220513 header 1920x1080 v5

Mıchelın ve İnovasyon: Elektrikli hareketliliğin zorluğu ortadan kalkıyor

Bir elektrikli araç satın almayı mı düşünüyorsunuz? Bu konuda yalnız değilsiniz! 2027 yılında, yeni kaydedilen araçların yaklaşık %40’ı elektrikli olacak. Yani, elektrikli araç sayısı 2022 yılına göre üç kat artacak. Michelin’in içinde bulunduğu otomotiv ekosistemi tam anlamıyla bir devrim yaşıyor. Michelin olarak, sizler için lastikteki uzmanlığımızı ve yenilik yapma gücümüzü kullanarak yaşadığımız şehirlerin kademeli olarak karbonsuzlaştırılmasını sağlıyoruz. Michelin’in sunduğu çok sayıda çözümden bazılarını inceleyin.

Michelin 100 yılı aşkın bir süredir yenilikçi hareketlilik çözümleri geliştiriyor. Michelin ürün ve hizmetleri, çevresel etkiyi azaltırken müşterilerin beklentilerini aşıyor. Michelin, 1899 gibi erken bir tarihte 100 km/sa hız rekorunu kıran ilk araba olan “Jamais Contente” elektrikli aracı için lastikler geliştirdi. O tarihten beri Michelin, ilk radyal lastiklerden MICHELIN EnergyTM Saver’a kadar, daha az CO2 yayan, daha az kaynak tüketen, daha uzun ömürlü ve karbon ayak izi daha az olan lastikler üretmek için yeniliklerine durmaksızın devam ediyor. Sürdürülebilir gelişim, bugün Michelin’in misyonu ve ürün ve hizmet teklifleri için hiç olmadığı kadar itici bir güç işlevi görüyor.

Michelin, elektrikli araba lastiklerinde öncü ve teknoloji lideri

Elektrikli araçlar lastikler açısından zorlu teknolojilerdir. Akü ağırlığı, yüksek tork değeri, enerji tasarruflu frenleme, menzil, düşük gürültü seviyesi gibi elektrikli araçlara yönelik belirli özelliklerin dikkate alınması gerekliliği, tüketici ve otomotiv üreticilerinin lastiklere giderek daha fazla oranda odaklanmasına neden oluyor. Kullanım ömrü, enerji verimliliği, yük kapasitesi ve konfor açısından daha yüksek lastik performansı gerekiyor ve Michelin tüm bu hususlarda mükemmelliğe ulaşmayı hedefliyor.

  • Yuvarlanma direnci  

Akü menzilini optimize etmek için elektrikli araçların Michelin’in yenilik yapma gücünün ve liderliğinin bilindiği bir alan olan düşük yuvarlanma dirençli lastiklere ihtiyacı vardır. Michelin, geçtiğimiz yirmi yıllık dönemde, güvenlikten veya uzun ömürlülükten ödün vermeden binek araç lastiklerinin enerji verimliliğini %20 artırmayı başardı (1).  

Electric vehicle
electric mobility
  • Kullanım ömrü  

Elektrikli araçlar yüksek tork değeri, enerji tasarruflu frenleme ve ağır akülerle bilinirler. Bu faktörlerin zaman içerisinde lastiklerin kullanım ömrünü ve performansını etkilemesi kaçınılmazdır. Bu da Michelin’in her zaman öncü olduğu başka bir alandır. “Uzun ömürlü performans(2), MICHELIN’in erken lastik değişimini önlemek için zaman içerisinde mükemmel performans ve uzun ömürlülüğü aynı anda sunan lastikler üretme taahhüdünün bir göstergesidir. 

  • Yük kapasitesi   

Elektrikli araçlar, akü ağırlıkları nedeniyle diğer araçlardan daha ağırdır. Michelin, aynı boyutlara veya daha yüksek bir çapa sahip olan fakat daha yüksek yük kapasitesi sunan lastikler sağlar. Michelin ayrıca, delinme durumunda kendi kendini onaran ve bu sayede yedek lastiğin ekstra ağırlığından tasarruf edilmesini sağlayan Selfseal lastiği sundu.  

  • Gürültü   

MICHELIN Acoustic teknolojisi, lastik içerisindeki poliüretan köpük halka sayesinde lastiklerin neden olduğu araç içi gürültünün azaltılmasına katkı sağlar. Bu, sessiz motorlara sahip elektrikli araçlar için önemli bir faydadır.  

Michelin - Güvenilir bir ortak

Michelin, gerçek lastik performansının yanı sıra, kullanım ömürleri boyunca ürünlerinin etkisini sınırlamak için çabalar. Bu sürdürülebilir yaklaşım, Grubun otomotiv üreticilerinin tercih ettiği ortak olmasını sağlıyor. Michelin, dünya genelinde 50’den fazla markayla ortaklık yaparak elektrikli araçlara ilişkin yaklaşık 300 onay alabilecek durumdadır(3).  

Elektrikli araçlar çok daha bağlantılı çözümler olduğundan Michelin, aynı zamanda araç içi algoritmalara sahip öngörücü bakım çözümlerinde de liderlik iddia edebilir. Esasında 2021 tarihinde Michelin, entegre bir sensöre sahip bağlı bir lastik sunan ilk üretici olmuştur.  

Elektrikli arabalar için fark yaratan lastikler

Yirmi yıldan fazla süredir devam eden yatırımlar sayesinde tüm MICHELIN lastikleri elektrikli arabalarda kullanıma uygundur. Elektrikli aracınıza uygun iki MICHELIN lastiği örneği şöyledir: 

4w rt tire michelin pilot sport ev en product in context 1 nosignature 16 slash 9

MICHELIN Pilot Sport EV

MICHELIN Pilot Sport EV, elektrikli spor arabalar için uzun ömürlü kontrolle birlikte sessiz ve keyifli bir sürüş sunan eko-tasarımlı bir lastiktir. 

YASAL BİLGİLER

(1) - Kaynak: Michelin 2022 evrensel kayıt dokümanı

(2) - Şu ürün gamları, uzun ömürlü kullanım ve performans sağlamak üzere tasarlandı: MICHELIN CrossClimate², MICHELIN CrossClimate 2 SUV, MICHELIN Primacy 4+, MICHELIN e.Primacy, MICHELIN Pilot Sport 4S, MICHELIN Pilot Sport 5, MICHELIN Pilot Sport EV, MICHELIN Pilot Sport 4 SUV,  MICHELIN Alpin 6 ve MICHELIN Pilot Alpin 5.

(3) - Kaynak: Michelin Otomotiv Orijinal Ekipman Departmanı (2023)

(4) - Yeni olduğunda, MICHELIN e-PRIMACY ana rakiplerinden ortalama 2 kg/t daha az yuvarlanma direnci üretir, yani bir VW Golf 7 1.5 TSI için 0,21 l/100 km'ye kadar yakıt tasarrufu veya 205/55 R16 91V ebadındaki bir VW e.Golf için ekstra %7 menzil, MICHELIN e.PRIMACY (yeni: 5,58kg/t) ile MICHELIN PRIMACY 4 (yeni: 7. 74kg/t); RAKİP 1 (yeni: 7.17kg/t); RAKİP 2 (yeni: 6.39kg/t); RAKİP 3 (yeni: 8. 93kg/t); RAKİP 4 (yeni: 7.97kg/t); RAKİP 5 (yeni: 7.01kg/t); RAKİP 6 (yeni: 6.96kg/t); RAKİP 7 (yeni: 8.79kg/t).

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.