4 seasons aerial view

KIŞ LASTİKLERİMİ NE ZAMAN TAKMALIYIM?

Kış lastiklerinizi takmak için neden karda sıkışıp kalmayı bekliyorsunuz?
Her zaman bu altın kuralı hatırlayın:

Hava sıcaklığı 7 °C'nin altına düştüğünde kış lastiklerinizi kullanmanın zamanı gelmiş demektir!

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler
guide car rainy road dark 4 2

Kış Lastiklerimi ne zaman takmalıyım?

Hava durumu tahmin edilemez hale geldi ve her yıl daha farklı bir kış yaşanıyor. Bu değişken hava koşullarına uygun olmayan lastiklerle neden yollarda risk alıyorsunuz?

7 ° C'nin altındaki yaz lastiklerinizin daha az verimli olacağını unutmayın. Bu nedenle, kış sertifikalı lastikleri tercih etmek önemlidir çünkü bu lastikler düşük sıcaklıklarda kullanıma uygun malzemelerden yapılmıştır (kauçuk sertleşmez ve yumuşak kalır). Kış lastikleri özel bir işaretle tanımlanır: M + S ve 3PMSF ve bu işaret lastiğin yanaklarında yer alır.

Tehlikeli durumlara girmemek için bu basit kuralı unutmayın: Hava sıcaklığı 7 °C'nin altına düştüğünde kış lastiklerinizi kullanmanın zamanı gelmiş demektir!

Lastiklerimi neden Ekim-Nisan arasında değiştirmeliyim?

Kış mevsimi gelmeden kış lastiklerine geçiş yapmak lastiklerinizin performansını görmek iyi bir yol olabilir. Ayrıca 7 °C'nin altındaki yaz lastiklerinizin daha az verimli olacağını unutmayın.

Kış sertifikalı lastikleri tercih etmek önemlidir çünkü düşük sıcaklıklarda kullanıma uygun malzemelerden yapılmıştır (kauçuk sertleşmez ve yumuşak kalır). Lamelli profilleri kış koşullarında optimum performans sağlar. Öte yandan, 4 mevsim lastikleriniz 3PMSF sertifikalı ise bunları kış lastikleri ile değiştirmeniz gerekmez.

image1

Kış Lastiklerini ne zaman çıkarmalıyım?

Tüm yıl boyunca kar lastiği sürüşü tavsiye edilmez çünkü sıcak zeminlerde kış lastikleri etkinliğini kaybeder ve yumuşak kauçukları daha hızlı aşınır. Düşük sıcaklıklar için tasarlanan kış lastikleri termometre 7 °C'nin üzerine çıktığında yaz lastikleri ile değiştirilmelidir. Mart ayının sonuna kadar beklemek ya da kış lastiklerini değiştirmek için yaz saatlerine geçiş iyi bir kriter.

3pmsf Tyre
Bibendum Hiver

Kış Lastiği Nedir?

Düşük sıcaklıklarda vazgeçilmez olan kış lastiği; ıslak, karlı veya buzlu, tüm yollarda araçların kavramasını optimize etmek için özel olarak tasarlanmıştır. Kış lastikleri özel bir işaretleme ile tanımlanır: M + S veya 3PMSF. Bu işaret lastiğin yan duvarında bulunur.

Kış Lastiğinin Avantajları

Kış lastikleri kış koşullarında daha iyi bir kavrama sağlar. 7 °C'nin altında esnek kalan kauçukları ve yüksek çentiklenme oranları optimum yapışma sağlar. Bu, soğuk ve karlı yüzeylerde üstün yol tutuşu ve çekiş gücü sağlar.

award-winner

Kışın Unutmamanız Gereken Konular

  • Bu altın kuralı unutmayın: Hava sıcaklığı 7 °C'nin altına düştüğünde kış lastiklerinizi kullanmanın zamanı gelmiş demektir!
  • Ancak tüm yıl boyunca lastiklerinizin kış mevsiminde tutulması önerilmez.
  • Kış lastiklerini takarken 4 lastiğin hava basıncını ayda bir kontrol edin. Sıcaklık lastiklerinizin basıncını etkileyebilir. Soğuk havalarda lastik basıncı düşme eğilimindedir. Tersine havalar ısındığında, lastik basıncı artar.
Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.