tyres for electric cars

Elektrikli otomobil lastikleri: elektrikli araçların mobilitesi için kilit unsur 

Hepimiz fark ettik ki: elektrikli araçlar daha sessiz, daha ağır ve oldukça çabuk hızlanıyor. Peki elektrikli otomobilimizin sürüş konforunu ve menzilini en üst düzeye çıkarmak için hangi elektrikli otomobil lastiğini kullanmalıyız? Günümüzde, elektrikli otomobil lastiği performansı konusu, batarya menzili ve şarj noktası ağ yoğunluğu kadar önemli bir meseledir.

Yeni hisler, en iyi elektrikli araç lastiği 

The range challenge of electric cars

Hızlanma, frenleme, tork, gürültü seviyesi... elektrikli otomobil kullanmak yepyeni bir deneyim sunar. Arka planda yalnızca rüzgarın sesi ve elektrikli otomobil lastikleri ile basit bir test sürüşü yaparak uçan bir halının üzerindeymiş gibi hissedeceksiniz. Hem yol hem de pist için sürdürülebilir mobilite şampiyonu olan Michelin, özellikle 2014'teki ilk sezonundan beri ortağı olduğu Formula E'ye olan katılımıyla elektrikli araç lastiği teknolojisini uzun zamandır araştırmaktadır. Üst düzey elektrikli otomobil rekabeti, elektrikli otomobiller için mümkün olan en iyi lastikleri sunmak için özellikle enerji verimliliği alanında geliştirme ve teknoloji transferi laboratuvarı olarak hizmet vermiştir.

Elektrikli otomobillerin menzil zorluğu 

Elektrikli otomobillerin geleceği kısmen menziline bağlıdır ve bu da insanların onu benimsemesini sağlayan önemli bir faktördür. Menzil, daha enerji tasarruflu bir sürüş tarzı benimsenerek ve mümkün olduğunda rejeneratif frenleme kullanılarak uzatılabilir. Fakat bu yeterli değildir. Bu nedenle otomobil üreticileri, daha verimli ve enerjisi yoğun aküler üretmek için Araştırma ve Geliştirme programlarına büyük yatırımlar yapmaktadır. Ancak dezavantajı, akülerin daha fazla ağırlaşması ve bunun da lastik aşınmasının hızlanmasına neden olmasıdır. Lastik üreticileri için bu, çifte zorluk anlamına gelir: Elektrikli otomobillere yönelik lastiklerin daha ağır yükler taşıması ve aynı zamanda mükemmel uzun ömür sağlaması gerekir. Michelin, iki lastik geliştirerek bu zorluğun üstesinden başarıyla gelmiştir: MICHELIN e.Primacy ve MICHELIN Pilot Sport EV.

MICHELIN elektrikli otomobil lastikleri: akünüzün menzilini artırın 

Bu lastik elektrikli bir otomobilin menzilini %7*(1) oranında artırmakta, bu da 400 km'lik bir yolculukta fazladan 30 km'ye eşdeğer olmaktadır. Bu fazladan kilometre bir yolculuğun sonunda, en yakın şarj istasyonuna ulaşılması gerektiğinde çok büyük avantaj sağlayabilir. Daha sportif bir sürüş için tasarlanmış MICHELIN Pilot Sport EV lastiği, GreenPower Compound teknolojisi sayesinde son derece düşük yuvarlanma direnci sunarak 60 Km*(2) menzil artışı sağlar. Araçlarının potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak isteyen sürücüler için, elektrikli otomobil lastikleri sayesinde bu enerji verimliliği artışı gerçekten bir fark yaratabilir.

Sportif sürüş artık elektrikli oluyor! 

Elektriğin ışık hızında gerçekleştiği söyleniyor. Kesin olan bir şey var ki yüksek performanslı bir elektrikli otomobilin hızlanması, doğru elektrikli otomobil lastiklerine sahipse gerçekten çarpıcı olabilir. MICHELIN Pilot Sport EV, sportif sürüş için tasarlanmış ve Michelin'in Formula E'deki deneyiminden yararlanarak geliştirilmiş, trafikte kullanıma uygun bir elektrikli otomobil lastiğidir. Bu araçlara özgü aşırı hızlanma ve kütle dağılımını kaldırabilir. MICHELIN Pilot Sport EV lastik, yüksek sertlikte kauçuktan istifade eden ElectricGrip Compound TM teknolojisi sayesinde bunu başarmaktadır. Lastiklerin çok kullanılması sportif sürüş için uygundur, hem kuru hem de ıslak koşullarda optimum yol tutuşu sağlar. Böylece, MICHELIN Pilot Sport EV lastik bir yandan performans ve güvenliği garanti ederken diğer yandan yüksek seviyede sürüş keyfi sunar.

Yasal bildirimler

(1) Bu, bir VW Golf 7 1.5 TSI için CO2 emisyonunda 5 g azalmaya ve bir VW e.Golf için menzilde %7'lik bir artışa karşılık gelmektedir. Yuvarlanma direnci testleri, Michelin’in talebi doğrultusunda,

Applus Idiada tarafından Haziran (yeni lastik) ile Ağustos (2 mm perdahlanmış) 2020 tarihleri arasında 205/55 R16 91V ebatındaki lastikler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

 

*(2) Yüksek performanslı otomobiller için daha iyi menzil – Kurum içi yuvarlanma direnci çalışması, 10/2020 tarihinde 255/45 R19 ebatında MICHELIN Pilot Sport EV lastik (6,47kg/t) ile MICHELIN Pilot Sport 4 SUV lastik (8,8kg/t) karşılaştırılarak gerçekleştirilmiştir. 2,151 kg ağırlığındaki ve 540 km menzile sahip bir elektrikli otomobil için 2,3kg/t'luk bu fark, orijinal menzile göre %10'luk bir iyileşmeye eşdeğer olup 60 km'nin üzerinde bir menzil artışı sağlamaktadır.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.