camionnette premiere image

TİCARİ ARACINIZ İÇİN EN İYİ HAFİF TİCARİ ARAÇ LASTİKLERİ HANGİLERİ?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Ticari aracınız için en iyi hafif ticari araç lastiğini nasıl seçebileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Bu yazımız bunu anlamanıza yardımcı olacak ve seçim sürecinde size rehberlik edecektir.

Ticari araç nedir?

İlk önce ticari bir aracın tam olarak ne olduğunu tanımlamakta fayda var. Bir binek otomobilden farklı olarak (örneğin işe gidip gelme ve kişisel amaçlar için kullanılan bir araba), ticari araç, genellikle profesyonel bir ortamda belirli bir işlevi yerine getirmek üzere tasarlanmıştır.

Örneğin, depolama kapasitesi sayesinde alet veya ürünleri taşımak için kullanılabilir. Bu kapasite ticari araçlar arasında değişiklik göstermektedir. Aslına bakıldığında, farklı depolama hacmine sahip farklı boyutlarda ticari araçlar vardır. Ticari araçlar, 3m³ ile 30m³ arasında değişen depolama alanlarıyla farklı ihtiyaçları karşılamaya yöneliktir.

3 ana tip ticari araç modelleri

Aşağıda 3 ana ticari araç kategorisini göreceksiniz. Bu, kendi aracınızın hangi kategoriye ait olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

small van détouré

Minivan

Minivan nedir? Ticari aracın en küçük versiyonu olup binek araca en çok benzeyen versiyonudur. Bunun nedeni, onu daha işlevsel hale getirmek için dönüştürülmüş bir binek araç olmasıdır. Fazla kapı ve arka koltuklar yoktur. Bunun yerine, yaklaşık 3m³ alana sahip büyük bir bagaj vardır.

Örneğin:

 • Renault Kangoo
 • Citroën Berlingo
 • Peugeot Partner
 • Mercedes Citan
 • Volkswagen Caddy
 • Fiat Torino
 • Fiat Doblo Cargo
medium van

Cityvan

Cityvan nedir? Şehir içinde hafif ticari araç kadar çevik olmayabilir, ancak cityvan çok daha geniş bir depolama alanı avantajına sahiptir. Bu nedenle daha fazla ulaşım ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Örneğin:

 • Renault Traffic
 • Citroën Jumpy
 • Peugeot Expert
 • Mercedes Vito
 • Volkswagen Transporter
 • Fiat Scudo
 • Fiat Talento
large van détouré

Büyük Ticari Araç

Bu, ticari aracın en büyük versiyonudur. Büyük ticari araca 20m³'e kadar malzeme veya yük koyulabilir.

Örneğin:

 • Renault Master
 • Citroën Jumper
 • Peugeot Boxer
 • Mercedes Sprinter
 • Volkswagen Crafter
 • Fiat Ducato
 • Ford Transit


Bu büyük ticari araçlar ayrıca soğutmalı taşımacılıkta, bazıları yolcu taşımada kullanılmak üzere kişiselleştirilir.

van lifers

Liftli Araçlar

Servis veya onarım için “liftli araçlar” ve diğer şeyler ile donatılmış ticari araçlar da vardır.

Gördüğünüz gibi, birçok kullanım ve kısıtlama vardır ve her koşulda mümkün olan en iyi güvenliği sağlamak için ticari aracınız doğru lastiklerle donatılmalıdır.

Karavan veya motokaravanınız mı var?

Bu durumda, karavanınıza özel en iyi lastikleri seçmenizde size yardımcı olacak özel yazımızı okumanızı öneririz.

Ticari araçlara özgü lastik işaretlerinin anlaşılması

markings

Her lastik belirli bir yükü taşıyacak şekilde tasarlanır. Bu durum araca göre değiştiğinden yük kapasitesinin daha doğru bir şekilde belirtilmesi için özel işaretler oluşturulmuştur. Bunları aşağıda açıklayacağız:

Lastiğin yanağındaki XL (Ekstra Yük) veya REINF (Güçlendirilmiş), yük kapasitesinin bir binek otomobil lastiğine kıyasla daha yüksek olduğu anlamına gelir.
XL veya REINF lastikleri bu nedenle minivanlar için uygun olabilir.
XL işaretine sahip bir lastik boyutu örneği: 215/65 R 16 102V XL

C veya LT işareti, daha fazla yükü desteklemesi hedeflenen, maksimum 1800 kg yük anlamına gelen yani 128'e kadar yük indeksine sahip güçlendirilmiş karkaslı ticari araç lastiklerini göstermektedir. Bu nedenle bu işaretleme cityvan ve büyük hafif ticari araçlarla ilgilidir.
C işaretine sahip bir lastik boyutu örneği: 215/65 R 16 C 109/107 T

Bu işareti ticari araçların aksine yalnızca karavanlar için tasarlanmış CP işaretiyle karıştırmamaya dikkat edin.

Ticari aracınız için en iyi hafif ticari lastiklerini nasıl seçersiniz?

Minivanlar için binek araç lastiklerin kullanılabileceğini, daha büyük ticari araçlar için ise belirli hafif ticari araç lastiklerinin kullanılabilme eğiliminde olduğunu belirtmekte fayda var. Ticari aracınıza yönelik araç üreticisi tarafından hangi boyut lastiklerin onay aldığını öğrenmek için kullanım kılavuzunuza bakın. Her durumda MICHELIN tarafından "C" işaretli lastikler önerilir.

O halde aşağıda açıklanan kriterlere göre bu ölçülerde en uygun lastikleri seçebilirsiniz:

Kış koşulları sizin için ne demek?

Aracınızı hafif, soğuk veya sert kış ortamında kullanıp kullanmayacağınıza bağlı olarak lastik seçiminiz farklılık gösterecektir. İşinizi güvenli bir şekilde yürütebilmeniz için her koşulda güvenli yol tutuşu sağlayan lastiklere ihtiyacınız olacaktır.

İklim koşullarına en uygun seriyi birkaç saniye içinde bulmak için aşağıdaki şekle bakmanızı öneririz:

van

Kar yağışlarına kışın ara sıra mı maruz kalıyorsunuz? MICHELIN Agilis CrossClimate 4 mevsim lastik modelleri ihtiyacınızı karşılayacaktır. 4 mevsim lastik modelleri ile ilgili yazımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Kar yağışının yoğun görüldüğü bölgeler için bu seçeneklerden birini seçebilirsiniz:

 • her mevsimde en iyi performans gösterebilecek bir lastik tercih ediyorsanız: bu durumda yaz ayları için yaz lastiği modellerimizden olan MICHELIN Agilis 3'ü, kış ayları için kış lastiği modellerimizden olan MICHELIN MICHELIN Agilis Alpin'i tercih edin.
 • önce rahatlığı ve maliyet tasarrufunu tercih ediyorsanız: 4 Mevsim lastik çeşitlerimizden MICHELIN Agilis CrossClimate lastiğimizi tercih edin.


Aracınızı ekstrem kış sıcaklıklarında (7°C'nin altında) buzlu koşullarda kullanıyorsanız, ticari aracınıza kışın MICHELIN Agilis X-Ice North lastiklerini yazın ise MICHELIN Agilis 3 lastiklerini takmanızı öneririz. Kış lastiği modelleri hakkında daha fazla bilgiyi özel yazımızdan okuyun.

Engebeli arazilerde mi kullanıyorsunuz?

Ticari aracınızı doğal arazide sürmeniz gerekiyorsa, off-road hafif ticari araç lastikleri hakkındaki yazımızı okumanızı öneririz.

Neden MICHELIN Agilis serisini seçmelisiniz? 

MICHELIN Agilis ürün yelpazemiz; ticari araçların, filo sahiplerinin, esnaf ve sanatkarların ihtiyaçları için özel olarak tasarlanmıştır. 

Çünkü sizin her türlü hava koşulunda endişe etmeden aynı hizmeti sunarak yalnızca işinize ve müşterilerinize odaklanmanız gerektiğini biliyoruz. Kısacası, bu lastik serisini başınızı yastığa rahat bir şekilde koyabilmeniz için yarattık.

Islak veya karlı yollarda bile siz ve çalışanlarınız için güvenilir ve güvenli lastiklere ihtiyacınız var.

MICHELIN Agilis lastikleri ile aracınızı her türlü hava koşulunda ve tüm yollarda güvenle sürebilirsiniz. Bu lastikler size mükemmel bir uzun ömür sunarken aynı zamanda çekiş gücü de sağlar.

Ayrıca, MICHELIN Agilis serisi, iddialı profesyonel ihtiyaçlara yönelik lastikler sunarken, her mevsim yollarda gezen liftli kamyonetler için de uygundur.  

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.