Getting ready for a road trip

KARA YOLU SEYAHATİNE HAZIRLANIN (KONTROL LİSTESİ)

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Tatil dönemi yaklaşıyor ve yakın zamanda bir kara yolu seyahati mi yapacaksınız? Michelin, tatile iç rahatlığıyla çıkmanıza ve yolda hoş olmayan sürprizlerden kaçınmanıza yardımcı olmak için kapsayıcı olmayan bir kontrol listesi formunda bazı tavsiyeler sunuyor.

Kara yolu seyahatinden önce lastiklerinizi kontrol edin

Bu dört kauçuk küre; aracınızı, bagajınızı, sizi ve yolcularınızı kilometreler boyunca ve bazen yüksek hızlarda taşıyacak. Bu nedenle uzun yolculuklardan önce şu hususların kontrol edilmesi önemlidir:

1 - Mevsim ve hava koşulları

Güzergahınız ve varacağınız yerdeki hava koşullarına ve mevsime bağlı olarak aracınıza takılı lastiklerin uygun olduğundan emin olun.

Örneğin, kış mevsiminde 4 mevsim lastik veya kış lastiği olmalarına bakılmaksızın kullandığınız lastiklerinizin öncelikle 3PMSF sertifikalı olduğundan emin olun.

2 - Aşınma

Lastiklerinizin aşınma seviyesini kontrol edin. Uzun mesafe yolculuğa çıkmadan önce aşınmanın orantısız olmadığından veya çok belirgin olmadığından emin olun. Bu, siz ve yolcularınız için önemli bir güvenlik tedbiridir. Bir uzman size lastiklerinizden bir veya daha fazlasının yolculuk için fazla aşınmış olup olmadığını söyleyebilir.

3 - Basınç

Optimum güvenliği sağlamak, lastiklerin dayanıklılığını korumak ve gereğinden fazla yakıt kullanımının önüne geçmek için lastiklerinizin basıncını (dört lastiğin tamamı ve yedek lastik) kontrol edin. Araç yüklü olduğunda önerilen basıncın farklı olabileceğini unutmayın. Lastik basıncı rehberimiz size yardımcı olacaktır. 

Kara yolu seyahatinden önce aracınızı kontrol edin

Lastiklere ek olarak, aracın kendisinin de özellikle uzun yola çıkmadan önce düzenli kontrollere ihtiyacı vardır. Şu unsurları kontrol etmenizi tavsiye ederiz:

 • Motor Yağı seviyesi
 • Fren sıvısı
 • Fren balataları
 • Soğutma sıvısı
 • Ön cam yıkama sıvısı
 • Ön cam sileceklerinin düzgün işlev gösterip göstermediği
 • Farların düzgün işlev gösterip göstermediği


Bu kontrolleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız veya kendiniz yapmak istemiyorsanız aracınızı kontrol için bir uzmana götürün.

Uzun seyahatler için yanınıza yedek sıvıları alın (motor yağı, ön cam yıkama sıvısı, soğutma sıvısı).

126038724

Aracınızdaki ekipmanları kontrol edin

Aracınızda şu ekipmanların bulunduğundan emin olun:

 • Bir üçgen reflektör*
 • Bir güvenlik yeleği*
 • Patlak durumunda jantı değiştirebilmek için bir kriko ve somun anahtarı
 • Yangın söndürme cihazı
   

*Yasal bir zorunluluktur. Bazı ülkelerde güvenlik yeleği tüm yolcular için zorunludur: yerel düzenlemeleri kontrol edin.

Diğer faydalı ekipmanlar:

 • Bir örtü
 • İlk yardım kiti
 • Bir el feneri
 • Bir çift eldiven
   

Ayrıca, kış mevsimi için:

 • Bir kazıyıcı
 • Kar zincirleri

Seyahate hazırlanın

Seyahatinizin mümkün olduğunca sorunsuz geçmesini istiyorsanız güzergahınız üzerinde beklenen trafik durumunu öğrenin. Özellikle okul tatillerinin başlangıcında bazı yerlerde trafik sıkışıklıkları beklenebilir. Bu sayede alternatif bir güzergah planlayıp planlamayacağınıza karar verebilirsiniz.

Prepare your journey

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli bilgi de hava durumudur. Hava yağmurlu, karlı veya sağanak yağışlı mı olacak yoksa açık bir gökyüzü altında mı seyahat edeceksiniz? Yola çıkmadan önce bu bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun. ''Uzun Yola Çıkmadan Önce Evvel Yapılması Gereken Araba Bakımı'' ve ''Sıcak Havalarda Yola Çıkacaklara Tavsiyeler'' başlıklı blog içeriklerimiz de size seyahate hazırlık aşamasında yardımcı olacaktır. 

Aracın yüklenmesi

Sonunda büyük gün geldi ve kara yolu seyahatinize başlamak üzeresiniz. Fakat öncesinde bagajlarınızı yüklemeniz gerekiyor.

Seyahatinizin uzunluğuna ve gittiğiniz yerde kalma sürenize göre bagaj miktarınız değişebilir.

Bagajlarınızı araç geneline yaymanızı ve arka bagajlığa bir şeyler koymaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Buraya koyacağınız eşyalar ortadaki dikiz aynasından arkayı görmenizi engelleyebilir. Ayrıca, bir darbe veya kaza durumunda bu eşyalar yerlerinden fırlayarak yolcular için tehlike teşkil edebilir.

Çok fazla bagajınız varsa bir portbagaj veya römork kullanmayı tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için bir veya daha fazla sayıda bisiklet taşımak üzere bir bisiklet taşıma aparatı da tercih edebilirsiniz. Bu durumda üreticinin talimatlarını izlemeli ve düzenlemelerle uyumlu hareket etmelisiniz.

Kara yolu seyahatiniz için GPS ayarlarını yapın

Güzergahınızı belirlemek için GPS kullanıyorsanız sürüşe başlamadan önce varış yeri bilgilerini girin. GPS’i bir cep telefonunda kullanıyorsanız cihazın, aracı kullanmanızı engellemeyecek bir yere uygun şekilde sabitlendiğinden emin olun.

Yolcular

Yolcular için iki önemli tedbir vardır:

 • Önde ve arkada oturan yolcular emniyet kemerlerini takmalıdır*
 • Yolcular sürücünün görüş alanını engellememelidir.
 • Küçük çocuklarınız varsa çocuğunuzun büyüklüğüne göre onaylanmış çocuk koltukları kullanın*: bu tür ekipmanlar için düzenlemelere başvurun.
   

*Yasal bir zorunluluktur

Sürücü

Seyahat öncesinde ve sırasında sürücünün, hem kendi emniyeti hem de yolcuların emniyeti için şu önlemleri almasını tavsiye ederiz:

 • Yola çıkmadan önce yeteri kadar dinlenin. Mesai sonrasında geç bir saatte yola çıkmak yerine iyi bir gece uykusu sonrasında gündüz erken saatlerde yola çıkmayı tercih edin.
 • Yolculuk öncesinde veya sırasında alkol almayın*
 • En azından iki saatte bir olmak üzere düzenli olarak mola verin.
   

*Alkollü araç kullanmak yasal bir suçtur.

Lastiklerinizi ve aracınızı bir uzmana kontrol ettirmek mi istiyorsunuz?

map search desktop

Yakınınızdaki lastik bayilerini saniyeler içinde bulun

Şuna göre ara
Adres, şehir ya da posta kodu
Otomobil
Konumumu bul
Arama
Türkiye'de en çok arama yapılan 5 şehir
Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.