Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice

Neden kış lastiği paketi seçmeliyim ?

Sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde, yaz lastiklerinizi üzerinde jantları hazır olan kış lastiği seti ile değiştirebilirsiniz.
Neden bunları seçmelisiniz? Yanıtlar özel rehberimizde.

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Kış lastiği paketi tam olarak nedir?

Kış lastiği paketi, bir jant seti (kişisel tercihinize göre çelik veya alaşım) ile birlikte bir lastik setinden oluşur. Jantlı yaz lastiklerinizi (jantlar + yaz lastikleri) değiştirmek için her yıl aracınıza takılmaya hazır tam bir jantlı kış lastiği seti seçmenize olanak tanır. Bu seçenek, zorlu kış koşullarında sürüş için daha emniyetli bir alternatiftir. 

Bu paketin maliyetini azaltmanın bir yolu, aracınız için onaylanmış ancak yaz aylarında kullandığınızdan daha küçük bir jant çapına sahip lastik ebadı seçmektir. Kış lastikleri genellikle yaz lastiklerinden daha pahalıdır ancak daha küçük lastikler tercih edilmesi fiyatı düşürebilir.

pack pneu jantes winter

Örneğin, Golf 7 donanımı için şu altı ebat onaylanmıştır:

195/65 R15 - 205/55 R16 - 205/50 R17 - 225/45 R17 - 225/40 R18 - 225/35 R19 

Kullandığınız geleneksel lastik ebadı ne olursa olsun, yük ve hız endeksinin otomobil üreticisi tarafından öngörülen asgari gereklikleri karşılamasını sağlayarak, kış paketiniz için bu altı ebattan herhangi birini seçebilirsiniz. 

Orijinal lastiklerden daha düşük bir lastik hız endeksine sahip kış lastikleri de takılabilir.

Bir 205/55 R16 91V yaz lastiği (maksimum hız: 240 km/s) örneğin bir 205/55 R16 91H kış lastiği (maksimum hız: 210 km/s) veya bir 205/55 R16 91T (maksimum hız: 190 km/s) kış lastiği ile değiştirilebilir.
Avrupa’da bu seçeneği tercih ederseniz, kontrol panelinize hız limitini aşmamanız gerektiğini hatırlatan bir çıkartma yapıştırmanız gerekir.

4w 323 tire michelin pilot alpin five en us features and benefits 2 signature 16 slash 9 1

Bu kış aracınızı gönül rahatlığıyla sürmeniz için ipuçları

Bir jant ve kış lastiği paketi tercih ederek, yalnızca paradan tasarruf etmekle kalmıyor, aynı zamanda bu lastiklere uygun donanım kolaylığı sayesinde zamandan kazanıyor ve stresten de kaçınıyorsunuz. Üstüne üstlük... Yeni jantlı lastiklerinizi kendiniz oluşturup kişiselleştirin!

Kış lastiği paketini nereden satın alabilirim?

Jant + kış lastiği paketi hakkında internetten araştırma yapın ya da yerel bayinize danışın. Perakendeciler, eve teslim hizmeti ya da yetkili partner garaja teslim seçeneği sunabilir.

Kış lastiği paketinin fiyatı nedir?

Başlangıçta bir yatırım maliyeti olsa da, aracınız için eksiksiz bir kış lastiği ve jant seti almanız uzun vadede hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlar. Jant ebadı ve modeli gibi faktörlerin son fiyat üzerinde etkisi olacaktır. Temel bir çelik jantın fiyatı, alüminyum janttan daha düşük olacaktır. Bunlar ideal olarak aracınızın kullanım ömrü boyunca dayanmalı ve aracı satmaya karar verirseniz aracınızın ederine değer katmalıdır. Lastikler için de durum aynıdır: temel bir kış lastiği, en üst model lastikten daha uygun maliyetli olacaktır. Jantlarda olduğu gibi, maliyet lastiklerinizin ebadına göre artar. Aracınızın modelini online bir fiyat simülatörüne girerek ya da uzman bir lastikçiye sorarak fiyat teklifi alabilirsiniz.

bibendum
Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.