Oto Fon are suvs expensive İpuçları ve Tavsiye

SUV’un açılımı nedir?

SUV’un açılımı Sports Utility Vehicle'dır (Sportif Çok Amaçlı Araç) ve ABD’den çıkarak hayatımıza girmiştir. 

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler
Oto Editör what does suv stand for in page İpuçları ve Tavsiye

SUV(Sports Utility Vehicle - Sportif Çok Amaçlı Araç), çeşitli modellerle mevcuttur (örneğin “sportif” yöne ağırlık veren Porsche Cayenne gibi araçlar ve “Çok Amaçlı” yöne odaklanan VW Amarok gibi araçlar). Bu araçlar, daha yüksek çekiş ve esnek süspansiyon dahil arazide sürüş becerilerini konfor ve stil ile bir araya getirir. 

SUV’lar aslen askeri araçlar olarak tasarlandı. ABD ordusu, üreticilerden dört çeker ve askerleri zorlu arazilerde taşıyacak güçlü ve dayanıklı bir prototip araç geliştirmelerini istedi. Willy’s Overland, İkinci Dünya Savaşı hazırlığında Jeep’i yarattı. 

Ardından İngiltere, Maurice ve Spencer Wilks’in ürettiği Land Rover ile aracı kendine uyarladı. Bu model Amerikan Jeep ile benzer teknik özelliklere sahip olsa da daha çok çiftçiler tarafından kullanıldı ve 1948 yılında piyasaya sürüldü.

90’larda SUV’ların tüketiciler arasındaki popülaritesi hızla arttı. İlk olarak Amerika ve Asya’da tercih edilen bir otomobil haline geldi ancak araç fiyatlarının daha makul hale gelmesi, daha güvenli ve ekonomik olmasıyla 2007’de Birleşik Krallık ve dünyanın geri kalanında da tercih edilmeye başlandı. Avrupa’da Nissan Qashqai, Crossover olarak adlandırılan ve genel olarak çift çeker, küçük-orta SUV’ları içeren yeni bir pazar oluşturdu. 2018 yılında Renault-Nissan, SUV pazarında en yüksek küresel satış rakamına ulaşan otomobil üreticisi haline geldi. 

Geleneksel 4x4 SUV'larda bulunan özellikler:


Geniş bir iç alan ve yükseklik sunan yüksek tavan
Yedi adede kadar koltuk
Aracın engebeli arazide sürülebilmesine olanak tanıyan yüksek gövde
Kaygan zeminlerde daha iyi kontrol için dört çeker yapı
Arazide sürüş sırasında sivri taşlara karşı koruyan sağlam paneller.

Daha yeni ve genellikle çift çeker Avrupalı SUV’ların (Crossover’lar) sahip olacağı özellikler:

Otomobile kıyasla daha yüksek oturma pozisyonu
Otomobile kıyasla araca daha kolay binme ve araçtan daha kolay inme
V ebatlı otomobil olmayanın getirdiği ek güvenlik hissi
Bu araçlar, genellikle arazi koşullarında çok az veya hiç kullanılmayarak tıpkı bir otomobil olarak kullanılır
 

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.