Michelin tarafından optimize edilmiş yuvarlanma direnci sayesinde elektrikli SUV’nizin pil menzili artar

Elektrikli otomobil menzili nasıl artırılır?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Elektrikli aracınızın menzilini iyileştirmek ister misiniz? Elektrikli aracınızdan maksimum kilometre performansı almak için zorlukları ve çözümleri keşfedin.

Elektrikli arabamın menzilini nasıl artırabilirim?

Elektrikli araç menzilinizi iyileştirecek dört optimizasyon noktası vardır:

liv mich pilotsportev closeup master v04 njo

Kusursuz, öngörülü bir sürüş tarzı benimseyin

Bir elektrikli otomobilin gidebileceği ortalama mesafeyi etkileyen en önemli faktör eko-sürüş olarak bilinir.

Eko-sürüş, hem sürücünün hızlanma hem de yavaşlama biçiminde enerji tüketimini optimize etmenin bir numaralı yolu olan sürüş tarzıdır. Kırmızı ışıktan sonra düzenli olarak hızlı bir şekilde hızlanan ve keskin bir şekilde fren yapan biri, daha yumuşak bir sürüş tarzına sahip bir sürücüden daha kısa bir menzile sahip olur.

Hız da önemli bir faktördür. Menzil, şehir içinde mi, kenar mahallelerde mi yoksa otobanda mı sürdüğünüze bağlı olarak değişiklik gösterir. Ne kadar hızlı sürerseniz, menziliniz o kadar hızlı kısalır.

Araç bakımıyla ilgili güncel bilgileri edinin

adobestock 127114466

Hatırlanması gereken bir şey varsa, elektrikli otomobilin menzilinin genel olarak aracın bakımıyla önemli ölçüde bağlantılı olduğudur. Bu sadece bir tamirciye yapılan düzenli bakım kontrollerini içermekle kalmaz, aynı zamanda mevsimlik bakım ve elektrikli otomobil lastiklerinizin basıncına göz atmayı da içerir.

Örneğin, kış koşulları elektrikli aracınızın menzilini doğrudan etkileyebilir: hava soğuduğunda bataryanın, motorun global verimi azalma eğilimindedir. Sıfır derecenin altında, aracın menzili de etkilenebilir. Bu nedenle birçok üretici, aracı çıkarmadan önce onu ısıtabilme seçeneği sunar.

Elektrikli otomobil lastiklerinizin basıncı da bir elektrikli otomobilin gidebileceği ortalama mesafeyi etkileyen önemli bir faktördür. Lastiklerin yuvarlanması için daha fazla enerji gerektiğinden, yeterince hava basılmamış lastiklerle sürüş gereksiz elektrik sarfiyatına neden olur. Yanlış hava basılmış lastiklerin erken aşınmaya ve yıpranmaya yol açabileceğinden bahsetmeye gerek yok bile…

Lastik basıncınızı nasıl ve ne zaman kontrol edeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Gereksiz yük ve engelleri kaldırın

Menzil, aracın taşıdığı yüke bağlıdır: Bir aracın içinde ne kadar fazla ağırlık varsa, onu hareket ettirmek için o kadar fazla enerjiye ihtiyaç duyulur. Kaçınılmaz olarak menzil kaybı olur. Yani, bagajda gereksiz ağırlık taşıyıp taşımadığınızı kontrol edin!

Aerodinamik de burada devreye girer. Port bagajlar, bisiklet taşıyıcıları vb. sürtünme katacak, enerji tüketimini artıracak ve menzili azaltacaktır. En iyi elektrikli araç verimliliği için, tatile çıkmıyorsanız, maksimum elektrikli araç menzili elde etmek için tüm dış aksesuarları çıkarın.

Aracınızı, elektrikli araçlara uygun lastiklerle donatın

Aracı doğru elektrikli otomobil lastikleriyle donatmak, menzil açısından en yüksek elektrikli otomobil verimliliği elde etmek için çok önemlidir. Lastiklerin, özellikle yuvarlanma direnci dediğimiz şey sayesinde kilit bir rolü vardır. Bir lastiğin yuvarlanmasını istediğinizde, biraz enerji dağıtması gerekir ve bu az miktarda dağılmış enerji, bataryanın menzilini kısaltır. Basitçe söylemek gerekirse: yuvarlanma direnci ne kadar düşük olursa, elektrikli aracınızdan o kadar fazla menzil elde edersiniz.

Bu nedenle Michelin'de yuvarlanma direnci, elektrikli otomobil lastiklerimizin tasarımında merkezi rol oynar:

Premium yedek lastik piyasasında MICHELIN e.Primacy 400 km menzile sahip bir araç için menzilini kendi kategorisindeki diğer lastiklere kıyasla tahminen %7 veya yaklaşık 30 km artırmaktadır (1)(2). MICHELIN Pilot Sport EV, yüksek performanslı elektrikli aracınız için size 60 km'lik ek menzil sunar (3)

Hangi lastiklerin en iyi yuvarlanma direnci sunduğunu nasıl anlarsınız?

Aracınız için en uygun elektrikli otomobil lastiklerini nasıl bulabilirsiniz? Bazı ülkelerde, Avrupa'da (ve yakında Çin'de) olduğu gibi, belirli bir etiket vardır - örneğin buzdolabının üzerinde bulunan etiket gibi. Bu etikette, "A sınıfı" en düşük yuvarlanma direnci anlamına gelir. Yani, “A sınıfı” lastikleri “C sınıfı” lastiklerle karşılaştırırsanız, öncekinden daha fazla menzil elde edersiniz.

YASAL BİLDİRİMLER:

(1) - MICHELIN e.PRIMACY lastik serisi, (Rakip 1), (Rakip 2), (Rakip 3), (Rakip 4) ve (Rakip 5) markaları gibi Orijinal Ekipman uygulamalarına tahsis edilmemiş birinci sınıf yaz lastiklerinden biri olarak tanımlanmaktadır (yani otomobil üreticilerinin belirli hedeflerine ulaşmak için tasarlanmamıştır) fakat bu lastikler bayilerden satın alınabilir.

 

(2) - Artırılmış EV batarya menzili ve CO2 azaltımı - Yeni lastiklerde, MICHELIN e.PRIMACY rakiplerinden 2 kg/t daha az ortalama Yuvarlanma Direnci üretir, bu da yakıt tüketiminde 0,21l/100km'ye varan azalmaya eşdeğerdir, CO2 emisyonunda VW Golf 7 1.5 TSI için 5g'ye varan kazanıma eşdeğerdir ya da bir VW e.Golf için otonomide %7'ye varan kazanıma eşdeğerdir.

 

(3) - Yuvarlanma Direnci iç çalışması 10/2020 tarihinde 255/45 R19 ebadında MICHELIN Pilot Sport EV (6.7kg/t) ile MICHELIN Pilot Sport 4 SUV (8.8kg/t) karşılaştırılarak gerçekleştirilmiştir. 540 km otonomiye sahip, 2151 kg kütleli elektrikli bir araç için, 2,1 kg/t'lik bu boşluk, 60 km'den fazla veya başlangıç menzilinin %10'undan fazla bir otonomi kazanmasına yol açar.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.