michelin suv 4x4 tyres

Super SUV'un Yükselişi

Süper otomobil dendiğinde ilk akla gelen şık bir spor otomobildir. Çok beğenilen Lamborghini Gallardo veya benzer şekilde kökleri İtalya'nın Akadeniz kıyılarının derinliklerine uzanan aynı derecede çarpıcı LaFerrari gibi. 

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler
Oto Editör cayenne suv İpuçları ve Tavsiye

Ancak 2019 yılında süper otomobil piyasası çok yönlülüğün her şey demek olduğu bir segmente girdi ve bu yeni, alternatif çocuk, spor otomobillerin egemen olduğu pazarı etkilemeye başladı.

S-SUV veya yaygın adıyla süper SUV, yeni bir spor otomobil türü ve güçlü bir etkiye sahip. Araçlar, fevkalade bir güç, sınırsız lüks, üstün yol tutuş becerileri ve genellikle 2. Dünya Savaşı’ndaki bir tanktan bekleyeceğiniz dayanıklılığı bir araya getiriyor. Süper SUV, her otomobil türünün en iyi özelliklerini tek bir çatı altında topluyor. Yeri gelmişken piyasadaki süper SUV’ları ve popülerliklerinin ve başarılarının ardında yatan nedenleri inceleyelim.

Oto Editör bentley bentayga İpuçları ve Tavsiye

Bentley Bentayga

Gözünüzün önüne bir yıl boyunca ağır kalori yüklemesi yapıp özel bir crossfit programı uygulamış bir Bentley Continental GT getirirseniz karşınızdaki araç Bentley Bentayga olacaktır. Çeşitli motor hacimleriyle sunulan Bentayga Speed, saatte 305 km’lik azami hızıyla dünyanın en hızlı SUV’u. V8 motoru yalnızca eğlence amaçlı güç sağlamakla kalmıyor, yüksek sürüş pozisyonu sayesinde torku da oldukça güçlü. 

Bentayga’nın iç kısmı Bentley’nin temsil ettiği, döşemeden tavana, dört dörtlük bir lüks sunuyor. Cilalı maun ile desteklenen serbesti bir görünüm ile modern karbon fiber arasından seçim yapabiliyorlar. Benzer şekilde, teknolojik yenilikler arasında Park Desteği gibi çeşitli sürüm destekleri ve Bentley’e özel bilgi ve eğlence sistemi yer alıyor. 
 

MPG – 24
0-60 mph – 4,4 sn
Güç – 599 bhp
Oto Editör lamborghini urus 1 1 İpuçları ve Tavsiye

Lamborghini Urus

650 bhp güç sağlayan V8 bi-turbo motordan güç alan Urus, eşsiz gücüyle benzersiz bir süper SUV. 8 vitesli otomatik şanzıman, araziden bağımsız olarak son derece sarsıntısız bir sürüş sağlarken gücü dört tekerlek arasında eşit bir şekilde dağıtan aktif tork vektörleme ve 850 Nm maksimum tork özellikleri seviyenin asla düşmemesini garanti ediyor. 

Daha gösterişli spor Lamborghini’lere benzer şekilde Urus’ta performans adına konfordan taviz verilmemiş. İç kısımdaki ergonomik tasarım müşterinin ilgi alanlarına göre özelleştirilebiliyor ve sportif alüminyum veya daha doğal bir ahşap görünüm sunulabiliyor. Benzer şekilde, iki ayrı arka koltukla geniş alanlı dört koltuklu bir alternatifle süper otomobil görünümü güçlendiriliyor. Mühendislik harikaları geliştirmek şüphesiz Lamborghini’nin uzmanlık alanı. Dolayısıyla Urus’un hem iç, hem dış, hem de kaputun altında zarif ve maharetli olması kimseyi şaşırtmamalı.
 

MPG – 23
0-60 mph – 3,5 sn
Güç – 640 bhp
Oto Editör range rover sport svr İpuçları ve Tavsiye

Range Rover Sport SVR

Orta boy, lüks bir crossover SUV olan Range Rover Sport SVR, rekabet ettiği her alanda gösterdiği becerisiyle listemize girdi. Sıfırdan 60 mph’ye 4,5 saniyede ulaşan ve 162 mph azami hıza sahip bir SUV olmakla birlikte taşlık arazide seyahat ederkenkonforlu bir yataktakine benzer bir koltuk-bel desteği sunması hiç şüphesiz takdiri hak ediyor. 

Tasarımcıların ve geliştiricilerin kaliteli bir süper SUV hazırlarken karşılaştıkları güçlüklerden biri lüks, arazi kapasitesi ve performans arasında doğru dengeyi tutturmaktır. 

Yolcular, panoramik cam tavan sayesinde manzaranın tadını çıkarırlarken sürücü, 550 bhp’lik sınırlanmamış güce kendini kaptırabilir. Beş yetişkinin geniş bacak alanıyla oturabileceği SVR’da konfor da ihmal edilmemiş. 
 

MPG – 22
0-60 mph – 4,3 sn
Güç – 567 bhp
Oto Editör porsche cayenne turbo s İpuçları ve Tavsiye

Porsche Cayenne Turbo S

Porsche Cayenne, süper SUV’ları bütünüyle özetler. İlk olarak 2003 yılında üretim hattından çıkan Cayenne, SUV severler arasında her zaman popüler bir seçim oldu. Ancak yeni Turbo S modeli, 60 mph’ye ulaşmak için ihtiyaç duyduğu 3,7 saniye ile eski modeli deyim yerindeyse rafa kaldırıyor. 

541 bhp güç üreten ikiz turboşarjlı 4,0 litrelik V-8 motoruyla Porsche Cayenne Turbo S’in direksiyonuna geçtiğinizde hiçbir şekilde SUV kullanıyor gibi hissetmediğiniz için bu son derece kafa karıştırıcı bir deneyim. Üreticinin kullandığı hassas mühendislik hızlanma, fren ve dönüş sırasında nokta atışı denecek bir hassasiyet sunuyor ve bu nedenle 911 kullanıyor izlenimine kapılabiliyorsunuz.

18 yönlü ayarlanabilir koltuklar, otomobilin geçtiği zemin ne olursa olsun maksimum konfor düzeyi temin ederken tümleşik Wi-Fi her yolculuğun önceki kadar eğlenceli ve ilgi çekici olmasını sağlıyor.
 

MPG – 24-31 kombine
0-60 mph – 3,9 sn
Güç – 541 bhp
Oto Editör mercedes amg gls 63 İpuçları ve Tavsiye

Mercedes AMG GLS 63

AMG GLS 63 yedi yolcu kapasitesiyle ilk beş SUV listemizdeki en geniş araç; ancak boyutu performansının önüne geçmiyor. 5,5 litre V8 biturbo motor, 577 bhp güç üreterek aracın 60 mph’ye 4,5 saniyede çıkmasına yardımcı oluyor. 21 inç alaşım jantlar yalnızca hayat dolu bir görünüm katmakla kalmıyor aynı zamanda da zorlu hava koşulları ve zeminlerde 63’ün kolaylıkla yol tutmasını sağlıyor.

GLS’de yedi kişi, Alman üreticiden alışageldiğimiz lüks içinde rahat bir şekilde oturabiliyor ancak yedi koltuk da açıldığında bagaj oldukça sınırlı hale geliyor. GLS, sürüş destek teknolojileriyle dolu ancak ısı kontrollü bardak tutucular gibi küçük eklentiler de ilgi ve özenle bezenmiş bir araç olma konumunu sağlamlaştırıyor.
 

MPG – 15 mpg
0-60 mph – 4,5 sn
Güç – 577 bhp
SUV lastiklerimiz hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Oto Editör discover İpuçları ve Tavsiye

SUV Araçları Keşfedin

 

SUV lastikleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi içeren faydalı bir kılavuz hazırladık.

 

 

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.