microsoftteams image

Lastiğinizin boyutunu değiştirebilir misiniz?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Lastiklerinizin boyutunu değiştirmek mi istiyorsunuz? Bu mümkün fakat bazı kısıtlamalar var. Bu yazımızda buna değiniyoruz.

Lastiğin ölçüsü nedir?

Lastiğin ölçüsüyle ilgili konuştuğumuzda, lastiğin yanağında bulunan aşağıdaki öğeleri de içeren boyutlarından bahsediyoruz: 

tyre size
 • Genişlik (ör. 205) milimetre cinsindendir.
 • En boy oranı (ör. 55) yüzde cinsindendir. Bu, bir lastiğin yanak yüksekliği ile lastiğin genişliği arasındaki orandır.
 • Tip (ör. radyal için R)
 • Çap (ör. 17) inç cinsindendir.
 • Yük endeksi (ör.: 91) Bu sayı, tek bir lastik tarafından desteklenebilecek maksimum yüke karşılık gelen bir endekstir.
 • Hız endeksi (ör. V) Bu harf, bir lastiğin maksimum yükü taşıyabileceği maksimum hıza karşılık gelen bir endekstir.

Hangi boyut değişiklikleri yapılabilir?

58818286 m

Bir araçta, üretici tarafından önerilen standart donanımın yanı sıra üretici tarafından onaylanan çeşitli alternatifler sunan isteğe bağlı donanımlar da vardır.

PEUGEOT 308 - 1.2 Puretech 2021 için örnek:

195/65 R15 91H
205/55 R16 91V
205/50 R17 93V
225/45 R17 91V
225/40 R18 92V

Örneğin, genellikle üç seçenek arasından farklı bir lastik çapı seçmek mümkündür. Bir arabanın 15, 16 ve 17 inç'lik onaylanmış bir tekerlek çapı olabilir.

Tekerleklerin çapının değiştirilmesi, elbette, orijinalinde olduğu gibi metal levhadan veya daha hafif ve daha göz alıcı olan alüminyumdan üretilen jantların değiştirilmesi anlamına gelir.

Onaylamalar

Otomobil üreticisi tarafından sağlanan çeşitli boyutların tamamı araç için onaylanmıştır.
Hangi boyutların onaylandığını öğrenmek çok kolaydır: bunlar genellikle sürücü kapısındaki etikette veya kullanıcı el kitabında ve bazen de yakıt deposu kapağının üzerinde belirtilir.

Onaylanmış olandan farklı bir boyut takabilir miyim?

Üretici tarafından onaylanan boyutlara uyulması zorunludur. Bazı ülkelerde, lastik çapının -%2 ve +%1,5'i geçmemesi kaydıyla muafiyet mümkündür.

Kendi güvenliğinizden, yolcularınızın ve yoldaki diğer sürücülerin güvenliğinden ödün vermemek için onaylanmış boyutlara uyulması önerilir. Onaylanmamış boyutları seçerek, örneğin çok geniş ve aracın genişliğinin ötesinde tehlikeli bir şekilde çıkıntı yapan lastikleri takabilirsiniz. Veya örneğin görevi ticari araçlar için genellikle yük taşımak olan yetersiz yük endeksine sahip lastikleri takabilirsiniz.

Ayriyeten, hız göstergesi tekerleklerinizin çapını dikkate aldığından, kadranınızda görüntülenen hızın yanı sıra hız göstergenizdeki kilometre sayısı da yanlış olabilir.

122592729 m

Homologasyona riayet etmezsem sonucu ne olur?

Bazı ülkelerde tolerans sınırına izin verilse bile, onaylanan boyutlara uyulmaması sizi bazı risklere maruz bırakır:

 • Güvenlik riski
 • Polis kontrolü durumunda para cezası
 • Aracınızın muayene edilmesinin reddedilmesi
 • Kaza durumunda sigorta tarafından karşılanmaması


Diğer yandan, onaylanmış boyutlara riayet ederseniz, bu sıkıntılardan kaçarken esneklikten yararlanırsınız.

Lastik ebadını ne zaman değiştirmem gerekir?

Aracınız başka bir kıtadan ithal edildiyse, lastiklerin üretici tarafından sağlanan yerel onaylara uygun olduğundan emin olmanız gerekir.
(Lastiğin yanağında E2 işaretiyle belirtilen R30 ve R117 yönetmelikleri).

Örneğin, aracınız Amerika Birleşik Devletleri'nden Avrupa'ya ithal edilmiş ise yasal olarak Avrupa homologasyonlarına uyum sağlamak ve lastiklerinizin boyutunu buna göre değiştirmek zorundasınız.

Lastiklerimin yük veya hız endeksini ne zaman yükseltebilir veya düşürebilirim?

Lastiğin üzerindeki 3PMSF etiketi onun kış performansı testini geçtiğini belirtir

Kışın kullanılan lastikler (kış veya 4 mevsim lastikler), M+S (Çamur ve Kar) ve 3PMSF (3 Zirveli Dağ Kar Tanesi) onaylı olmalıdır.

Bunlar 3PMSF olarak etiketlenmişse (ıslak veya karlı yollarda kışın sürmek için sertifikalı), önerilenden daha düşük hız endeksine sahip kış lastiği takmak yasal olarak mümkündür.

Bunun nedeni, sürücülerin karlı yollarda araç kullanırken kışın ortalama hızlarını düşürmeleridir.

Tek zorunluluk, maksimum hızı hatırlatmak için aracın içinde sürücünün görebileceği yere bir etiketin yapıştırılmasıdır.Bununla birlikte, lastik 3PMSF etiketli değil sadece M+S işaretli ise, Ocak 2020'den itibaren hız endeksini düşürmek yasal olarak yasaktır.

Yaz aylarında, üretici tarafından belirtilenden daha yüksek yük endeksine ve/veya hız değerine sahip lastikleri tercih etmek mümkündür, ancak bu değer hiçbir durumda daha düşük olmamalıdır.

Aynı anda kaç lastiği değiştirmeliyim?

Aynı aksta sadece iki lastiğin değil, dört lastiğin de aynı anda ebadının değiştirilmesi zorunludur.

Artık lastik ebadınızı değiştirmek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuza göre, size uygun doğru lastiği bulmak için aşağıdaki lastik bulucu hizmetimizi kullanabilirsiniz:

map search desktop

Yakınınızdaki lastik bayilerini saniyeler içinde bulun

Şuna göre ara
Adres, şehir ya da posta kodu
Otomobil
 • Otomobil
 • Motorbike
Konumumu bul
Arama
Türkiye'de en çok arama yapılan 5 şehir
Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.