Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice

İyi Bir Kış Lastiği Nasıl Anlaşılır?

 

Bir lastiğin üzerinde, kış lastiği mi yoksa dört mevsim lastiği mi olduğunu gösteren özel işaretler vardır.Belirlenmesi kolay olan bu semboller, lastiklerin yanağında bulunur.

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

3PMSF (3 Zirveli Tepe Kar Tanesi) Sertifikalı Kış Lastikleri

guide snowy night road
3pmsf certif

3PMSF “3 Peak Mountain Snowflake” yani Türkçesi “3 Zirveli Tepe Kar Tanesi” anlamında gelir.

3PMSF işareti, lastiklerin karda sürüş için hem güvenilir hem de emniyetli olduğunu gösterir.

3PMSF işareti, sertifikalı bir laboratuvar tarafından verilir. 3PMSF işareti olmayan lastikler, kış lastiği olarak kategorize edilemezler. Kış lastiklerinin resmi işareti olan 3PMSF sembolü, zorlu kar ve kış koşulları için gerekli güvenlik standartlarını sağlar.

Bu işareti almaya hak kazanmak için, lastiğin standartlaştırılmış bir düzenleme yöntemine göre test edilmiş olması ve hem hareketlilik hem de karlı zeminde güvenli sürüş açısından tatmin edici bir standartta performans göstermesi gerekir. Bu performans kategorilerinin içinde; lastiğin deseni, desen hamuru, yapısı; zorlu kış şartlarında hızlanması, frenlemesi vb. gibi kriterler bulunmaktadır.

Bu işaret, iyi bir kış lastiğinin tanınması için giderek daha fazla norm haline gelmektedir.

3PMSF sembolü (3 Zirveli Tepe Kar Tanesi) kolayca tanınabilir: 3 dağ zirvesiyle çevrili bir kar tanesi. Mevzuata göre, her zaman M+S işareti ile birlikte verilir.

M+S Kış Lastikleri

M+S (mud and snow) çamur ve kar demektir.

Bu işaret, lastiğin standart modellere (yaz lastikleri) göre karlı veya çamurlu yollar için daha uygun olduğunu gösterir.

Bu işaretlemenin sertifikalı bir testten geçmeyi gerektirmediğini ve tamamen üreticiye bağlı olduğunu unutmamalısınız. 3PMSF işaretli lastikler, sadece M+S işaretleri lastiklere göre; buz, kar, sulu kar kaplı yollarda daha iyi frenleme, viraj kabiliyeti ve çekiş gücü sunar.

marquages m s et 3pmsf fiche 06
guide drive in snow 2

 

M+S işareti üretici tarafından konulur ve bir standart içermez. Sadece çamurlu ve karlı yollarda, diğer desenlere göre daha iyi çekiş gücü sağlayacağı iddiasındadır. Hamur yapısı, desen özellikleri, soğuk havalardaki tutuş kabiliyeti gibi kriterlerin yerine getirilmesini gerektirmez.

Lastiğin Avrupa kurallarına göre “kar” lastiği olduğunu gösterir ancak kış koşullarındaki performanslarının teste tabi tutulduğunu göstermez. Yönetmelikler zaman içerisinde gelişmektedir ve bugün Avrupa'da norm haline gelen 3PMSF işaretidir.

Bibendum Hiver

 

MICHELIN, kış mevisiminde sürüş için sadece M+S yerine, 3PMSF ile işaretlenmiş kış lastiklerinin kullanılmasını önermektedir.

Tüm MICHELIN kış lastiklerinin ve dört mevsim lastiklerinin 3PMSF sertifikalı olduğunu bilerek güvenle ve gönül rahatlığıyla aracınızı kullanabilirsiniz.

3PMSF sertifikalı MICHELIN kış lastiklerini keşfetmek için hemen tıklayın.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.