Auto Background conseil conduite hiver route winter Tips and Advice

YAZ LASTİKLERİNE KIYASLA 4 MEVSİM LASTİKLER: NASIL SEÇİLİR?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Uzun bir süre boyunca, lastik seçimi basit bir işlemdi - yaz için yaz lastikleri ve kış için kış lastikleri tercih edilirdi.

Ancak bugünlerde, 4 mevsim lastikler yepyeni bir olasılıklar yelpazesi sunuyor. Artık sizin için en iyi seçeneği bilmek her zaman kolay değil. İşte Michelin bu noktada devreye giriyor. İster yaz lastiği ister dört mevsim lastik tercih edin, doğru kararı vermenizi sağlayacak tüm gerekli bilgileri size vermek için buradayız.

Yaz lastikleri

7°C’den yüksek sıcaklıklarda ideal performans garantisiyle tasarlanan yaz lastikleri, kuru ve ıslak zeminde en iyi performansı gösterir ve özellikle sıcaklıkların bazı günler veya uzun bir süre boyunca 35°C’ye ulaştığı yerlerde kullanışlıdır.

braking on wet road_ENG

(1) Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki ortalama fren mesafesi farkı. Islak zeminde 50’den 0 mil/sa hıza kadar frenleme mesafesi. 4°C ile 6°C arasındaki sıcaklıklarda 205/55 R15 ebatlı lastikler üzerinde gerçekleştirilen TÜV SÜD 2013 testleri. 

Bu lastiklerin sorunu, sıcaklık 7°C’nin altına düşmeye başladığında kauçuğun sertleşmesi ve bu nedenle kışın, özellikle de ıslak zeminde etkin yol tutuşu özelliğinin azalmasıdır.

Sonuç olarak, yaz lastiklerini soğuk kış koşullarında kullanırsanız kendinizi tehlikeye atmış olursunuz. Bu, özellikle kendinizi karda yaz lastikleriyle araç kullanırken bulduğunuzda tehlikelidir çünkü böyle bir durumda frenleme mesafeniz genel olarak sertifikalı kış lastiklerine göre iki kat daha fazla olacaktır.

braking on snow_ENG

(2) Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki ortalama fren mesafesi farkı. Karlı zeminde 31’den 0 mil/sa hıza kadar frenleme mesafesi. -4°C ile -6°C arasındaki sıcaklıklarda 205/55 R16 ebatlı lastikler üzerinde gerçekleştirilen TÜV SÜD 2013 testleri.

4 mevsim lastikler

Dört mevsim lastikler, veya yaygın kullanımıyla 4 mevsim lastikler, -10°C’de bile 30°C’de olduğu gibi rahat bir sürüş sağlayan hibrit lastiklerdir. Peki ya sırları ne? Bu lastikler hem yaz hem de kış lastiklerinin özelliklerini bir arada sunarak kuru ve ıslak yol koşullarında, yaz-kış ve hatta karda bile güvenli sürüş sağlar.

Michelin’in dört mevsim lastikleri 3PMSF sertifikalıdır ve bu sayede özellikle karlı yollarda olmak üzere başarılı kış performanslarını kanıtlarlar.

Bu, dört mevsim lastiklerin en iyi kar lastiği olma özelliğini kaybetmeyen kış lastiği kadar etkin olmasa da yaz lastiklerine kıyasla asıl faydasıdır. Dört mevsim lastikler karlı hava ve yol koşullarının çoğunda hareketlilik ve güvenliği garantiler. Bununla birlikte, bu avantajın bir dezavantajı vardır. Sıcaklıklar 7°C’nin üstüne çıktığında, en iyi dört mevsim lastikler bile hem ıslak hem de kuru zeminde yaz lastiklerine göre biraz daha fazla frenleme mesafesine sahiptir.

MICHELIN CrossClimate 2

MICHELIN’in yaz lastiği, kış lastiği ve dört mevsim lastiklerinin karşılaştırmalı performansı

Relative performance of MICHELIN's summer and all season tyres

Notlar, karşılaştırılan lastiklerin gösterge niteliğindeki performans seviyesini yansıtmaktadır.

Yaz lastikleri

MICHELIN Primacy 4+ ve Pilot Sport 5 yaz lastikleri sıcak havalarda kuru ve ıslak zeminde en iyi performansı gösterir. MICHELIN markasından beklendiği gibi uzun ömürlülük açısından mükemmel bir avantaja sahiptir.

4 mevsim lastikler

MICHELIN CrossClimate 2 lastikleri hem yazın hem de kışın, hatta karda bile iyi performans gösteren dört mevsim lastiklerdir. Yaz lastiklerine eşit olan dayanıklılıkları, bu kategoride lider olmalarını sağlar.

Yaz lastiklerine kıyasla dört mevsim lastikler: hangisi seçilmeli?

Yeni lastik alırken dikkat edilmesi gereken husus, aracınızla karşılaşmanız muhtemel sürüş koşullarıdır.

Burada seçim yapmanıza yardımcı olabilecek bir şema bulabilirsiniz:

Summer VS all season tyres: a diagram to help you choose

Kışları ılık geçen bir bölgede yaşıyorsanız, sıcaklıklar nadiren 7°C’nin altına düşüyorsa ve asla karla kaplı yollarla karşılaşmıyorsanız yaz lastikleri şüphesiz sizin için en iyi seçenektir.

Bununla birlikte, sıcaklığın çoğunlukla 7°C’nin altına düştüğü ve her kış yerel kar yağışı, kayak merkezlerine yapılan geziler, dağlık veya karlı bölgelere ara sıra yapılan aile veya arkadaş ziyaretleri, vb. gibi nedenlerle birkaç gün karla kaplı yollarda seyahat etmek zorunda kaldığınız bir bölgede yaşıyorsanız, o zaman dört mevsim lastikler sizin için en iyi seçim olacaktır.

Son olarak, sık sık karlı yollarla karşılaşıyorsanız ya da kışın erişilmesi zor bölgelerde (dik yamaçlar, yapılmamış yollar vb.) yaşıyor veya bu bölgelere seyahat etmek zorunda kalıyorsanız yılda iki kere lastik değişimi yapmanız gerekse de yazın yaz lastikleri ve kışın kış lastiklerini kullanmaya devam etmeniz sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.