Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice

Kar zincirleri: ne zaman takılır, nasıl kullanılır

Kış aylarında sürüş koşulları, aynı gün içinde kuru, ıslak, karla kaplı ve bazen de buzlu olarak değişebilen yol şartları nedeniyle tehlikeli ve tahmin edilemez olabilir.
Yolların kar ve buzla kaplı olduğu durumlarda kar zinciri yaygın olarak kullanılan bir donanımdır. İşte kar zincirinin ne zaman ve nasıl kullanılacağına dair bir rehber.

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Kar zinciri ne zaman takılır?

1 - Yasal mevzuatın zorunlu kıldığı zamanlarda kar zinciri takın

Bazı yerlerde, özellikle dağlık ve kayak merkezlerine giden yollarda, kar zinciri veya kar lastiği kullanmanızı zorunlu kılan düzenlemeler olabilir. Avrupa’nın bazı bölgelerinde bu zorunluluk, yasal B26 yol işareti ile gösterilir.

Bununla birlikte, çoğu durumda, bu yol işaretine kar lastiklerinin kabul edilebilir olduğunu belirten başka bir işaret eşlik eder.

guide ue regulations

2 - Aracınızda yaz lastikleri varsa kar zinciri takın

panneau b26

Fotoğraf sahibi: Stephane DUCLET

Aracınızda bulunan lastikler her ne tipte olursa olsun, gerektiğinde veya kar zinciri işaretiyle belirtildiğinde kar zinciri kullanmanız önemlidir.
Zincir kullanımının beraberinde bazı kısıtlamalar getirdiğini unutmamak gerekir:

  • Kar zincirini soğuk havada, geceleri ve yolun kenarında takmak, kesinlikle hoş bir deneyim değildir. Sonuç itibariyle, birçok kişi kar zinciri takmak için son dakikaya kadar bekleme eğilimindedir ve bu süre zarfında zayıf yol tutuşu ve çekiş gücü nedeniyle güvenli olmayan koşullarda araç kullanmış olurlar.
     
  • Avrupa’da, aracınızda kar zinciri varken saatte 30 km’den daha hızlı sürmeniz önerilmez. 
     

Ayrıca güvenlik nedeniyle ve kar zincirinin zarar görmesini önlemek amacıyla, normal yol yüzeyinde sürüş öncesinde kar zincirinin çıkarılması gerekir.

Kar zinciri kullanma ihtiyacını en aza indirmek için, kış veya dört mevsim lastikleri gibi şartlara uygun lastikler kullanmanızı öneririz..

3 - Kış veya dört mevsim lastikleriniz varsa

Yaz lastiklerinin aksine, kış ve dört mevsim lastikler kış koşullarında sürüş için tasarlanmıştır. Kauçukları düşük sıcaklıklarda bile esnekliğini korur ve derin olukları karda olduğu gibi soğuk ve ıslak zeminde çekiş gücü sağlar. Bununla birlikte, bu lastiklerle bile kar zincirleri buzda veya karda çekiş gücünü arttırdığından sert hava koşullarda araç kullanırken yararlı olabilir.

Donanımlarınızı dikkatli seçtiğinizden emin olun. Kış lastikleri ve dört mevsim lastikler, alaşım veya metal zincirlere daha uygundur çünkü kar çorapları kış ve dört mevsim lastiklerin karda çekiş gücü özelliğini engeller.  

chaines neige michelin

Kar zincirleri ile kar çorapları arasındaki fark nedir?

Temel fark, tasarımdadır: Kar zincirleri lastik sırtının üstüne takılırken, kar çorapları tekerlekleri tamamen kaplar. Kar zincirlerinde çekiş gücü, lastiğin ve zincirin birlikte çalışmasının bir sonucudur. Kar çoraplarında ise, çekiş gücü sağlayan çorabın kumaş malzemesidir.

Kar zinciri ve kar çoraplarının performansı

Sert karda, iki sistem aynı şekilde çalışır ancak yeni yağan karda ve gizli buzlanmada zincirler daha etkilidir. Ayrıca daha dayanıklıdır ve kardan temizlenmiş yollarda daha yavaş bozulurlar. Ancak çorapların takılması çok daha kolay ve hızlıdır.

Farklı zincir tipleri

2000’lerin başına kadar, piyasada yalnızca metal zincirler bulabilirdiniz. Ancak son on beş yıldır, özellikle Michelin’in teşvikleriyle, çorap (S.O.S Grip) ve alaşım zincirler (Michelin Easy Grip) gibi yeni zincir kavramları, özellikle kurulum açısından daha kolay kullanıma yönelik olarak geliştirilmiştir ve performansları sürekli artmaktadır.

Kar zincirleri serimiz hakkında daha fazla bilgi için özel web sitemizi ziyaret ediniz.

bibendum

Avrupa’da kar zincirleri ile ilgili mevzuat nedir ?

Çoğu araç, klasik veya standart zincirler kullanabilir ancak bazı araçlar özel zincir gerektirir. Bu genellikle tekerlek yuvalarının daha küçük olmasından kaynaklanır, yani standart zincir kullanımı araca zarar verebilir. Bu durumda kar çorapları, alaşım zincirler veya yan zincirler kullanmanız gerekecektir.

Bir ürün seçmeden önce, aracınızın modelini ve lastik ebadını bilmeniz gerekir.

Önden çekişli, arkadan çekişli ya da 4 çeker olmasına bakılmaksızın, araç stabilitesini korumak amacıyla tüm araçlarda bütün lastiklere kar zinciri takılı olmak zorundadır.

shutterstock 92325316
carousel produit x ice north

Kar zincirleri herhangi bir araca takılabilir mi?

Çoğu araç klasik veya standart zincir kullanabilir, ancak bazı araçlar özel zincirler gerektirir. Bunun nedeni genellikle daha küçük bir tekerlek yuvasına sahip olmalarıdır, yani standart zincirlerin kullanılması araca zarar verebilir. Sizin için durum böyleyse kar çorabı, kompozit zincir veya yan zincir kullanmanız gerekecektir.

Bir ürün seçmeden önce aracınızın modelini ve lastiklerinizin boyutunu bilmeniz gerekir.

Önden, arkadan veya 4 tekerlekten çekişli olmalarına bakılmaksızın tüm araçlarda, aracın dengesini korumak için dört tekerleğe de kar zinciri takılmalıdır.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.