4w 240 tire michelin pilot sport 4 s en us product in context nosignature 16 slash 9

Aracıma uygun lastik basıncı nedir?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Aracınızın lastiklerinde önerilen doğru lastik basıncına sahip olmak sadece performansı optimize etmekle kalmaz, aynı zamanda sürüş sırasında kişisel güvenliğinizi ve diğer yolcuların güvenliğini de artırır.

Diğer yandan, yanlış lastik basıncı lastiklerinizin yol tutuşunu azaltacak ve fren mesafenizi artıracaktır. Aynı zamanda lastiklerinize zarar verebilir, kullanım ömürlerini kısaltabilir ve yakıt tüketiminizi artırabilir. Bu risklerden nasıl kaçınacağınıza ve aracınız için hangi lastik basıncının gerekli olduğuna bir göz atalım.

Aracınızın lastik basıncı kaç olmalıdır?

Lastik basıncını kontrol etmek basit ve ucuzdur. Aşırı hava basmayı veya yeterince hava basılmamasını önlemek için üretici tarafından önerilen basınca uymak gerekir.

 • Aşırı hava basılması, lastik sırtının ortasında erken aşınmaya neden olabilir.
 • Yeterince hava basılmaması ise omuz bölgesinde erken lastik aşınmasına neden olabilir. Bu durum yol tutuşu kalitesini düşürür.

   

Üreticiniz tarafından önerilen lastik basıncı

Lastik basıncı, üretici tarafından araç/lastik kombinasyonu için en uygun şekilde tanımlanmıştır. Her türlü performans üretici tarafından net bir amaç doğrultusunda kontrol edilmiştir: sizin güvenliğiniz.
Bu nedenle aracınız için üreticiniz tarafından tavsiye edilen basınca başvurmanız gerekir.
Genel olarak şu noktalarda yer alır:

 • Sürücü kapısının üzerindeki etikette,
 • Yakıt deposu kapağının üzerinde,
 • veya aracınızın kullanım kitapçığında.
   

Ön ve arka lastikleriniz için önerilen basınç aynı olmayabilir. Ayrıca, iki tür basıncın yer aldığını göreceksiniz:

 • Normalize basınç: bu, standart basınçtır
 • Yüklü basınç: araç özellikle yüklü olduğunda, örneğin tatile çıkıldığında benimsenen basınç.


Basınç, yaşadığınız ülkede kullanılan basınç biriminde belirtilir: BAR cinsinden veya PSI cinsinden (1 bar = 14.50 psi).

microsoftteams image 3

Hatalı lastik basıncı riskleri

Üreticinin önerileri güvenliğiniz için çok önemlidir ve lastiklerinizin basıncını kontrol ederken bunlara başvurmalısınız. Aksi takdirde, özellikle aşağıdaki durumlarda performans kaybı yaşanabilir:

Dayanıklılık

Yetersiz hava basılmış lastiklerle sürüş, genel lastik yapısının bozulmasına neden olur ve bu da lastiğin yerinden çıkmasına ve/veya patlamasına neden olabilir.

Suda kızaklama

Araç üreticilerinin önerdiği lastik basıncının altındaysa, suda kızaklama riskinde keskin bir artış olur.

Frenleme

Araç üreticisinin basınç önerisinden 1 bar veya 14 psi'lik bir fark, ıslak zeminde fren mesafesini 11 metre artırabilir.

Yakıt Tüketimi

14 psi (1 bar) basıncın altında hava basılan lastikler, yüksek yuvarlanma direncine sahiptir bu da yakıt tüketimini yılda 1 depo yakıt artırır.

Doğru lastik basıncı: güvenli, ekonomik ve sorumlu bir hareket

Tavsiye edilen lastik basıncına kadar hava basılmış lastik, güvenliği arttırır, kullanımı daha ekonomiktir ve çevre için daha uygundur.

Ve bir lastik doğal nedenlerle basıncının bir kısmını kaybettiğinden (genellikle ayda 0,07 bar civarında) düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Aracınız 2014 yılından sonra üretilmişse, lastiklerinizin hava basıncının çok düşük olduğu durumlarda sizi uyaran bir TPMS (Lastik Basıncı İzleme Sistemi) bulunacaktır. Ancak, lastiklerinizin doğru basıncı konusunda endişelenmek için bu uyarı sinyalini beklememeniz önerilir.

microsoftteams image 5

Lastikleriniz için doğru basıncı bulmak için aracınızın markasını bulun

map search desktop

Yakınınızdaki lastik bayilerini saniyeler içinde bulun

Şuna göre ara
Adres, şehir ya da posta kodu
Otomobil
 • Otomobil
 • Motorbike
Konumumu bul
Arama
Türkiye'de en çok arama yapılan 5 şehir
Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.