirtilen orijinal ebatlara göre biraz farklılık gösterebilir. Nitelikli bir profesyonel olarak lastik bayiniz size şu bilgilendirmeleri sağlayabilecektir:


1. Değiştirilen lastiklerin yük ve/veya hız sınıfının orijinal lastiklerden farklı olup olmadığı konusunda bilgilendirme.


2. Teklif edilen alternatif ebada göre lastik basıncının ayarlanmasının gerekip gerekmediğini belirleme.