motorhomes tyres header

Hangi karavan lastiklerini kullanmalıyım?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

İster bir kaçamak yapmak istiyor olun ister gerçek bir "kamp hayatı" ya da ”karavan hayatı" hayranı olun, hangi karavan lastiklerini kullanmanız gerektiğini ve güvenli sürüş için kamyonet lastik basıncınızın nasıl olması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda bunların tamamına değineceğiz.

4w 1015 tire michelin crossclimate camping en product in use 2 nosignature landscape

Ne tür bir karavanınız var?

Karavanınız için en iyi lastik her şeyden önce aracınızın tipine bağlıdır. 
Dört ana karavan tipi vardır : Dönüştürülmüş Karavan, Konvansiyonel Yüksek Üst Yapılı Karavan, Düşük Profilli Karavan ve A Sınıfı Karavan.

type 01

1 - Dönüştürülmüş Karavan:

Bu en basit versiyondur: dönüştürülmüş karavanın ayırt edici özelliği bir yatak koymak için yükseltilebilen tavanının olmasıdır.
Örneğin, Adria Twin Plus 600 SPB, Globe-Traveller Voyager XS ve Adria Twin Supreme.
MICHELIN tarafından önerilen karavan lastikleri: C işaretli lastikler.

Agilis serimiz bu tip araçlara mükemmel uyum sağlar.

type 02

2 - Konvansiyonel Yüksek Üst Yapılı Karavan:

“Konvansiyonel Yüksek Üst Yapılı Karavan” diğer karavanlardan biraz daha yüksektir. Örneğin Ford Transit veya Iveco Daily gibi araçlarda sürücü kabininin üzerindeki çıkıntısından ayırt edilebilir.

MICHELIN tarafından önerilen karavan lastikleri: CP işaretli lastikler.
CrossClimate Camping serimiz bu tip araçlara mükemmel uyum sağlar.

type 03

3 - Düşük Profilli Karavan:

“Düşük Profilli Karavan", kabinin üstünde uyku bölmesi olmayan "Konvansiyonel Yüksek Üst Yapılı Karavan"ın daha hafif bir versiyonudur. 
Örneğin, Fiat Ducato, Challenger Graphite 260, Bürstner Ixeo T690G veya Chausson Titanium 640 karavanlar "Düşük Profilli Karavan" kategorisinde yer alır.

MICHELIN tarafından önerilen karavan lastikleri: CP işaretli lastikler.
CrossClimate Camping serimiz bu tip araçlara mükemmel uyum sağlar.

type 04

4 - A Sınıfı Karavan:

Arkada gerçek bir yatak odası ve yüksek kaliteli donanımlarıyla "A Sınıfı Karavan" daha geniş ve konforludur. 
Örneğin, Dethleffs Pulse I 7051 DBM, Carthago S Plus 64 veya Hymer B-Klasse ModernComfort.

MICHELIN tarafından önerilen karavan lastikleri : CP işaretli lastikler.
CrossClimate Camping serimiz bu tip araçlara mükemmel uyum sağlar.

Ağır karavanlar için neden CP lastikler önerilir?

Karavanınız "Konvansiyonel Yüksek Üst Yapılı Karavan", “Düşük Profilli Karavan" veya "A Sınıfı Karavan" tipindeyse, C işaretli bir lastiğin performansı yetersiz kalabilir. Bunun yerine CP işaretli lastikleri kullanmanızı öneririz. 

Neden mi? Çünkü CP işaretli lastikler ağır karavanlar için özel olarak tasarlanmıştır. Bu karavan lastikleri daha yüksek bir yük endeksinin ve basıncın yanı sıra güçlendirilmiş bir karkasa sahiptir.

CP karavan lastiklerinde neden daha yüksek yük kapasitesi gerekir?

Karavanlar, seyahat ekipmanlarınızın (bagaj, bisiklet vb.) takılabildiği genellikle büyük bir ana bölüme (aracın kendisi ve iç donanım) sahip araçlardır.

Ayrıca, karavanlar yüksek bir ağırlık merkezine, bazen büyük bir çıkıntıya (aks ile aracın ön bölgesi arasındaki gövde bölümleri) ve dengesiz bir şekilde dağıtılmış fazladan bir yüke sahiptir. 

schema

1 - Düzensiz statik yük dağılımı (ör. su haznesi)
2 - Arkadaki yükün artması (ör. bisiklet askısı)
3 - Santrifüj kuvveti ve ağırlık noktasına bağlı yük dalgalanması (ör. virajlarda)

Tüm bunlar, dört lastiğin de kilometrelerce dayanabilmesi için büyük bir basınç oluşturur. CP işaretli lastikler bu nedenle bu işlev için C işaretli lastiklerden daha uygundur.

motorhome tyres article page for crossclimate camping tyre

CP lastikler, ETRTO (Avrupa Lastik ve Jant Teknik Organizasyonu) tarafından tavsiye edilir

2003 yılından itibaren ETRTO yukarıda açıklanan karavan tiplerinde kullanılan lastiklerin, van lastiklerinde bulunan normal C işareti yerine, lastik ebadı tanımında bir CP işareti taşımasını tavsiye etmiştir.

Bir karavan lastiğinin yanağında görünen CP işareti.

MICHELIN CrossClimate Camping gibi CP işaretli karavan lastikleri, aracınızın sürüş ve güvenlik açısından mümkün olan en iyi durumda olmasını sağlamak için ETRTO’nun önerileri doğrultusunda bu araçların özel yük gereksinimlerine göre geliştirilmiştir.


Kamyonet lastik hava basıncı kaç olmalı?

Aracın güvenliğini ve stabilitesini sağlayan önemli bir husus daha var; karavanınızın lastikleri doğru basınca ulaşıncaya kadar şişirilmelidir. Gerçekten de, karavan lastiklerinin içindeki havanın hacmi ve basıncı, taşıyabilecekleri yükü belirler.

CP işaretli karavan lastikleri, van basıncından (C işareti) daha yüksek bir basınçta kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır, bu da büyük karavanlarda yük özelliklerine karşı daha iyi yol tutuşu ve yüksek direnç sağlar.  

Karavanlara takılan CP lastikleriyle ilgili ETRTO şunları tavsiye eder:
●    Arka aksta: Kamyonet lastik hava basıncı 5,5 bar (80 psi) olmalıdır. Lastiğin maksimum yük kapasitesine riayet edilmelidir.
(Supapta veya spesifik yüksek basınçlı kauçuk tabanlı supapta metal kelepçenin 4,5 bar'ın (65 psi) üzerinde kullanılması gerektiğini unutmayın)
●    Ön aksta: Araçta ve/veya el kitabında belirtilen üreticinin lastik basıncı önerilerine başvurun.

Kamyonet lastik hava basıncınızın her ay ve uzun bir yolculuktan önce gerektiği şekilde kontrol edilip ayarlanması gerektiğini unutmayın. 

157751925 m

Karavanın uzun süreli park edilmesiyle ilgili öneriler neler?

Uzun süreli parktan önce lastiklerin durumunu ve güvenliğini korumak için:

  • Lastiklere önerilen basınca kadar doğru şekilde hava basıldığından emin olun. Yeterince hava basılmaması, karavanınızın lastiklerine zarar verebilir.
  • Mümkün olduğunca karavanınızın lastiklerini güneşe maruz bırakmaktan kaçının, çünkü UV ve sıcaklık, lastiklerin erkenden aşınmasına yol açan hızlandırıcı etmenlerdendir.
  • Tercihen, aracı park yerine koyarak karavan lastiklerinizi soğuk ve nemli zemine temas ettirmekten kaçının.
  • Aracı kullanmadan önce lastiklerin durumunu kontrol edin ve lastik basıncınızı uygun şekilde ayarlayın.

Hangi karavan lastikleri yıl boyu kullanıma uygundur?

Karavanınızı tüm yıl boyu güvenli ve mevsim kısıtlaması olmadan kullanmak istiyorsanız önerebileceğimiz en iyi lastik türü 4 mevsim lastiğidir.

MICHELIN CrossClimate Camping lastiğimiz 3PMSF sertifikalı (3 Zirveli Kar Tanesi) olduğu için ideal bir seçimdir ve bu nedenle kışın (sıfırın altında 7 °C'ye kadar) ıslak ve karlı yollarda ve yaz aylarında kuru yollarda mükemmel performans sunar.

Sağlam tasarımı ve yol tutuşu, çayır, çakıl, kum veya çamur üzerinde zorlanmadan sürmenizi sağlar.

Bu lastikleri en ağır karavanlar da dâhil olmak üzere ağır yükleri taşımak için özel olarak tasarladık. Bu nedenle bu lastikler CP işareti taşır ve karavanınız için mükemmel bir seçimdir.

map search desktop

Yakınınızdaki lastik bayilerini saniyeler içinde bulun

Şuna göre ara
Adres, şehir ya da posta kodu
Otomobil
Konumumu bul
Arama
Türkiye'de en çok arama yapılan 5 şehir
Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.