tyres for electric cars

ELEKTRİKLİ MOBİLİTE İÇİN DOĞRU LASTİKLERİ SEÇİN

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Hepimiz fark ettik ki: elektrikli araçlar daha sessiz, daha ağır ve oldukça çabuk hızlanıyor. Peki elektrikli otomobilimizin sürüş konforunu ve menzilini en üst düzeye çıkarmak için hangi elektrikli otomobil lastiğini kullanmalıyız? Günümüzde, elektrikli otomobil lastiği performansı konusu, batarya menzili ve şarj noktası ağ yoğunluğu kadar önemli bir meseledir.

Daha iyi bir deneyim için doğru lastikler

The range challenge of electric cars

Hızlanma, frenleme, tork, gürültü seviyesi... elektrikli otomobil kullanmak yepyeni bir deneyim sunar. Arka planda yalnızca rüzgarın sesi ve elektrikli otomobil lastikleri ile basit bir test sürüşü yaparak uçan bir halının üzerindeymiş gibi hissedeceksiniz. Hem yol hem de pist için sürdürülebilir mobilite şampiyonu olan Michelin, özellikle 2014'teki ilk sezonundan beri ortağı olduğu Formula E'ye olan katılımıyla elektrikli araç lastiği teknolojisini uzun zamandır araştırmaktadır. Üst düzey elektrikli otomobil rekabeti, elektrikli otomobiller için mümkün olan en iyi lastikleri sunmak için özellikle enerji verimliliği alanında geliştirme ve teknoloji transferi laboratuvarı olarak hizmet vermiştir.

Batarya ağırlığının getirdiği zorluk

Elektrikli otomobillerin geleceği kısmen menziline bağlıdır ve bu da insanların onu benimsemesini sağlayan önemli bir faktördür. Menzil, daha enerji tasarruflu bir sürüş tarzı benimsenerek ve mümkün olduğunda rejeneratif frenleme kullanılarak uzatılabilir. Fakat bu yeterli değildir. Bu nedenle otomobil üreticileri, daha verimli ve enerjisi yoğun aküler üretmek için Araştırma ve Geliştirme programlarına büyük yatırımlar yapmaktadır. Ancak dezavantajı, akülerin daha fazla ağırlaşması ve bunun da lastik aşınmasının hızlanmasına neden olmasıdır. Lastik üreticileri için bu, çifte zorluk anlamına gelir: Elektrikli otomobillere yönelik lastiklerin daha ağır yükler taşıması ve aynı zamanda mükemmel uzun ömür sağlaması gerekir. Michelin, iki lastik geliştirerek bu zorluğun üstesinden başarıyla gelmiştir: MICHELIN e.Primacy ve MICHELIN Pilot Sport EV.

Artırılmış uzun ömürlülük ve yuvarlanma direnci

Bu lastik elektrikli bir otomobilin menzilini %7*(1) oranında artırmakta, bu da 400 km'lik bir yolculukta fazladan 30 km'ye eşdeğer olmaktadır. Bu fazladan kilometre bir yolculuğun sonunda, en yakın şarj istasyonuna ulaşılması gerektiğinde çok büyük avantaj sağlayabilir. Daha sportif bir sürüş için tasarlanmış MICHELIN Pilot Sport EV lastiği, GreenPower Compound teknolojisi sayesinde son derece düşük yuvarlanma direnci sunarak 60 Km*(2) menzil artışı sağlar. Araçlarının potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak isteyen sürücüler için, elektrikli otomobil lastikleri sayesinde bu enerji verimliliği artışı gerçekten bir fark yaratabilir.

İklim koşullarınıza göre uyarlanmış lastikler

Lastik seçiminizi etkileyen bir diğer önemli faktör ise yaşadığınız bölgedeki iklim koşullarıdır. Kış aylarının zorlu veya ılıman geçmesine bağlı olarak, bazı lastik serileri ihtiyaçlarınızı diğer serilere kıyasla daha iyi karşılayacaktır.

Bu görsel kılavuz, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için hazırlandı.

How to choose

Spor araç kullanıcısı mısınız?

Spor aracınız varsa, MICHELIN Pilot Sport serisindeki lastikler sizin için bir tercih olabilir.

Bu seri, spor sürüş için özel olarak tasarlanmış ve Michelin’in Formula E deneyiminden (2014-2022) yararlanılarak geliştirilmiştir. Bu araçlardan beklenen aşırı hızlanma ve kütle dağılımı özelliklerini sağlama kapasitesine sahiptir. Lastiklerin yoğun kullanıldığı spor sürüşe uygun olan bu seri, hem kuru hem de ıslak zemin koşullarında optimum yol tutuşu sağlar. Bu yüzden, MICHELIN Pilot Sport serisindeki lastikler performans ve güvenlik garantisi vermesinin yanı sıra fazlasıyla sürüş keyfi de sunar.

Araç üreticinizin tavsiye ettiği lastikler

Lastiğinizin üzerinde bulunan OE (Orijinal Ekipman) işaretlemesi, lastiğin standart olarak takılmasının araç üreticiniz tarafından onaylandığını gösterir.

Dolayısıyla orijinal ekipmanla aynı lastiği seçmek aracınız açısından mantıklı bir karardır. Bunun sebebi, bu lastiğin iyi yol tutuşunu, optimum konforu ve optimize edilmiş yuvarlanma direncini garanti etmek için ideal bir aday olmasıdır.

Yasal bildirimler

(1) Bu, bir VW Golf 7 1.5 TSI için CO2 emisyonunda 5 g azalmaya ve bir VW e.Golf için menzilde %7'lik bir artışa karşılık gelmektedir. Yuvarlanma direnci testleri, Michelin’in talebi doğrultusunda,

Applus Idiada tarafından Haziran (yeni lastik) ile Ağustos (2 mm perdahlanmış) 2020 tarihleri arasında 205/55 R16 91V ebatındaki lastikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

 

*(2) Yüksek performanslı otomobiller için daha iyi menzil – Kurum içi yuvarlanma direnci çalışması, 10/2020 tarihinde 255/45 R19 ebatında MICHELIN Pilot Sport EV lastik (6,47kg/t) ile MICHELIN Pilot Sport 4 SUV lastik (8,8kg/t) karşılaştırılarak gerçekleştirilmiştir. 2,151 kg ağırlığındaki ve 540 km menzile sahip bir elektrikli otomobil için 2,3kg/t'luk bu fark, orijinal menzile göre %10'luk bir iyileşmeye eşdeğer olup 60 km'nin üzerinde bir menzil artışı sağlamaktadır.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.