Oto Fon suv header 1 İpuçları ve Tavsiye

Daha uzun ömürlü lastikler için ipuçları

SUV’unuzdaki lastiklerin iyi olması kendinizi ve aracınızı güvende tutmak için zorunludur. Güvenli olmayan lastikler kullanmak yıkıcı sonuçları beraberinde getirebilir. 

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Ulaştırma Bakanlığı’na göre, trafik kazalarının ana nedeni kötü lastik bakımıdır ve ikinci sıradaki arızalı frenden kaynaklanan kazalardan beş kat fazla kazaya neden olur. Peki lastiklerinizden en yüksek performansı alırken aynı zamanda uzun ömürlü olmalarını nasıl sağlayabilirsiniz?

guide drive in snow 2

Bakım

Otomobilinizin yolu düzgün bir şekilde tutmadığını veya ıslak koşullarda çekmediğini fark ederseniz muhtemelen lastikleri değiştirmeniz gerekiyordur. Bu, normal şartlarda lastik dişlerinin aşınmasından kaynaklanır. Türkiye'deki yasalar, araçlardaki lastik diş derinliklerinin lastiğin dörtte üçlük orta kısmının etrafında kesintisiz bir bant halinde minimum 1,6 mm olmasını gerektirir. Michelin lastikler bu seviyeye kadar güvenli kalmaya devam ederek güvenliği temin eder ve lastiğin kullanım ömrü süresince ödediğiniz para karşılığı önemli bir değer sunar. 

Bu, lastik yenilemenin en yaygın nedenidir. Bakım çalışması sırasında lastik supapları da son derece önemli parçalardır. Bu alan sıklıkla ihmal edilir ve bu da aracınızın genel güvenliğini etkiler. Supap contasında aşınma veya hasarlı vida dişleri varsa hızlı seyir halinde lastiğiniz sorun yaratabilir. Dolayısıyla lastiklerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. 

Otomobilinizi sık kullanıyorsanız lastik basınçlarınızı ayda bir kez ve özellikle uzun yolculuklara çıkmadan önce kontrol ederek otomobil üreticisi tarafından tavsiye edilen değerlerle karşılaştırmanız ve buna uygun şekilde ayarlamanız tavsiye edilir. Aynı zamanda her yıl en az bir kez lastiklerinizi profesyonel bir ustaya ayrıntılı olarak kontrol ettirmenizi öneririz. Lastiğin ortalama kullanım ömrü, kullanımınıza, sürüş alışkanlıklarınıza ve yol koşullarına göre farklılık gösterir. 

Üretim tarihlerinin üzerinden 10 yıl geçen lastikleri, görünüşlerinde bir sorun olmasa da değiştirmelisiniz. Lastiğinizin üretim tarihini öğrenmek için yanak kısmındaki “DOT kodunu” kontrol edin. 

Bakıma özen göstererek lastiklerinizin kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Dolayısıyla gerek performansını etkileyebileceğinden gerekse garantiyi geçersiz kılabileceğinden bakımı ihmal etmemeye özen gösterin. Lastiklerinizde sorun yaşadığınızda bir talebiniz olursa garantina kapsamına alınması için bu konular önemlidir. 

Oto Editör driving habits in page İpuçları ve Tavsiye

Yakıt verimliliği

Yukarıdakiler yakıt verimliliğiniz üzerinde de ciddi etkiye sahip olabilir. Kötü contalı bir supap sürekli hava kaçıracağından lastiğinizin kullanım ömrünü %25’e kadar kısaltabilir ve aracınızın yakıt verimliliği üzerinde devasa bir rol oynayabilir. Yeterli basınca sahip olmayan lastikler psi değerindeki her bir puanlık düşüşte yakıt tüketiminizi %3’e kadar artırarak birim yakıtla katedilen mesafeyi yaklaşık %0,2 kısaltır. 

Çarpıcı nokta ise neredeyse her üç otomobilden en az birinin düşük basınçlı lastiklerle sürülmesidir. 

Lastiklerin yakıt verimliliğinizi artırmasına yardımcı olan diğer etkenler arasında yuvarlanma direnci bulunur. Bu, lastiğin yüksekliği, ağırlığı ve bileşenler ile diş deseninden kaynaklanır. Genellikle daha hafif ve küçük lastikler yakıt açısından daha verimlidir. Dolayısıyla SUV’lar için lastik seçimi son derece önemlidir. Daha yüksek yakıt verimliliği sağlayan ve daha uzun süre performans veren öncü bileşen teknolojilerine sahip olmak için premium lastikler almayı göz önünde bulundurmalısınız.

Sürüş alışkanlıkları

Sürüş alışkanlıklarınız da lastiklerinizin kullanım ömrü üzerinde büyük role sahiptir. Lastiklerinizin ömrünü uzatmak ve lastik sırtının mümkün olduğunca sağlam kalmasını sağlamak için yasalarla belirlenen hızlarda seyahat etmenin yanı sıra sağduyulu hızlanma, fren yapma ve gereksiz basınçtan kaçınma gibi iyi sürüş alışkanlıkları benimsemelisiniz. Bu etkenlerin her biri lastiklerinizi daha fazla baskı altında bıraktığı ve lastiklerinize binen yükü artırdığı için lastiklerinizle katedebileceğiniz mesafeyi kısaltır.

Oto Editör tyre in page İpuçları ve Tavsiye

Otomobiliniz için doğru lastiği seçme

SUV’unuz için doğru lastiği seçmek ilk planda düşündüğünüzden daha büyük bir etkiye sahiptir. Uzun ömürlü performans, Michelin tarafından lastik ömrü boyunca lastik sektörüne liderlik etmek üzere tasarlanan lastikler üretmek olarak tanımlanır ve hem sizin açınızdan hem de gezegenimizin sürdürülebilirliği açısından kritik bir konudur. Uzun ömürlü performans konusunun anlaşılamaması yalnızca bir güvenlik sorunu olmakla kalmaz, aynı zamanda çevreye ve cüzdanınıza da zarar verir! 

ABD’de Ernst & Young tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, iyi korunan lastiklerin otomobillerden erken çıkarılmasının dünya genelinde her yıl yaklaşık 400 milyon lastik israfına yol açtığını göstermektedir. Üstelik bu maliyetli bir hatadır. Ortalama bir sürücünün iki yılda bir yeni bir lastik almasına eşdeğer bir maliyet çıkarır. Öyle ki lastiklerin vaktinden önce çıkarılması, artan yakıt tüketimi ve gereksiz lastik satın alma da hesaba katıldığında küresel ölçekte sürücülere 25 milyar dolardan fazla maliyet oluşturmaktadır.  Aşağıda, SUV modeline uygun bir örnek verilmiştir:

Otomobil

Lastik

Audi Q2

CrossClimate+

BMW X1

CrossClimate SUV

Mercedes GLC

Pilot Sport 4 SUV

Toyota Land Cruiser

Latitude Cross

Genel olarak, sahip olduğunuz aracın sedan veya SUV olmasından bağımsız olarak lastiklerinizin bakımını aksatmamalı ve aracınız için doğru lastikleri seçmelisiniz. 

Gelecekte…

Michelin ve GM, kısa süre önce "patlamayan, havasız” lastik lansmanı için ortak bir araştırma sözleşmesi imzaladı. Bu, sürdürülebilir hareketliliğe yardımcı olacak. UPTIS lastiğinin 2024 yılında kullanıma sunulması bekleniyor ve patlamaya dayanıklı teknolojisi sayesinde, patlak ve delik lastik sorununun ortadan kaldırarak sürücülerin yolda daha güvende hissetmelerine olanak tanıyacak. Alüminyum bir jant, kauçuk ve yüksek dayanımlı reçine katılmış cam elyafı karışımı kompozit bir malzemeyle sarılarak bu lastik geliştirildi.

Dolayısıyla bu bölümü takip edin!

 

Kaynaklar
https://www.autocar.co.uk/car-news/industry/poor-tyre-maintenance-main-cause-car-accidents-uk
https://www.cnbc.com/id/100587827
https://www.national.co.uk/information/tyre-fitting
https://www.fueleconomy.gov/feg/maintain.jsp
https://www.michelin.co.uk/auto/tips-and-advice/advice-auto/when-should-i-change-my-tyres
https://www.michelin.com/en/press-releases/michelin-gm-take-the-air-out-of-tires-for-passenger-vehicles/
https://www.autoexpress.co.uk/car-news/107070/michelin-develops-new-airless-tyre
https://michelinmedia.com/the-truth-about-worn-tires/

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.