VINTERDÆK ELLER HELÅRSDÆK – HVAD ER BEDST

Kış lastikleri nasıl seçilir?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Kış için lastik almak istiyorsunuz ancak piyasada mevcut onlarca lastik teklifi arasından nasıl seçim yapacağınızı bilmiyor musunuz? İhtiyacınız olan ister kış lastikleri ister dört mevsim lastikler olsun, Michelin kararınızda size rehberlik etmek için burada!

En iyi kış lastiği seçimine dair ipuçlarımız

Kış yaklaşırken hangi kış lastiklerini seçeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Mevcut birçok farklı model ve ürün grubunda unutmamanız gereken önemli hususlar var:

  • M+S işaretinin tersine, lastik yanağında bulunan 3PMSF işareti lastiklerin AB standartlarına uygun olduğunu ve kış hava koşullarında güvenli bir şekilde sürüş yapabilmenizi sağlayan standart bir testten geçtiğini gösterir.
  • 7°C’nin altındaki sıcaklıklarda, kış hava koşullarına adapte olabilen lastiklerinizin olması şarttır. Lastik satın almadan önce sürüş tarzınıza, aracınızın markası ile modeline ve lastik ebatlarına göre aracınızda hangi lastikleri kullanacağınızı öğrenmek için bu ipuçlarını takip edin
Auto Background pn002567 max Tips and Advice

İpucu #1:

Kış lastiklerinizi yaşadığınız yere ve genel sürüş tarzınıza göre seçin

Kışların uzun ve sert geçtiği bir bölgede yaşıyorsanız, MICHELIN size kış lastiği kullanmanızı önerir.

MICHELIN ALPIN serisi (örneğin MICHELIN Pilot Alpin 5, MICHELIN Pilot Alpin 5 SUV, ve MICHELIN Alpin 6 lastikleri) en zorlu kış koşullarında bile güvenli, konforlu ve hassas bir sürüş deneyimi sağlar.

Değişken hava şartları olan ve nadiren kar yağan bir yerde yaşıyorsanız, MICHELIN CrossClimate dört mevsim lastikler muhtemelen sizin için en iyi seçim olacaktır. MICHELIN CrossClimate serisi, karda yüksek performansı sayesinde, hem yazın hem de kışın dengeli bir performans sunar.

Gerçekten en zorlu kış koşullarına sahip bir bölgede yaşıyorsanız, MICHELIN size çivili ve çivisiz alternatifleri olan Nordik MICHELIN X-ice veya MICHELIN X-ice North 4 serisi gibi özel kış lastikleri kullanmanızı önerir.

Kış lastikleri ile dört mevsim lastikler arasındaki farklar hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? O zaman bu makaleye bir göz atın: Yaz Lastiği mi? , Kış Lastiği mi? yoksa 4 Mevsim Lastik mi?

Auto Background cjzjzkjb708490pnqeke1lt6a winterhighwayimagejpg 0 0 720 430 max Tips and Advice

İpucu #2:

Lastiklerinizin ebadını kontrol edin

Aracınız için hangi kış veya dört mevsim lastiğinin uygun olduğunu öğrenmek için lastiklerinizin ebadını dikkate almanız gerekecektir.

Aracımın lastik ebadını nasıl bulurum ?

Lastiğinizin ebatların birkaç farklı bilgi içerir: genişlik, yükseklik, çap, yük endeksi ve hız değeri:

  • Genişlik,
  • yükseklik,
  • çap,
  • yük endeksi,
  • hız derecesi
Lastiğinizin ebadını öğrenmek için lastiğin yanağına bakın
Auto Background cjzk0hvav08dh0pnqdyzbi9lr dimensionpneu max Tips and Advice
dim poid
dim vitesse

Bu unsurları anlamamıza ilişkin rehber:

225: Lastiğin nominal kesit genişliği (mm) Bu değer yaklaşık olarak lastik sırtı genişliğindedir. 

45: lastik yanak yüksekliğinin lastik taban genişliğine en/boy oranı (yüzde olarak). Bu örnekte, 45 rakamı lastik yüksekliğini gösterir ve genişliğin %45’ine eşittir.

R veya ZR: radyal yapı

17: nominal jant çapı (inç). Bu, lastik takılabilecek şekilde tasarlanmış jant çapına karşılık gelir. Jant ebadı olarak da bilinir. 

96: Yük kapasitesi endeksi. Her lastiğin destekleyebileceği maksimum yük.

V: Hız indeksi; lastiğin maksimum hız kabiliyeti. Bu örnekte, V değeri saatte 240 km’dir

Aracınızın kış lastiği veya dört mevsim lastik ebatları, yaz lastiklerinizin ebatlarıyla eşleşmeli ve yük endeksi aynı veya daha yüksek olmalıdır. Bir Jant + Lastik paketi tercih ederseniz, daha küçük bir ebat seçerek tasarruf edebilirsiniz, ancak araç için onaylanmış olduğundan emin olmanız gerekir. Kış sürüşüne uyarlanmış ve genellikle daha ucuz olan biraz daha düşük bir hız derecesi de seçebilirsiniz. Size en iyi seçeneğin sunulduğundan emin olmak için bayinize tekrar danışın. 

MICHELIN Dört Mevsim serisini bulmak için lastik bulucu aracımızı kullanın.

Üretici tarafından tavsiye edilenden daha düşük lastik hız endeksine sahip bir kış lastiği seçebilir miyim ?

Evet. Araç üzerinde, aracın maksimum hızından daha düşük hız derecesine sahip (M+S ve 3PMSF işaretli) kış lastikleri varsa, sürücünün görüş alanına ilgili lastiklerin maksimum hızını gösteren net görülebilir bir etiket yapıştırılması şartıyla, bu lastiklerin takılması yasal olarak kabul edilecektir. 

Örneğin, maksimum hızı saatte 205 km olan bir araca normalde H hız dereceli lastikler takılmalıdır. Hız derecesi T olan (M+S ve 3PMSF işaretli) kış lastikleri takılı ise, maksimum hız değerinin saatte 190 km olduğunu gösteren bir etiket yapıştırılmalıdır.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.