perfect header

Mükemmel SUV lastiği nasıl seçilir?

SUV yani "Sports Utility Vehicle", yalnızca Türkiye otomobil piyasasını değil dünyanın her yerindeki yeni otomobil satışlarını egemenliği altına almaya devam ettiği için sınıfın anlaşılması şüphesiz kritik önem taşıyor. 

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

SUV’ların popülerliği Avrupa’da 2010 yılından beri çok büyük miktarda arttı. 2018 yılında, otomotiv piyasasındaki %6,8 düşüşe rağmen SUV sınıfının pazar payı önceki yıla oranla %7,8 artarak %35,8’e ulaştı. 

Hepimiz farklı nedenlerle bir otomobile sahibiz. Ana neden her gün iş ile ev arasında yaptığımız yolculuk. Örneğin; İngiltere'nin %36’sı otomobillerini yalnızca işe gitmek için kullanır. İşe gidiş ve işten dönüş saatleri, özellikle şehir merkezinde veya şehir merkezi yakınında çalışan kişilerin süreceği aracı belirler. Yakıt verimliliği ve manevra kabiliyeti yeni otomobil satın alım nedenleri arasında üst sıralarda yer alan nedenlerdir. Tamamen kendinize has bir sürüş stiliniz olsa da sürüş nedeninizden bağımsız olarak direksiyon başına geçen herkesin ortak noktada buluştuğu bir alan söz konusudur: güvenlik. 

blue banner

Elbette modern araçlarda sürücü desteği gibi akıllı teknolojilerden, frenler gibi yüzlerce yıllık özelliklere varan çok sayıda güvenlik özelliği mevcuttur. Ancak aracın zemindeki asfaltla temas eden terk parçası lastiktir. Bu nedenle aracınızı doğru lastiklerle kullanmak yalnızca optimum sürüş deneyimi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda da güvenliğin sağlanması açısından önemli bir rol oynar. CrossClimate ve Pilot Sport arasındaki farkı ayırt edebilmenizi beklemiyoruz. Ancak Michelin’de, yüksek kaliteli lastikler kullandığınızı bilmenin vereceği huzurla araç sürebilmeniz için lastik pazarına öncülük eden kauçuk bileşenler kullanma geleneğine sahip olduğumuzu belirtmeliyiz.

Bu makale, günlük kullanım, sürüş stili ve SUV modelini hesaba katarak SUV’unuzun lastiklerini değiştirirken sizi doğru bir şekilde yönlendirecektir.

Lastiğinizi anlama

İlk olarak lastik çeşitlerinin neler olduğunu kavramak önemli. SUV’lara yönelik seçenekler kendi içlerinde kabaca üç ana kategoriye ayrılabilir: Yaz lastiği, Kış lastiği ve 4 Mevsim lastikler.

Oto Editör summer İpuçları ve Tavsiye

Yaz lastiklerinde daha sert kauçuk bileşen kullanılır ve az sayıda ters oluk bulunur. Büyük kabartmaların olmaması lastiklerin yüksek sıcaklıklarda yumuşamasına olanak tanır. Benzer şekilde, kauçuk çok miktarda yüzey suyuyla temas ettiğinde girintiler suda kaymayı önler. Bunun yanı sıra özenle tasarlanan diş derinliği ve boyutları, çekişe büyük önem veren alternatiflerden daha az sürtünme sağlar ve bu da yaz lastiklerinin büyük ölçüde daha ekonomik olmalarını sağlayarak yakıt verimliliğini iyileştirir. Hepimiz benzin istasyonuna daha nadir gitmek zorunda kalmayı isteriz!

Oto Editör winter İpuçları ve Tavsiye

Kış lastikleri ise tipik olarak kış aylarında biriken yüzey sularının dağıtılmasına yardımcı olan daha küçük oluklarla üretilir. Lastikler etkin bir biçimde kalın yağışı sıkıştırdıklarından bu özellikler buzlu veya karlı koşullarda da çekiş konusunda etkisini gösterir. Dört mevsim lastikler her iki lastiğin özelliklerini alarak yıl boyunca her hava koşuluna uygun bir bileşende toplar. Örneğin MICHELIN CrossClimate SUV lastiği, her hava koşuluna hazır lastikler için önde gelen bir örnektir.

Otomobil tutkunlarının seçimi

SUV pazarına giren otomobil tutkunlarının Süper veya lüks SUV (S-SUV) direksiyonunun başına geçmeleri büyük bir olasılıktır. Bu alt bölümde Porsche Cayenne ve Range Rover Evoque gibi yalnızca süper otomobillerden bekleyebileceğiniz performansla şoförlü bir limuzinden bekleyeceğiniz lüksü bir araya getiren araçlar bulunmaktadır.

Söz konusu araçların sahipleri için araç kullanmak bir tutkudur ve DSG veya yarı otomatik vitesi kullanmaya başladıklarında tek bir sonuç oraya çıkar: spor modu. Bu otomobil tutkunları için sınırlandırılmamış güç bir gerekliliktir.

Sert hızlanma, fren ve dönüşler lastiklerin ciddi ölçüde daha yüksek sıcaklıklara maruz kalmalarına neden olur. Ancak bunlar lastik sırtının daha hızlı aşınmasına neden olacağından bu davranışları sık yapmaktan kaçınmanızı öneririz. Spor kategorisine daha yakın otomobiller için Pilot Sport Ailesi lastiklerimizi öneriyoruz. Dört Mevsim seçeneği olarak önerdiğimiz en uygun model ise CrossClimate SUV. Türkiye'nin belli kesimlerinde, özellikle batı ve güney bölgelerinde, sıcaklıklar nadiren aşırı olarak değerlendirebileceğimiz değerlere düştüğü için dört mevsim bileşenler genellikle yeterli olur. Ancak Süper SUV için ağır kış koşullarını değerlendiriyorsanız Latitude Alpin model lastikler de kendi sınıflarında liderdir. 

guide drive in snow 2

Günlük kullanım araçları

Daha önce bahsettiğimiz gibi çoğu sürücü otomobillerini ev ile iş arasında kullanır. Pazartesi ile Cuma arasında trafikte bekleyerek geçirdikten sonra akıllarındaki son şey hafta sonu da araç kullanmaktır. Ancak bu ulaşım, yolculuk özelliklerinin bir anlamda en uygun lastiği belirlemesi dışında diğer ulaşımlardan farklı değildir. Günlük ulaşım için araç kullanan sürücü, sıklıkla yakıt ekonomisi ve güvenlik özellikleriyle ilgilenir ve kompakt bir SUV tercih etme olasılığı daha yüksektir. Renault Captur, litre başına sağlıklı bir mesafe sunarken benzer bir iç kısım sunan bu tip kompakt SUV örneklerinden biridir. 

Bu aracın sürücüleri para karşılığı değer almak ister. Bu aracın sürücüleri satın alım konusuna dikkatle yaklaşır ancak yaşamlarının da önemli bir parçasıdır. Bu, sıklıkla önemli bir yatırım yapmaları anlamına gelir. Agresif sürüş stilinin nadir görülmesi bileşen açısından CrossClimate+’ın en etkin seçenek olmasını sağlar. Sıcaklığa adapte olan oluklar sayesinde bu lastikler ortalama rakiplerden 11.000 mil daha uzun mesafe sunar (ayrıntılar için ürün sayfasını inceleyin). Bunun yanı sıra en dıştaki lameller aşınmaya başladıkça optimum çekiş sağlamak için yeni kanallar oluşmaya devam eder.

 

Çok amaçlı otomobiller

Bu SUV’un güzelliği çok yönlü olması ve sınırsız fırsat sunmasıdır. Cuma akşama karavan çekmeden önce, hafta içi iş toplantılarına gitmek isteyenler için Toyota Land Cruiser benzeri araçlar tarz sahibi, keskin ve güçlü bir seçenektir. Yaz aylarında 4x4 özellikli bir SUV için hem yol hem de arazi özelliklerine sahip Latitude Cross lastikler tercih edilerek yüzeyler arası uyumlu bir bağlantı sağlanmalıdır.

Latitude Cross, sürücüleri yıl boyunca destekleyecektir. Ancak bulunduğunuz bölgede kış aylarında düzenli olarak buzlu ve karlı zeminde seyir ediyorsanız bu koşullarda daha iyi yol tutuş sağlayan Latitude Alpin modelini tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde, yenilikçi Stabiligrip teknolojisi yüksek hızlarda seyir halinde daha yüksek direnç sağlar.

Aile araçları

Elbette sınıftaki her araç çeşitli şekillerde kullanılabilir ve sürücünün ihtiyaçları doğrultusunda uyarlanabilir. Ancak 2018 yılında Birleşik Krallık’ta en popüler SUV ve genel ölçekte en popüler dördüncü araç olan Nissan Qashqai benzeri araçlar ekonomik yakıt kullanımı ve geniş iç alan sayesinde aileler tarafından özellikle tercih edilir. Qashqai, bebek koltuğu, spor setleri ve alışveriş çantaları için kapasite sunduğundan güçlü bir favori olarak yer edinmesi şaşırtıcı değildir. Bu tip kompakt bir SUV ile yol arasında sorunsuz bir çekiş sağlamak önem taşır.

Bu model aslında crossover pozisyonuna sahip olduğundan Qashqai benzeri bir araçta farklı lastikler kullanılabilir. Yaz lastiği olarak, aşındıklarında da yeni gibi üstün güvenlik sunan Primacy 4 seçeneklerden biridir ve alanın %22’sinden su tahliyesi sağlayan yenilikçi oymalara sahiptir. Alternatif olarak Pilot Sport 4, geniş ve derin boylamasına olukları sayesinde ıslak yollarda gelişmiş yol tutuş sunar.
 

Oto Editör family vehicle İpuçları ve Tavsiye

Ayrıca daha önce bahsettiğimiz gibi dört mevsim özellikli CrossClimate+ da her hava koşulunda göze çarpan eşdeğer bir performans sunarak yolculuğunuzun ilk kısmından son kısmına kadar konforlu ve seyahat bir yolculuk sağlar. 

Yalnızca SUV’lar için değil, her araca yönelik Michelin lastik seçenekleri için bize hemen ulaşın.

4w 461 tire michelin crossclimate 2 en product in context 2 nosignature landscape

SUV Lastiklerini Keşfedin

 

 

SUV lastikleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi içeren faydalı bir kılavuz hazırladık.

 

 

 

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.