reifenpannenspray 65001 anwendung am reifen

Araç lastik tamir kitiyle ilgili bilmeniz gereken her şey

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Araç lastik tamir spreyinin, diğer patlak lastik tamir kitleri gibi geçici bir çözüm olduğunu ve uzun mesafeli sürüşler veya yüksek hızlar (80 km/sa üzerinde) için tavsiye edilmediğini unutmayın. Buradaki risk, lastik tamir kiti sızıntıyı onarmadan ve basıncı eski haline getirmeden önce lastik patladığında veya çok düşük basınçta lastiğin hasar görmüş olmasıdır.

Lastikleriniz zarar gördüyse, en kısa sürede profesyonel bir yardım alın.  

Burada, lastik tamir spreyi hakkında bilmeniz gereken her şeye, bunun nasıl kullanılacağına, faydalarının neler olduğuna ve kullandıktan sonra ne kadar hızla ne kadar gidebileceğinize bir göz atıyoruz. 

Araç lastik tamir spreyi nedir?

Çivinin üzerinden geçmekten, lastikte sürpriz bir yarığa kadar, beklenmedik bir lastik patlağı ile kendinizi bulmanız çok kolay. Lastiğinizi yedek lastikle değiştirmenin dışında, patlak lastiğinizi geçici olarak onarmanın kolay ve hızlı bir yolu olduğunu, bunun için herhangi bir alete gerek olmadığını ve yola tekrar dönüp sürüşünüze devam edebileceğinizi biliyor muydunuz? 

Lastik kaynağı olarak da bilinen lastik tamir kiti, otomobil üreticileri tarafından günümüzde yedek lastiğin yanında veya onun yerine dâhil edilen ve hava kaçağını durdurmak için kullanılan bu sprey yaygın bir geçici patlak tamir çözümüdür.

Bazı lastik üreticilerinin, Michelin’in Selfseal teknolojisi gibi, lastik patladığında lastiğin içine doğrudan enjekte edilen patlağı kapatıcı ürünler sunduğunu da bilmelisiniz. Bunlar patlağı oluştuktan sonra düzeltir. Deliği otomatik olarak kapatarak ve lastiklerdeki havayı geçici olarak muhafaza ederek böylece sürüşünüze devam edebilirsiniz. 

Lastik tamir kiti, lastikte patlak durumunda hava kaçağını önleyen sprey bir kutu içinde sunulur. Araç lastik tamir spreyi, patlak meydana geldikten sonra kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Supap kanalıyla lastiğe enjekte edilir, katılaştığında aracınızı sürmeye devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, aracınızı bir süre kullandıktan sonra lastik basıncınızı kontrol ettiğinizden ve gerekirse, lastiği önceden belirlenen seviyeye getirdiğinizden emin olun.

Lastik tamir spreyini kimler kullanabilir?

Acil durumlarda araç lastik onarımının en kolay ve uygun maliyetli biçimlerinden biri olan ve hava kaçağını önleyen bu sprey, herkesin aracında bulundurması gereken kullanışlı bir üründür. Elinizin altında yedek lastik yoksa faydalı bir geçici alternatiftir. Aracınızı lastik patladıktan sonra daha güvenli bir yere götürmenize veya profesyonel bir destek için en yakın lastikçiye kadar gitmenize yardımcı olabilir. 

map search desktop

Yakınınızdaki lastik bayilerini saniyeler içinde bulun

Şuna göre ara
Adres, şehir ya da posta kodu
Otomobil
  • Otomobil
  • Motorbike
Konumumu bul
Arama
Türkiye'de en çok arama yapılan 5 şehir

Araç lastik tamir spreyini nereden satın alabilirsiniz?

Hava kaçağı bölgelerini kapatan spreyi bulmak son derece kolay olup bunu lastik tamircisi ve çevrimiçi satıcılar da dâhil birçok yerden satın alabilirsiniz.

Araba ve bisiklet aksesuarları, ayakkabı tabanları, spor ve eğlence malzemeleri... Michelin Lifestyle Ltd (MLL), Michelin hayranlarına, mobilite deneyimlerinde uzun süreli iyileştirmeler yapmak üzere tasarlanmış çok çeşitli markalı ürünler sunar.

Lastik tamir spreyi nasıl kullanılır?

Hava kaçağını önleyen sprey genellikle basınçlı bir aerosol kutuda gelir ve lastik supapından uygulanır. Kullanmak için, sprey kutusundaki talimatları uygulayın.

237a1702 tyre sealant

Ne kadar lastik tamir kiti kullanmalısınız?

Bir kutu tamir kiti tek bir uygulama içindir ve tekrar kullanılamaz. Doğru basınç seviyesinin elde edilebilmesi için aerosolün tamir edilecek lastiğe tamamen boşaltılması gerekir. Genellikle, patlak önleyici sıvı, tüpün içerisinde kurur ve içerisinde biraz sıvı varsa spreyi kullanılamaz hale getirir. 

Kullandıktan sonra, ileride yolda kalmanız durumunda tamir kitinin yenisini aldığınızdan emin olun; Satın aldıktan sonra belirli bir süre sonrasında son kullanma tarihinin geçip geçmediğini kontrol edin. 

Lastik tamir kitiyle aracınızda ne kadar hız yapabilirsiniz?

Hava kaçağını kapatan sprey geçici bir çözümdür ve lastiklerinizin önceden uzman birisine kontrol ettirilmeden uzun mesafelerde veya 80 km/sa üzerinde yüksek hızda kullanılması önerilmez.  

Lastik tamir kitini kullandıktan sonra lastiğimi değiştirmeli miyim? 

Lastiğinizin uzman bir kişi tarafından kontrol edilmesi önerilir. Lastik patladığı için hasar görme ihtimali bulunur. Lastiğin değiştirilmesi gerekip gerekmediğine uzman kişi karar verecektir. 

Başka ne tür patlak önleyici çözümler mevcut? 

Hava kaçağını önlemek için kullanılan sprey, patlak bir lastikle başa çıkmanın sayısız çözümden biridir. İşte mevcut bazı alternatiflere kısa bir genel bakış :

“- Patlak lastiğinizin yedek lastikle değiştirilmesi.
- Patladığında havanın boşalmasının etkilerine karşı koymak için özel olarak tasarlanmış Patlamış Halde Bile Giden lastikler kullanarak, lastikçiye gidinceye veya profesyonel bir yardım alıncaya kadar sürüşünüze devam edebilirsiniz.
- MICHELIN Selfseal gibi yerleşik bir sızdırmazlık teknolojisine sahip lastikler kullanın"

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.