Oto Fon family suv header İpuçları ve Tavsiye

SUV: En İyi Aile Aracı

Bir otomobil almak genellikle her aile için büyük bir yatırımdır ve bu nedenle de ihtiyaçlarınızı karşılayacak doğru kararı vermek önemlidir.

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler
Oto Fon family suv header İpuçları ve Tavsiye

Elbette belirli otomobil tasarımları ortalama bir ailenin işine yaramayacaktır. Örneğin Audi TT şık ve tarz sahibidir ancak dört kişilik bir aile için pratik değildir. 

Peki en iyi aile aracında olmazsa olmaz özellikler nelerdir? Gelin, SUV’ları sizin için mükemmel seçim haline getiren konuları ele alalım.

Oto Editör suv space İpuçları ve Tavsiye

Alan

Aileler için kilit özelliklerden biri bagaj alanıdır. Bunun nedeni çocuk arabaları gibi ekipmanları sığdırmak veya haftalık alışverişiniz için ekstra depolama alanı olmasıdır.
 
Örneğin bazı SUV’larda, ailenin ihtiyaç duyacağı bagajın sığacağı 660 litrelik devasa bir bagaj bulunur. Bu, en geniş bagaja sahip olduğu söylenen küçük araçların sahip olduğundan neredeyse iki kat daha geniş bir alan anlamına gelir. Kompakt SUV’lar bile ciddi ölçüde daha geniş bir bagaj alanı sunar.

Koltuklar

Koltukları kapatmak, büyük eşyaları sığdırmak için çoğu beş koltuklu otomobilin sahip olduğu bir özelliktir. SUV’ların esnek iç kısmı depolama hacmini daha da artırabilir. Uyarlanabilir iç donanımları, konfordan feragat etmeden yolcu taşıma modundan büyük kargo taşıma moduna hızla geçmenize olanak tanır. Örneğin Kia Sorrento, ikisi katlanır yedi koltuğuyla bu model, bagaj alanını veya tipik bir beş koltuklu araca çevirerek bacak mesafesini artırma seçeneği sunar.  

Oto Editör seating suv İpuçları ve Tavsiye
Oto Editör tyre in page İpuçları ve Tavsiye

Lastikler

Ailenizin bineceği bir SUV alıyorsanız elbette yıl boyunca güvenilir lastiklere ihtiyacınız olur. Michelin CrossClimate SUV lastikleri, tüm hava koşullarına uygundur ve yılın 360 günü güvenlik merkezli bir performans verir. 

SUV’uza en uygun lastiği bulmak için Michelin Lastik Bulucu'yu https://www.michelin.com.tr/auto/otomobil-suv-kamyonet-lastikleri kullanabilirsiniz.
 

Ortalama SUV lastiği üç türde olabilir: 

  • Asfalt Zemin: Bu lastik genellikle %90 yolda %10 arazide kullanım için tasarlanır. 
  • All Terrain: Genellikle %60 yol ve %40 arazi lastiği olarak tasarlanır. 
  • Çamurlu Zemin: Bu lastik %85 arazide kullanım süresi nedeniyle genel olarak özel kuvvetler araçlarına uygundur. 

En popüler çeşit, aileler tarafından kullanılan SUV’lar için mükemmel bir seçenek olan “Asfalt Zemin” lastikleridir. Ortalama bir lastiğe çok benzeseler de nadiren arazide kullanıma uygun bir sırt desenine ve daha fazla kontrol sağlamaya yönelik daha yüksek diş derinliğine sahiptir. 

Güvenlik özellikleri

Yolda daha yüksek olduklarından SUV’lar daha güvenli olarak değerlendirilir. Daha büyük yapıları ve ebatları, yolcular için daha fazla “koruma” olduğundan küçük bir otomobile oranla daha güvenli kılar. Insurance Institute for Highway Safety tarafından yapılan açıklamaya göre kaza halinde daha ağır araçların hafif araçları itme olasılığı daha yüksektir.
 
SUV gibi daha büyük araçlar aynı zamanda daha uzun kaportaya sahiptir ve bu da kafa kafaya çarpışmalarda daha geniş bir ezilme bölgesi sağlayarak “avantaj” olur. Büyük SUV’lar, kaydedilen her 1 milyon araç için yaklaşık 13 ölümlü kazaya karışırken küçük araçlardaki ölümlü kaza oranı kayıtlı her 1 milyon araç için 64 can kaybıdır. 
 

Oto Editör safety suv İpuçları ve Tavsiye

SUV güvenliği söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken iki kategori mevcuttur: 

  • Aktif: Sürücünün kazadan kaçınmasına yardımcı olan özellikler.
  • Pasif: Kaza halinde araçtakileri koruyan özellikler.

Aktif güvenlik özellikleri arasında kilitlenmeyi önleyen frenler, kaymayı önleyen sistemler ve dört tekerde bağımsız süspansiyon yer alır. Pasif güvenlik özellikleri arasında aracın gövde yapısı, hava yastıkları ve emniyet kemeri gerdiricileri bulunur. 

Volkswagen T-Cross, araç içindeki yetişkin ve çocukların korunması, yayaların korunması ve güvenlik desteği açısından What Car? tarafından en güvenli araç seçilmiştir. 

Son yıllarda SUV pazarı genel olarak büyümeye devam etmektedir. 2018 yılında Avrupa’da kaydedilen SUV sayısı %19 artarak pazar payı %34,6’ya ulaşmıştır. Bunun ana etkenlerinden biri, yukarıda açıklanan nedenlerle aileler arasında popüler hale gelmeleridir.

 

Kaynaklar
https://www.whatcar.com/news/the-safest-SUVs/n19477
https://auto.howstuffworks.com/car-driving-safety/safety-regulatory-devices/cg-suv-safety2.htm
https://www.edmunds.com/car-safety/are-smaller-cars-as-safe-as-large-cars.html
https://cars.usnews.com/cars-trucks/suvs-with-the-most-cargo-space
https://www.youmotorcycle.com/what-is-the-difference-between-a-4x4-tyre-and-a-regular-tyre.html
https://www.am-online.com/news/market-insight/2019/01/30/uk-registrations-contrast-europe-s-2018-car-sales-performance

Oto Editör discover İpuçları ve Tavsiye

SUV Araçları Keşfedin

 

SUV lastikleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi içeren faydalı bir kılavuz hazırladık.

 

 

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.