Oto Fon are all suvs safe İpuçları ve Tavsiye

SUV’lar Otomobillerden daha mı güvenli?

Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) tarafından yapılan araştırmaya göre 2019 yılında 20 SUV, “Top Safety Pick” (En Güvenli Seçenek) sınıfına girmeye hak kazanmıştır. 

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler
Oto Editör are all suvs safe in page İpuçları ve Tavsiye

Hyundai listede dört SUV ile yer alırken diğer araçlar arasında BMW X2 yer aldı. Listeye girebilmek için otomobillerin ön, yan, tavan ve kafa ile ilgili çeşitli çarpışma testlerinde istisnai performans göstermesi gerekiyordu.

SUV’ların hatchback veya sedan otomobillerden ciddi ölçüde daha güvenli olduğunu ortaya koyan başka raporlar da mevcuttur. Bunun nedeni SUV’ların dış muhafazalarının boyutudur. Bu, Audi Q5 ve BMW X3 gibi araçların liderliğinde SUV’ların aileler için popüler bir seçim olmasını sağlar. SUV’lar, daha güvenli bir seçenek olduğu kanıtlanan yüksek sürüş pozisyonu nedeniyle sedan araçlardan daha fazla tercih edilir. Aynı zamanda yüksek ve takviyeli olması nedeniyle SUV’lar çok daha büyük bir darbeyi kaldırabilir. Öyle ki yapılan bir araştırmada bir SUV sürücüsünün veya yolcusunun otomobil kazası halinde ciddi yara almadan kurtulma ihtimalinin sedan otomobile kıyasla en az %50 daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu her ne kadar doğru olsa da kilitlenme önleyen frenler, perde hava yastığı ve stabilite kontrolü gibi güncel güvenlik donanımlarına sahip bir araç seçmek önem arz eder. Düzenlemeler stabilite ve ABS ile ilgili seçenek bırakmasa da satın almadan önce bir aracın güvenlik değerlerini tamamen inceleyin.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.