Tyre valve replacement

BİR LASTİK SUPABI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Lastik supabı nedir? Ne zaman değiştirilmelidir? Nasıl değiştirilir? Bu soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Lastik supabı nedir?

A tyre valve

Lastik supabı her lastikte bulunan bir parçadır. Lastiğinizin sızdırmazlığını korur ve hava kaçışını engeller. Lastiğe, doğru basınç elde edilene kadar hava basmak için kullanılır.

Bir supap üç parçadan oluşur:

 • Kauçuktan yapılmış ve kapağı vidalamak için yivlerin bulunduğu bir gövde,
 • Kapak,
 • Metal bir çubuk gibi görünen ve gövdenin merkezinde yer alan (kırmızı parça contadır) supap iğnesi
   

Hava sızıntısını önlemek için supapta mutlaka kapak bulunmalıdır. Dolayısıyla supaplarınızdan birinde kapak olmadığını fark ederseniz bu supabı değiştirmeniz çok önemlidir.

Lastik supabı ne zaman değiştirilmelidir?

Supap değişiminin gerektiği iki durum vardır.

1 - Lastiği değiştirirken

Yeni bir lastik taktığınızda her zaman supap değiştirme işlemi gerçekleştirilir.

 • Kauçuk supaplar kesilerek yeni supapla değiştirilir.
 • Elektronik TPMS (Lastik Hava Basıncı İzleme Sistemi) supaplarda, yani basınç sensörlü supaplarda, supabın tamamı değil, yalnızca içindeki hava sızdırmazlığını koruyan conta değiştirilir.
   

2 - Lastik supabında delikler oluştuğunda

Lastiklerde yavaş bir basınç kaybı söz konusuysa supabın kendisinde veya içindeki supap iğnesinde delikler oluşmuş olabilir. Bu durum yaygın olmasa da görülebilir.

Bu delikli yapı, sızdırmazlığı bozar, olağan dışı hava sızıntısına neden olur ve bu nedenle lastik hala iyi durumda olsa da supabın değiştirilmesini gerektirir.

Bu durumla neden karşılaşılır?

Supabın bir kısmı kauçuktan yapılır. Zaman içerisinde bu malzeme sızdırmazlık özelliklerini kaybeder. Bu nedenle lastik değiştirilirken her zaman supabın da değiştirilmesi tavsiye edilir.

Öte yandan bazı durumlarda lastik, kullanım ömrünün sonuna gelmeden önce supabın değiştirilmesi gerekebilir. Örneğin, yalnızca şehir içinde kısa seyahatler yapıyorsanız lastik yıllar içerisinde az oranda aşınırken supap kauçuğu zaman geçtikçe delikli bir yapıya bürünebilir. Bu durumda, basınç kaybını önlemek için supap, lastikten önce değiştirilmelidir.

Lastik supabının delikli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Her durumda, lastiklerinizin basıncını düzenli olarak kontrol etmeniz elzemdir.

 • Anormal bir basınç kaybı tespit etmediyseniz supap hala iyi durumdadır.
 • Öte yandan, anormal bir basınç kaybı söz konusuyla supabın sızdırmazlığından şüphe edilebilir (patlak gibi diğer nedenler de söz konusu olabilir).
   

İkinci durumda lastiğinizi bir uzmana göstermelisiniz. Uzman, lastik hala iyi durumdayken supabın delikli bir yapıya büründüğünü gözlemlerse yalnızca supabı değiştirecektir.

Lastiklerinizi benzin istasyonlarındaki lastik şişirme pompalarıyla şişirebilirsiniz

Supabın delikli olup olmadığını öğrenmenizi sağlayacak ufak bir ipucu:

Kapağın sıkı bir şekilde kapatıldığından emin olduktan sonra supabı ileri geri hareket ettirin. Havanın sızdığını gösteren sesler duyuyorsanız delik vardır.

Ayrıca, supabı hareket ettirmeden önce sabunlu suyla ıslatabilirsiniz: hava sızıntısı varsa supaptan ufak baloncuklar çıkacaktır.

Lastik supabı nasıl değiştirilir?

Supap değiştirme işleminde gereken iki unsur vardır:

 • Nasıl yapılacağını bilmek,
 • Uzmanların lastikleri sökmek, supap değiştirmek (veya elektronik supaplarda iç contayı değiştirmek), bu amaçla tasarlanan bir makineden iletilen bilgilere göre balans ayarını yapmak için kullandığı aksesuar ve makinelere sahip olmak.
   

Bu bilgiler ve ekipmanlar olmadan supap değiştirmek riskli olabilir ve yola çıktığınızda risk teşkil edebilir. Bu nedenle lastik supabı değişimini bir uzmana bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Yakınınızdaki uzmanları bulmak için aşağıdaki aracımızı kullanabilirsiniz:

map search desktop

Yakınınızdaki lastik bayilerini saniyeler içinde bulun

Şuna göre ara
Adres, şehir ya da posta kodu
Otomobil
 • Otomobil
 • Motorbike
Konumumu bul
Arama
Türkiye'de en çok arama yapılan 5 şehir
Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.