header

SUV İÇİN EN İYİ 4 MEVSİM LASTİK

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

4 mevsim lastikleri, yaz ve kış lastiklerine kıyasla yadsınamaz avantajlar sağlar.

SUV'unuz için neden 4 mevsim lastik seçmelisiniz?

car in snow

Dört mevsim lastikleri, yaz veya kış lastiklerine kıyasla size ek kullanım olanakları sunarak SUV'unuzun sağladığı hareketlilik ruhunu destekler.

Gerçekten de, SUV'unuz dört mevsim lastiklerle donatılmışsa, artık kara yolu olmayan zeminde bile iyi performansın keyfini sürebilirsiniz. Bu, kötü veya öngörülemeyen hava koşullarında araç kullanırken, aracınızın tekerleğine karşı içinizin daha rahat ve güvenli olmasını sağlar.

Zamandan ve paradan tasarruf edin

Dört mevsim lastikleri tüm yıl boyunca tutulacak şekilde tasarlanmıştır ki bu da zamandan ve paradan önemli ölçüde tasarruf etmenizi sağlar:

  • Kış lastiklerini yaz lastikleriyle (ve tersi) değiştirmek için lastikçiye gitmenize gerek yoktur,
  • Yılda iki kez montaj ve balans ayarı için ödeme yapmanıza gerek yoktur,
  • Kullanılmadığı zaman lastikleri saklamanıza gerek yoktur.

Peki SUV'unuz için en iyi 4 mevsim lastik hangisi?

Michelin, 2015 yılında CrossClimate serisiyle dört mevsim lastiklerinde büyük bir yenilik getirmiştir. Bu lastik serisi özellikle SUV otomobil sahiplerine hitap etmiştir. 

Peki MICHELIN CrossClimate lastiklerini bu kadar yenilikçi yapan nedir?

Diğer lastik markaları 4 mevsim lastik ortaya çıkarabilmek için kış lastiğine daha fazla performans eklemiştir. MICHELIN CrossClimate lastiklerinde Michelin tam tersi bir yaklaşım benimsemiştir. Bir yaz lastiği ile başladık ve kış özelliklerini vermek için onu değiştirdik.

Neden mi?
 

  • Çünkü sıcak havalarda kış lastiğinin ömrü kısalır. Ve dört mevsim bir lastiğin de aynı dezavantaja sahip olması için hiçbir nedenin olmadığını hissettik.
  • Çünkü yaz mevsimlerinde kullanım için hem ıslak hem de kuru koşullarda iyi performans sergileyen, buna uygun konfor ve özelliklere sahip bir lastik istedik. Çünkü bu lastiğin bizim “uzun süreli performans” diye adlandırdığımız uzun ömürlülük kriterlerimizi karşılamasını istedik(1)

 

Bu yüzden CrossClimate serimiz bu kadar yenilikçi olup pek çok müşteriyi ikna etmiştir.

4w 239 tire michelin cross climate suv en us features and benefits 2 nosignature square

SUV otomobiller için özel olarak tasarlanmış dört mevsim lastikler

picture1

MICHELIN, CrossClimate serisinde yeni bir dört mevsim lastik kategorisi yaratmıştır: MICHELIN CrossClimate 2 SUV . Sonundaki SUV eki, bu lastiklerin bu tür araçlar için özel olarak tasarlandığını göstermektedir.

MICHELIN CrossClimate 2 SUV, her türlü hava koşulunda en yüksek güvenlik performansını korurken, ana rakiplerine kıyasla ortalama olarak daha fazla kilometre (2) performansı sunar.(1).

Kuru, ıslak veya karlı yollarda en iyi (3)(4)(5) frenleme konusunda MICHELIN EverGrip Teknolojisinin yanı sıra güvenlikten ödün vermeden daha uzun lastik sırtı ömrü sağlayarak yolda eşit dağıtım için MaxTouch Construction (yolla maksimum temas özelliği) ile ön plana çıkmaktadır.

Başlıca avantajları:

  • Her mevsim için üretilmiştir
  • Kış sürüşü sertifikalı (PMSF)
  • Kuru frenlemede lider (6)
  • Yeni ve aşınmış koşullarda ıslak ve kar performansında lider (3) (4) (5)
  • Güvenlikten ödün vermeden uzun ömürlülükte lider (1)(2)

Uzun süreli performans: son kilometreye kadar mobilite garanti ediyoruz

Yaz lastikleri kar kütlesi üzerindeyken, güvenliğinizi tehlikeye atabilecek bir kayma riskine sahiptir. Beklenmedik bir kar yağışından sonra SUV otomobilinize binerseniz, yaz lastikleriniz sizi park alanından çıkaramayabilir.

Öte yandan, kış lastikleri özellikle soğuk havalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Onları yaz aylarında SUV'unuzda kullanmanız bu lastiklerin özelliğini değiştirir ve bu lastikler daha hızlı yıpranır, bu da erken değiştirilmelerine neden olur.

Dört mevsim lastiklerimizde, optimize edilmiş V şeklindeki sırt deseni, kışın olduğu kadar yazın da karda veya zorlu arazide iyi bir yol tutuşu sağlar. Bu teknoloji aynı zamanda ıslak yolda suyun yanlara verimli bir şekilde akmasını sağlar. Buna ek olarak, daha yüksek silika ve karbon karası malzeme yoğunluğuna sahip yeni nesil sırt bileşiği olan Termal Uyarlanabilir Bileşenimiz, sürekli değişen yol sıcaklıklarına kendini uyarlayarak kuru, ıslak veya karlı havalarda daha iyi bir yol tutuşu sağlar.

Başka bir deyişle, eğer bir SUV otomobiliniz varsa, dört mevsim lastikler arabanızı sürerken içinizin rahat etmesini sağlıyor. Tüm yıl boyunca otomobilinizi kullanmanızı, mevsimlik lastik değişikliklerinden kaçınarak zamandan ve paradan tasarruf etmenizi ve olağanüstü yol tutuşuyla öngörülemeyen hava koşullarına hakim olmanızı sağlar.

Lütfen Dikkat: Ebat serinizde bir MICHELIN CrossClimate 2 SUV lastiği bulamazsanız, endişelenmeyin! Sonunda "SUV" eki olmayan bir MICHELIN CrossClimate 2 lastik, ebatlara riayet edildiği sürece SUV'unuza mükemmel bir şekilde uyacaktır. 

Michelin'de "uzun süreli performans" esastır. Bu, lastik tasarımımızın merkezinde yer alır. Lastiklerimizin ömrünün sonuna geldiklerinde bile son kilometreye kadar performans göstermesinden emin olmak isteriz. Ve bu durum elbette dört mevsim lastiklerimiz için de geçerlidir.

SUV'unuz için önemli olan, güvenliğin en son kilometrede bile sürekli olarak yüksek performansla mümkün olan en yüksek seviyede kalmasını sağlamaktır. Ve bu son kilometre yasal aşınma eşiğine ulaşılarak belirlenir. Lastik aşınması, lastik aşınma göstergesi seviyesine ulaştığında, lastik değiştirilmelidir.

Ve bunlar tüm yıl boyunca tutabileceğiniz lastikler olduğundan, aşınma potansiyelinden daha iyi yararlanılır. Artık kış/yaz lastiği rotasyonuna gerek yok! Aynı lastikleri tutabilir ve aşınma göstergelerine ulaşılana kadar aracınızı güvenle sürebilirsiniz. Maddi olarak tasarruf etmenin yanı sıra, bu seçim aynı zamanda çevrenin korunmasına yönelik de bir adımdır.

4w 239 3528704085675 tire michelin crossclimate suv 225 slash 55 r18 98v a main 6 0zoom nopad

Optimize edilmiş V şeklindeki lastik sırtı zorlu arazilerde iyi bir yol tutuşu sağlar.

SUV'unuz için en iyi dört mevsim lastiklerini bulun

Yasal bildirimler

(1) Performans dengesi - Yapılan testlerle doğruluğu kanıtlanmış performans dengesi testleri, yeni ve aşınmış lastiklerle Kuru zeminde frenleme, Islak zeminde frenleme, yeni ve aşınmış lastiklerle Karlı zeminde frenleme, yeni ve aşınmış lastiklerle Karlı zeminde çekiş gücü, Uzun ömürlülük testleri 2020 ile 2021 yılları arasında gerçekleştirilmiştir 2, 3, 4, 5, 6 - numaralı yasal bildirimlerdeki ayrıntılara bakın - MICHELIN CrossClimate 2, yapılan 8 testin 8’inde de lider konumdadır.

(2) Uzun ömürlülük - Uzun ömürlülük testi, Michelin'in talebi doğrultusunda, DEKRA TEST CENTER tarafından, Ocak 2022 tarihinde, HYUNDAI Santa Fé 2.2 l. CRDI aracıyla 235/60 R18 107V ve 107V ebatındaki lastiklerle MICHELIN CrossClimate 2 SUV (%100) ile Rakip 1 (%55,9); Rakip 2 (%93,0); Rakip 3 (%95,8); Rakip 4 (%95,5) kıyaslanarak gerçekleştirilmiştir. Uzun ömürlülük testi, 11 568 km sürüş ile ortalama gerçek kullanım koşullarında (D50) gerçekleştirilmiş olup tahmini dayanıklılığı 1.6 mm’dir.

(3) Karlı zeminde frenleme testi - Karlı zeminde frenleme testleri Michelin'in talebi doğrultusunda, TÜV SÜD Product Service tarafından Ekim 2021 – Ocak 2022 (aşınmış, ECE R30r03f Avrupa Lastik Sırtı Aşınma Göstergesine göre Lastik Sırtı Aşınma Göstergesi derinliğine kadar makinede aşındırılmış (perdahlanmış) anlamına gelir) tarihleri arasında saatte 10 ila 30 km arasında 235/60 R18 107V ve 107W ebatındaki lastiklerle Audi Q5 40TDI 204hp, Audi Q5 50TFSIe 300hp araçlarıyla MICHELIN CrossClimate 2 SUV ile (yeni:%100 - aşınmış: %100) Rakip 1 (yeni: %82,2 - aşınmış: %67,0); Rakip 2 (yeni: %93,6 - aşınmış: %83,5); Rakip 3 (yeni: %89,9 - aşınmış: %83,9); Rakip 4 (yeni: %71,8 - aşınmış: %61,2) arasında gerçekleştirilmiştir.  Hesaplamalar, 30-10 km/s. arasında ölçülen durma mesafesinden kaynaklanan ortalama yavaşlamalara dayanmaktadır.

 

(4) Karlı zeminde çekiş gücü testi - Karlı zeminde çekiş gücü testleri, Michelin'in talebi doğrultusunda, TÜV SÜD Product Service tarafından Ekim 2021 – Nisan 2022 (aşınmış, ECE R30r03f Avrupa Lastik Sırtı Aşınma Göstergesine göre Lastik Sırtı Aşınma Göstergesi derinliğine kadar makinede aşındırılmış (perdahlanmış) anlamına gelir) tarihleri arasında saatte 5 ila 30 km arasında 235/60 R18 107V ve 107W ebatındaki lastiklerle Audi Q5 40TDI 204hp, Audi Q5 50TFSIe 300hp araçlarıyla MICHELIN CrossClimate 2 SUV ile (yeni: %100 - aşınmış : %100) ile Rakip 1 (yeni: %75,2 - aşınmış: %67,3); Rakip 2 (yeni: %93,4 - aşınmış %84,1); Rakip 3 (yeni: %88,8 - aşınmış: %80,9); Rakip 4 (yeni: %64,3 - aşınmış: %46,3) arasında gerçekleştirilmiştir. Hesaplamalar, gerçek testlerde elde edilen 5-30 km/s arasında ölçülen hızlanma sürelerinden kaynaklanan ortalama hızlanmalara dayanmaktadır.
 
(5) Islak zeminde frenleme testi - Karlı zeminde frenleme testleri Michelin'in talebi doğrultusunda, TÜV SÜD Product Service tarafından Ekim 2021 – Ocak 2022 (aşınmış, ECE R30r03f Avrupa Lastik Sırtı Aşınma Göstergesine göre Lastik Sırtı Aşınma Göstergesi derinliğine kadar makinede aşındırılmış (perdahlanmış) anlamına gelir) tarihleri arasında saatte 20 ila 80 km arasında 235/60 R18 107V ve 107W ebatındaki lastiklerle Audi Q5 40TDI 204hp, Audi Q5 50TFSIe 300hp araçlarıyla MICHELIN CrossClimate 2 SUV ile (yeni: %100 - aşınmış : %100) Rakip 1 (yeni: %96,3 - aşınmış: %98,5); Rakip 2 (yeni: %94,5 - aşınmış: %91,7); Rakip 3 (yeni: %95,5 - aşınmış: %99,1); Rakip 4 (yeni: %87,2 - aşınmış: %90,4) arasında gerçekleştirilmiştir. Her biri iki farklı sıcaklık aralığına sahip yüksek ve düşük μ ıslak yüzeydeki performansın ortalaması.

(6) - Kuru zeminde frenleme testi - Kuru zeminde frenleme testleri, Michelin'in talebi doğrultusunda, TÜV SÜD Product Service tarafından Ekim 2021 – Ocak 2022 tarihleri arasında 0 ila 100 km/s arasında Audi Q5 40TDI 204hp, Audi Q5 50TFSIe 300hp araçlarıyla 235/60 R18 107V ve 107W ebatındaki lastiklerle MICHELIN CrossClimate 2 SUV (%100) ile Rakip 1 (%96,4); Rakip 2 (%96,1); Rakip 3 (%95,6); Rakip 4 (%94,9) kıyaslanarak gerçekleştirilmiştir.

 

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.