tyre pressure

Bir SUV Lastiğiyle Kaç Mil Gidebilirim?

Michelin lastikler aracın önünde olduklarında sıklıkla 40.000 kilometre ve üzeri kullanım ömrüne sahiptir.
Ancak bu genel bir kullanım ömrüdür ve pek çok etkenden etkilenir.

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler
Oto Editör tyre in page İpuçları ve Tavsiye

Lastik tipi

RAC’ye göre ortalama bir lastik önde 32.000 km dayanır ve bu rakam bir Michelin lastiğinden yaklaşık 8000 km düşüktür. Önden çekişli bir araçta arka lastiklerin ömrü bunun iki katıdır. Dolayısıyla kullanacağınız lastik tipi, lastiğinizin kaç kilometre dayanacağını önemli ölçüde etkiler. Ancak lastiklerinizi beş yıldan uzun süredir kullanıyorsanız her yıl profesyonel bir lastik ustası tarafından kontrol edilmesini tavsiye ederiz. 

Yol koşulları

Elbette sürekli sert veya engebeli bir arazide sürüş yapıyorsanız lastiklerinize binen yük artacağından lastikleriniz daha hızlı aşınır. Bu durum hava koşulları için de geçerlidir. Yaz aylarında sıcaklığın lastiğinizin fazla şişmesine neden olduğunu, kış aylarında ise bunun aksini gözlemleyebilirsiniz. 

Oto Editör driving habits in page İpuçları ve Tavsiye
Oto Editör driving habits in page2 İpuçları ve Tavsiye

Sürüş alışkanlıkları

Aracınızı muhafaza etmeniz önemlidir. Ancak sürüş alışkanlıklarınız da lastiklerinizin ne kadar uzun bir süre iyi durumda kalacağı üzerinde önemli bir rol oynayabilir. Lastiklerinizin kullanılabilirliğini artırmak ve diş derinliğini yasal seviyede tutmak için lastiklerine binen yükü artıran sert hızlanmalardan ve frenlerden kaçının. 

Lastiklerinize özen göstermeniz de önemlidir. İdeal lastik basıncı, sürüş yaptığınız zemine göre farklılık gösterir ve bu da SUV lastiğinizi kaç kilometre kullanabileceğiniz konusunda büyük etkiye sahip olabilir. Örneğin, normal yolda sürüş yapıyorsanız aracınızın kullanım kılavuzuna bakmalısınız; basınç genellikle 30-38 psi arasında olur. Sert, çakıllı zeminlerde sürüş yaparken lastik basıncını yaklaşık 6 psi kadar düşürmenizi tavsiye ederiz. Çamurlu yollarda, çamur miktarına bağlı olarak basınç daha da düşürülmelidir. 22 - 28 psi arası bir basınç tavsiye edilir ancak yolda dikkatli olmanız gerekir. Taşlı yollar da benzer bir basınç gerektirir. Kumlu arazi koşulları gerekli çekişten feragat etmeden basıncın daha da düşürülmesine olanak tanır. 

Ancak düşürülmüş basınçlar konusunda üreticinin tavsiyelerine bakın. Lastiğin, düşük şişirme basıncıyla kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olması gerekir. Aksi halde basıncın biraz azaltılması bile lastiğin patlamasına neden olabilir. 

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.