image couverture paysage

EN İYİ OFF-ROAD HAFİF TİCARİ ARAÇ LASTİKLERİ NASIL SEÇİLİR?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

En iyi off-road hafif ticari araç lastiklerini seçmek için, kullanım amacınıza yönelik doğru kriterleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. Hafif ticari aracınız için doğru seçimi nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Off-road mu yoksa all terrain hafif ticari araç lastikleri mi?

Öncelikle, "off-road hafif ticari araç lastikleri" ve "all terrain hafif ticari araç lastikleri" arasındaki farkı anlamakta fayda var. Genellikle "off-road" olarak adlandırılan ortamlar, hafif ticari aracın tasarlanmadığı zorlu doğal ortamlardır. Yalnızca 4x4 olarak bilinen dört teker çekişli araçlar bu şartlarda kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Ancak ticari aracınızı geleneksel yol rotasından daha zorlu bir arazide kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Aracınızı ne tür arazilerde kullanıyorsunuz?

İster çim, ister ıslak, ister çamurlu zemin, kar, mucur veya kaba çakıl taşları üzerinde olsun aracınızı engelleyebilecek, çıkmaza sokacak veya güvenliğinizi tehlikeye atabilecek kaygan veya oynak yüzeylerde sürerken kendinizi bulabilirsiniz.

Yapacağınız faaliyetin içeriği sizi zorlu arazileri veya engelleri aşmaya itebilir. Muhtemelen aşağıda belirtilen ortamların birinde kullanacaksınız:

The thick, reinforced sidewalls of the MICHELIN Agilis make it an excellent off-road tyre for vans.

1 - Aracınızı çoğunlukla şehir içinde mi kullanıyorsunuz?

Örneğin, gün boyu şehir içinde teslimat yapıyorsanız, kaldırım kenarlarına çarpmalar meydana gelebilir.

Ayrıca, zamanla ve hava etkisi sonucu aşınmış yollarda oluşan çukurlar da bulabilirsiniz.

Lastiklerdeki yarılma riskini sınırlamak için (yanaklarda gözle görülür dalgalanma), ticari aracınızı MICHELIN Agilis 3 (yaz lastiği) ve MICHELIN Agilis Alpin (kış lastiği) veya MICHELIN Agilis CrossClimate (4 mevsim lastik) gibi kalın, güçlendirilmiş yan duvarlara sahip lastiklerle donatmanızı öneririz.

The thick, reinforced sidewalls of the MICHELIN Agilis make it an excellent off-road tyre for vans.

2 - Aracınızı şantiye sahasında mı kullanıyorsunuz?

Faaliyet alanınız ticari aracınızı şantiye sahasında kullanmanızı gerektiriyorsa, aracınız özellikle kesik ve patlamaya karşı dayanıklı sağlam lastikler gerektiren özellikle zor yüzeylerle, örneğin çamur ve taşlarla karşı karşıya kalır.

Bu durumda, ticari aracınızı orta derecede kar yağışı durumunda bile tüm yıl boyu kullanabileceğiniz MICHELIN Agilis CrossClimate lastiklerle veya daha çetin kış koşulları için MICHELIN Agilis Alpin ile donatmanızı öneririz.

A good all-terrain van tyre must be able to withstand the difficult surfaces of construction sites

3 - Aracınızı çoğunlukla kırsal kesimde mi kullanıyorsunuz?

Kırsal bölgelerde, genellikle ulusal ve tali yollarda kullanırsınız. Bu yolların bazıları bakımlı, bazıları ise ihmal edilmiş veya bakımsız olabilir.

Yerel yönetim bütçesinin azalması nedeniyle önceki yıllarda zaten deforme olmuş ve az ya da çok iyi yama yapılmış yollarda artan çukurları, bazen gerçek devekuşu çukurlarını bulabilirsiniz. Yoldan uzaktaki tesislere veya konutlara ulaşmak için taşlı, çamurla kaplı yollarda veya çimenli alanlarda da aracınızı kullanıyor olabilirsiniz.

Bu tür zorlu araziler için mükemmel çekiş gücü sunan dayanıklı, yüksek performanslı lastikleri tercih edin. MICHELIN Agilis 3'ü (yaz lastiği) ve MICHELIN Agilis Alpin'i (kış lastiği) veya MICHELIN Agilis CrossClimate'i (4 mevsim lastik) öneririz.

All terrain hafif ticari araç lastikleri

Kendini yeniliğe adamış ve olağanüstü sürüş deneyimine adamış Michelin mühendisleri, dünyanın en cazip bazı karayolu taşıtı lastiklerini geliştiriyor.

Hafif ticari araçlar için özel olarak tasarlanmış MICHELIN Agilis lastikleri, zorlu yerlerde daha fazla çekiş gücü sunar.

MICHELIN Agilis CrossClimate - EN

Her türlü arazide optimum çekiş gücü

MICHELIN Agilis CrossClimate lastiklerin teknolojisi sayesinde çamur, çimen, çakıl ve karda sürüş artık hiç zor değil: Geniş bloklara ve geniş oluklara sahip V biçimindeki sırt deseni, zorlu yüzeylerde bile mükemmel yol tutuşu sağlar. Ayrıca aracınıza ıslak yüzeylerde binerken suyun tahliye edilmesini sağlar.

Gelişmiş sağlamlık

Zorlu araziler sizi daha fazla patlamaya ve aşırı lastik aşınması riskine maruz bırakır. Bu nedenle bizler MICHELIN Agilis CrossClimate lastiklerini daha sağlam hale getirdik.

Bu lastikler onları darbelere karşı koruyan benzersiz lastik yanağı kalkanına sahiptir ve onları daha da güçlü hale getirmek için yenilikçi kamyon teknolojisine dayanan aşınmaya karşı son derece dirençli bir bileşenle tasarladık.

Her mevsimde çok yönlü bir ticari araç lastiği

Her mevsim başında yaz lastiklerini ya da kış lastiklerini değiştirmek zaman alıcı ve maliyetli gelebilir. Ancak diğer yandan yaz kış fark etmeksizin her türlü hava koşulunda aracınızı güvenli bir şekilde kullanabilmek istiyorsunuz.

Bu nedenle MICHELIN Agilis CrossClimate dört mevsim lastiği, lastik rotasyonuna gerek kalmadan işletmenizi tüm yıl boyu çalışır durumda tutmak için ideal bir seçimdir.

MICHELIN Agilis CrossClimate kış sürüşü sertifikalıdır (3PMSF, Üç Zirveli Kar Tanesi), bu da karlı ve ıslak yüzeylerde performansının test edildiği ve onaylandığı anlamına gelir.

Bu lastik bir yaz lastiğinin avantajlarını bir kış lastiğinki ile birleştirmek üzere tasarlanmıştır ve bu nedenle hava ve sıcaklık değişimlerine rağmen tüm yıl boyunca yukarıda belirtilen tüm performansı size sunar.

4 mevsim hafif ticari araç lastikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tüm lastik kategorilerinde uzun ömür konusunda 1 numara(1)(2)

Lastikleriniz ne kadar uzun süre dayanırsa o kadar fazla tasarruf edersiniz.

Aşınmış lastiklerin değiştirilmesi sadece paraya değil, aynı zamanda zamana da mal olur.

MICHELIN Agilis CrossClimate lastiğini bir yandan performansını korurken diğer yandan uzun süre dayanacak şekilde tasarladık.

Ortalama olarak, bu lastik diğer büyük rakiplerin yaz lastiği ve kış lastiği modellerinden en az %25 daha fazla kilometre ve 4 mevsim lastik modellerinde rakiplerinden %39 daha fazla yol kat edebilir(1)(2).

Bu uzun ömür sayesinde 100.000 km'de ortalama 4 lastik tasarrufu sağlayabilirsiniz.(3)

YASAL BİLDİRİMLER

(1) - uzun ömürlülük - Uzun Ömürlülük Testleri, Michelin'in talebi doğrultusunda, DEKRA Test Merkezi tarafından 2017 yılında Mercedes-Benz Sprinter aracıyla 235/65 R16C 115/113 R ebadındaki lastiklerle önemli premium yaz, kış ve dört mevsim lastik rakipleri (YAZ: MICHELIN Agilis CrossClimate (50.145 km); BRIDGESTONE Duravis 660 (42.760 km), CONTINENTAL ContiVanContact™ 100 (29.660 km), WINTER MICHELIN Agilis CrossClimate (50.412 km), CONTINENTAL VanContact Winter(32.863 km), PIRELLI Carrier™ Winter(33.009 km); ALL SEASON MICHELIN Agilis CrossClimate (47.702 km) CONTINENTAL VanContact™4Season (21.396km), PIRELLI Carrier™ All Season(30.467 km), GOODYEAR Vector 4 Seasons(29.790 km)). Uzun ömürlülük testi, 10.000 km sürüş ile ortalama gerçek kullanım koşullarında (D50) gerçekleştirilmiş olup tahmini dayanıklılığı 1.6 mm’dir.

(2) - uzun ömürlülük - Michelin’in yapmış olduğu çalışma Aralık 2020-Şubat 2021'de DEKRA Test Merkezi (Narbonne Pisti) huzurunda, Renault Master aracıyla 235/65R16C 115/113 R ebadındaki lastiklerle MICHELIN Agilis CrossClimate (29.789 km) ile BRIDGESTONE Duravis All Season (22.023 km) kıyaslanarak gerçekleştirilmiştir. Uzun ömürlülük testi, 9.421 km sürüş ile ortalama gerçek kullanım koşullarında (D50) gerçekleştirilmiş olup tahmini dayanıklılığı 1.6 mm’dir.

(3) - tasarruf - Her 100.000 km'de bir, dört mevsim ana rakiplerine kıyasla ortalama 4 lastik tasarrufu sağlamıştır. Filoya ilişkin Değerleme Aracına dayalı iç hesaplama, 100.000 km araç başına yıllık kilometre ve 1 yıllık araç yaşam döngüsü süresi 1 LCV için 235/65 R16  115/113R boyutunda (MICHELIN Agilis CrossClimate ile: 4 lastik, Continental VanContact 4 Seasons: 12 lastik, Pirelli Carrier AllSeason: 8 lastik, Goodyear Vector 4Seasons Cargo: 8 lastik ve Bridgestone Duravis All Season: 8 lastik).

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.