r9a12 header def

Lastikler kilometre performansını ve yakıt ekonomisini nasıl iyileştirir?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Lastik-yakıt verimliliği ilişkisini öğrenmek yalnızca cüzdanınız için değil, çevre için de iyi bir haber olan dolu bir depoyla daha fazla seyahat etmenize yardımcı olabilir. Burada, lastik ve yakıt verimliliği kaidelerine odaklanarak yakıt ekonomisinin nasıl iyileştirileceğine göz atıyoruz: etiketi nasıl anlamalı ve yakıt verimliliğine sahip lastik çizelgesinin esasında ne anlama geldiği.

Yakıt ekonomisi nedir?

Basit ipuçları ile aracınızın yakıt ekonomisini iyileştirebilirsiniz

Aracınızın dolu bir depoyla ne kadar gidebileceğini hesaplamak göründüğü kadar basit değildir. İki araç da aynı yakıt miktarıyla başlayıp aynı mesafeyi kat edebilir, fakat farklı sebeplerden ötürü aracın varış noktasında ortalama yakıt tüketimi önemli ölçüde değişiklik gösterebilir. Bu, yaklaşık 4,55 litre yakıta tekabül eden, galon başına (km/l) mil cinsinden hesaplanmıştır. Km/l sayısı ne kadar yüksek olursa, bir araç o kadar verimli olur.

Bir araba sadece km/l değeriyle başlamakla kalmaz, aracınızın kat edeceği mesafe, sürüş tarzı, lastik ve arazi gibi diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle motorun yakıtını nasıl optimize edeceğimizle ilgili sıklıkla "yakıt ekonomisi” ifadesini kullanırız.

Yakıt tüketimi nasıl azaltılır: araçları tanıma

Hangi otomobilin en fazla yakıt tükettiğini ve yakıt ekonomisini nasıl iyileştireceğinizi bilmenin neden önemli olduğunu anlama. Genel bir kural olarak, bir araba ne kadar büyük ve ağır olursa, o kadar fazla yakıt tüketir. Neden mi? 

Bu durum kısmen lastiğin yuvarlanma direncine bağlıdır. Aracı düz bir yüzeyde durma noktasından kaldırmak için gereken enerji sadece lastiklerin yuvarlanma direncinden kaynaklanır. Aracınız ne kadar ağırsa o kadar çok zorlanırsınız, bu da daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir. Ancak, aracınızda yuvarlanma direnci düşük lastikler takılıysa, onu o kadar az zorlamanız gerekecektir.
Bu nedenle, yakıt tasarrufu yapmanın basit bir yöntemi daha küçük ve daha hafif bir araç tercih etmektir. Ya da sadece ihtiyacınız olanı seçtiğinizden emin olun!

Aracınızın yakıt ekonomisini nasıl iyileştirebilirsiniz?

Aracı değiştirmenin herkes için bir çözüm olmadığı aşikardır. Bazı insanlar arabanın büyüklüğünden ödün verme lüksüne sahip değiller — örneğin, geniş aileye sahip olanlar veya taşıması gereken ekipmanı olan kişiler. Öyleyse km/l'yi iyileştirmek için bu ipuçları sayesinde dolu bir depo ile nasıl daha fazla gidebileceğinize bakalım.

•    Lastik basıncı
Yakıt ekonomisinin nasıl iyileştirileceği konusunda pek çok kişinin göz önünde bulundurmadığı önemli bir faktör lastik seçimi ve lastik basıncıdır. Doğru hava basıncı seviyesine sahip olmayan lastikler gereksiz enerji israfına neden olabilir, bu nedenle optimum performans için lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca güvenliğiniz için de önemlidir.

•    Bakım
Aracınızın düzenli bakımı, tüm parçaların düzgün ve sorunsuz çalışmasını sağlayarak yakıtın araç içinde hareketini optimize eder ve gereksiz enerji sarfiyatını önler. Örneğin, motorunuzun doğru ayarda olduğundan emin olmak veya arızalı bir oksijen sensörünü tamir etmek, kilometre performansında ciddi bir fark yaratabilir.

•    Arabayı hafifletin
Yakıttan tasarruf etmek için, lastikler üzerinde daha fazla basınca neden olacak ve yuvarlanma direncinin üstesinden gelmek için daha fazla enerji gerektirecek gereksiz bagaj yüküyle aracı ağırlaştırmadığınızdan emin olun. Bagajı kontrol edin: Ara sıra anne-babanızın evine götürdüğünüz bu alet takımı, her gün arabanızda kalması gerekmeyen şeylere bir örnektir.

•    Sürtünmeyi azaltın
Günümüzde çoğu otomobil, aracın hava kanalıyla sorunsuz bir şekilde hareket etmesine yardımcı olan kavisli aerodinamik hatlarla tasarlanmıştır. Hava direncini (sürtünmeyi) ne kadar çok azaltabilirseniz, o kadar fazla yakıt tasarrufu yapabilirsiniz. Bu nedenle, eğer bir portbagaj veya bisiklet taşıma aparatı taktıysanız, ihtiyacınız oluncaya kadar bunları çıkarmayı düşünün.

•    Yolculukları planlayın 
Hatta motoru çalıştırmadan önce yakıt ekonomisinin nasıl iyileştirileceğine ilişkin olarak, trafikten kaçınmak ve bir GPS cihazı veya mobil uygulama ile optimize edilmiş seyahat rotaları almak için önceden planlamalar yapın. Ani frenlemeyi, dur kalkı ve motoru trafikte çalışır durumda bırakmayı ne kadar çok önlerseniz litre başına o kadar çok kilometre yaparsınız.

•    Klima
Aracınızı ısıtmak veya soğutmak enerji tüketir. Bu nedenle, klimayı yüksek ayar yerine hafif ayarda çalıştırarak rahat olup olamayacağınızı düşünün. Aynı şekilde ısıtmalı koltukları, buğu çözücüyü ve diğer yakıt tüketen cihazları da düşük ayara alın. Yakıt tasarrufu için ısıdan tasarruf edin.

 

3 tips to improve fuel economy and increase gas mileage | Michelin Garage

Yakıt tüketimi için en iyi lastik hangisidir? 

Kendi segmentinde düşük yuvarlanma direnciyle öne çıkan bir lastik bulunuyor: MICHELIN e.PRIMACY lastik. Yenilikçi teknoloji aynı zamanda bu lastiğin hem ekonomik (litre başına daha fazla kilometre sunar) hem de daha sürdürülebilir bir hareket olduğu anlamına gelir.

Michelin Bilim ve İnovasyon İletişim Direktörü Cyrille Roget bu durumu şöyle özetliyor: lastiklerden kaybedilen enerjinin — daha önce öğrendiğimiz yuvarlanma direnci — yanmalı motorla çalışan bir arabanın yakıt tüketiminin %20'sini oluşturuyor. “Doğru lastiği kullanmak gerçek anlamda tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Müşteri, kendi kategorisinde* en düşük yuvarlanma direncine sahip yeni MICHELIN e.PRIMACY lastik ile yakıt tasarrufu sağlayabilir. "Somut olarak, onaylanmış testlere göre MICHELIN e.PRIMACY’nin düşük yuvarlanma direnci, sürücülerin 100 kilometrede yaklaşık 0,21 litre yakıt ve lastiğin ömrü boyunca yaklaşık 80 € tasarruf sağladığı anlamına gelir"*.

MICHELIN e.PRIMACY, bu yakıt verimliliği sayesinde AB Lastik Etiketi kategorilerinde A derecesi almıştır.

Lastikler yakıt tasarrufunda önemli bir rol oynar

Yakıt tasarrufunda AB lastik yakıt verimlilik değerlendirmesi nasıl kullanılır? 

A'dan E'ye lastik yakıt verimliliğini gösteren AB lastik etiketinin yeni versiyonu

İlk lastik etiketleme girişimini Avrupa Birliği 2012 yılında hayata geçirmiştir. Bu, araç yakıt tasarrufu tüyoları söz konusu olduğunda lastiklerle ilgili bazı ipuçları sağlar.

Mevcut lastik etiketi (Mayıs 2021'de güncellenmiştir) Avrupa Birliği'nin en güncel Enerji Etiketleme girişimine uygun olup A'nın en yüksek, E'nin ise en düşük performansa sahip olduğu yuvarlanma direnci (benzin pompası ile tanımlanır) için A'dan E'ye kadar bir ölçek ile gösterilmektedir. A sınıfı “yakıt tasarruflu lastik" seçmek aracınızın yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltabilir. 

Ayrıca, lastik etiketinde başka yararlı bilgiler de bulacaksınız:

-    Islak zeminde yol tutuşu için A'dan E'ye kadar değişen bir ölçek. 
-    Lastiklerin neden olduğu harici gürültü seviyesini desibel (dB) cinsinden simgeleyen hoparlör simgesi.
-    Bazı lastik etiketleri, bunların buz ve/veya şiddetli kar yağışı için tasarlanıp tasarlanmadığını gösterir.
-    Etiketlerde, tüketicinin lastik hakkında daha fazla bilgiye hızlı bir şekilde erişmesi amacıyla tarayabileceği tanımlayıcı bir QR kod bulunur.

Sürüş tavsiyesi: Aracınızı kullanırken onu daha yakıt tasarruflu hale getirmenin yolları

Seyahatlerde araçlar için yakıt tasarrufu önerileri! İster kısa bir iş gezisi ister uzun bir yolculuk olsun, yakıt ekonomisinin nasıl iyileştirileceği konusunda önemli rol oynayan bazı sürüş teknikleri vardır.

Genel olarak, ne kadar sorunsuz sürerseniz aracınızın yakıtı da o kadar uzun gidecektir. Eko-sürüş olarak bilinen bu sürüş tarzı sadece cüzdanınıza (ekonomik) fayda sağlamaz aynı zamanda kilometre başına daha az CO2 yaymanızı sağlar. 

Aracınızı iyi durumda tutarak, doğru lastikleri seçerek ve eko-sürüş alışkanlıklarını benimseyerek yakıt tüketiminizi azaltabilir, CO2 emisyonunu düşürebilir ve aracınızdan en iyi kilometre verimini alabilirsiniz!

Diğer ilgili içerikler

Fotoğraf Jenerikleri:

Adene Sanchez / Getty
Florent GIFFARD, TERMINAL 33 / Michelin
DR / Avrupa Komisyonu

YASAL BİLGİLER

* Kullanım sırasında MICHELIN e·Primacy rakiplerinden ortalama 1,5 kg/ton Yuvarlanma Direnci daha az üretir ve kazanım, yakıt üzerinde 80 € tasarrufa eşdeğerdir. Bu kazanım, 174 kg'a kadar kaydedilmiş C02'ye eşdeğerdir. Kullanım kazanımları, gerçek dayanım ömrü performansı dikkate alınarak ortalama yeni ve 2 mm perdahlanmış lastiklere göre hesaplanmıştır. Tüm kazanımlar 35.000 km taban ve 1,46 €/l yakıt fiyatı üzerinden hesaplanmıştır (https://ec.europa.eu/energy/data-analysis/weekly-oil-bulletin_en 6/1/2020 tarihi itibarıyla motorlu taşıt hareketlerinde ulusal ve yabancı ülkelerde ilk 10 ülke ağırlıklıdır - https://ec.europa.eu/ eurostat/web/transport/data/database). Gerçek yakıt ve maliyet tasarrufu, özellikle sürüş alışkanlığına, araca veya lastik basıncına bağlı olarak değişebilir.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.