shutterstock 1972202852

Yüksek Yük kapasiteli lastik nedir? 

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Yüksek Yük kapasiteli lastiklerin ne olduğunu, MICHELIN'in bunları neden geliştirdiğini ve bunları güvenli ve verimli performansa yönelik olarak en üst düzeyde tasarlamak için kullanılan temel teknolojileri keşfedin. 

Yüksek yük (HL) kapasiteli lastik nedir?

Son on yıllık döneme bakıldığında, ağırlıklı olarak hibrit ve elektrikli araçların piyasaya sürülmesi nedeniyle, otomotiv teknolojisinin bugünü ve geleceği çarpıcı bir şekilde değişime uğradı. Bu araçların genellikle sınırlı bir menzile sahip olması, sürücülerin uzun yollarda şarj için birkaç kez duraklaması gerektiği anlamına geliyor. Şarj işlemi için yapılan bu düzenli duraklamalar, yolculuğu önemli oranda uzatabiliyor. Bunu iyileştirmenin çeşitli yolları vardır. Üreticiler bir yandan menzili artırmak için elektrikli araçların aerodinamiği ve genel verimliliği konusunda yoğun çalışmalar yürütürken, diğer yandan daha fazla şarj tutabilen daha büyük ve daha ağır bataryalar kullanmaktadır. Fakat kullanılan bataryaların daha büyük olması, aracın toplam ağırlığının kaçınılmaz bir şekilde artması anlamına gelir.

adobestock 225779830

Aracın yükü dört lastik ile desteklendiğinden, lastiklerin boyutunu arttırmamız veya daha fazla ağırlığı kaldırabilecek lastikler kullanmamız gerekir. Bununla birlikte, araçların (özellikle spor araçlar) tasarımı, genellikle daha büyük lastik takmak için yeterli alana sahip olmadıkları ve piyasadaki mevcut Ekstra Yük (XL veya EL) kapasiteli lastiklerin standart lastiklerden daha güçlü ve daha dayanıklı olmasına rağmen daha ağır yükü yeterince desteklemedikleri anlamına gelir. Bu nedenle, lastik üreticileri birliği, ETRTO (Avrupa Lastik ve Jant Teknik Organizasyonu), mevcut XL lastiklerden daha fazla yük taşıyabilecek yeni bir lastik standardı tanımlamıştır. Bunlar günümüzde Yüksek Yük kapasiteli (HL) standart lastikler olarak bilinmektedir.

HL (Yüksek Yük kapasiteli) lastikler hangi araçlar içindir?

Yüksek Yük Kapasiteli lastikler, elektrikli araçlar, hibrit otomobil ve SUV gibi daha ağır araçları desteklemek üzere tasarlanmış lastiklerdir. HL lastikler aynı boyutta olmasına ve aynı basınçta hava basılmasına rağmen büyük bataryaya sahip hibrit ve elektrikli araçlar için gerekli daha yüksek yük kapasitesi sunar.

HL lastikleri nasıl tanırsınız?

Yanak bölgesinde ebat bilgilerinin önündeki “HL” ön eki, HL lastiklerini diğerlerinden ayırt etmeyi kolaylaştırıyor.

marquage pneu hl 2

Michelin niçin HL lastik üretir? 

Adaptif teknolojiye ve yeni lastik tasarımlarına duyulan ihtiyaç, hibrit ve elektrikli araçların çoğalması ve yaygın olarak benimsenmesiyle en bariz şekilde görülmektedir.  Tüketicilerin, bu araçların özel ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanmış lastikleri satın alabilmeleri önemlidir – bu, bir yandan daha sessiz bir yolculuk için gürültünün mümkün olduğunca azaltılmasını diğer yandan ise çoğu zaman bataryalar nedeniyle daha fazla ağırlık taşımayı, enerji tasarruflu frenlemeyi ve daha düşük yuvarlanma direnci sağlamayı içerir.

En önemlisi de Michelin bu tamamlayıcı lastikleri yol güvenliği kurallarına uymak ve ihtiyaç duyan tüm araçlara takılabilmesini garanti altına almak için geliştirmiştir.

Michelin teknolojisi HL lastikleri nasıl destekler? 

Bu lastikleri üretmek için kullanılan teknoloji gelişmiş olup modern lastiklerdeki gelişmelerin en son noktasını oluşturur. Bu teknoloji bileşik, kalıp profili ve takviye tipi kombinasyonu ile yuvarlanma direnci ve konforu sağlarken karkas yük taşıma kapasitesini artırmak için Michelin uzmanlığından yararlanmayı içerir. Bu, aşınma performansını ve yol tutuşunu korurken daha fazla yükü desteklemek amacıyla lastik sırtı bileşeninin sertliğini uyarlamanın yanı sıra daha sağlam sırt kuşakları ve daha sert bileşikler kullanarak lastik karkasını maksimum mukavemet bölgesinde güçlendirmek anlamına gelir. Lastik en nihayetinde, sürücü ve yolcular açısından konfordan ödün verilmeden, ağırlık artışı nedeniyle lastiğin ilave esnekliğini absorbe edecek şekilde optimize edilmiş ve uyarlanmıştır.  

Elektrikli aracımda HL lastiğine ihtiyacım var mı?

Duruma göre değişir. Yüksek ağırlığa veya daha ağır yük kapasitesine sahip bir araçla karşı karşıya kaldığınızda, iki seçenek vardır. Bunlar:

  • Mümkünse lastiğin ölçüsünü büyütmek
  • Veya bunun yerine aynı ebattaki lastiği kullanarak, fakat daha yüksek yük (HL) taşıma kapasitesine sahip lastiği kullanmak


Ancak geniş, güçlü bir hibrit veya elektrikli araç kullanıyorsanız, muhtemelen HL lastiklere ihtiyacınız olacağını aklınızdan çıkarmayın. HL lastik kullanan araçların gerektiğinde bunları yeni HL lastiklerle değiştirmeleri gerektiğini de unutmayın. 

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.