4w 461 tire michelin crossclimate 2 en us product in context dry no signature 16 slash 9

Yol tutuşu değiştiğinde ne yapmalı?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Yol tutuşu, yol tutuşu ... Zaman zaman sürücüler, farklı bir şey yapmamış olsalar bile arabalarının eskisi gibi davranmadığını fark edebilirler. Ya da en azından öyle düşünürler! Sürücüler sürüş sırasında zayıf yol tutuşu fark ettiklerinde ne yapmalılar? İyi tanı koyulabilmesi için bir profesyoneli ziyaret etmek gerekir.

MICHELIN ile daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Yol tutuşu nedir?

Yol tutuşu performansı, aracın/lastiğin sürücünün direksiyon, hızlanma ve frenleme gibi birçok talebine nasıl yanıt verdiğini ifade eder. Yol tutuşu hem güvenlik açısından, hem de aracın dengesi ve sürüş keyfi açısından çok önemlidir.

44340525 m

Yol tutuşu neden değişir?

Kaldırım taşı, çukur, hız tümseği... aracın davranışını değiştirebilecek birkaç neden vardır.

4w 387 tire michelin energy xm2 plus en us features and benefits 2 signature 16 slash 9

Tekerleklerin ayarı kaydığında, örneğin direksiyon simidinde tepkisizlik hissedebilir ve daha fazla titreşim fark edebilirsiniz veya araç yana çekebilir.

Sebep ne olursa olsun, iyi haber şu ki, bunların düzeltilebildiğidir. Profesyonel tekerlek ayarı hizmetleri veya rot balans ayarı hizmetleri bunu düzeltebilir.

Lastikler bir aracın yol tutuşunda neden önemli bir role sahiptir?

Sürücü söz konusu olduğunda, yol tutuşu her şeyden önce aracın sürücünün eylemlerine ne ölçüde tepki verdiği ile ölçülür. Tüm bunlar sorunsuz, tutarlı ve herhangi bir sürpriz olmadan yerine getirilmelidir.

Otomobil üreticileri için yol tutuşu, performansın en önemli yönlerinden biridir. Güvenlik ve sürüş keyfi ile bağlantılı olarak bu alandaki performans, lastik onayı için belirleyici bir faktördür. Gerçekten de bu, profesyonellerin (kanaat önderleri ve basın etkinliklerinde) yanı sıra sürücüler tarafından en çok yorum alan performans kriterlerinden biridir.

Yol tutuşu gelişimi özellikle karmaşıktır, çünkü üç farklı seviyedeki bir dizi faktöre bağlıdır, yani:

• Araca (geometri ve ağırlık dağılımına),
• Zemine/aracın temasta bulunduğu unsurlara (lastikler, direksiyon ve süspansiyon),
• Sürüş destek sistemlerine (denge kontrolü ve direksiyon aksı).

Zincirin sonunda araç ile zemin arasındaki çalışmaların aktarılmasını ve sürücünün belirlediği rotayı korumayı sağlaması nedeniyle lastik, yol tutuşunda kilit bir rol oynar.

Lastiklerin yol tutuşu performansı bir dizi testle değerlendirilir (hem objektif hem de subjektif, kuru zeminde, ıslak zeminde ve araçlarda).

Yol tutuşu çoğunlukla bir geometri yapılarak onarılabilir. Ancak büyük bir darbe durumunda, aracın mekanik parçaları etkilenebilir ve hasar görebilir.

Tekerlek ayarı güvenliğinizle ilgili neden kilit rol oynar?

129754498 m

Aracınızın süspansiyon geometrisi yanlışsa, yol tutuşu değişebilir ve güvenliğiniz tehlikeye girebilir. Lastiklerinizde düzensiz aşınma fark edebilirsiniz.

En iyi yol tutuşunu elde etmek, lastiklerinizi düzensiz ve/veya hızlı lastik aşınmasından korumak ve yakıt tasarrufu sağlamak için doğru ayarın yapılması önemlidir.

Peki rot balans ayarı?

Rot balans ayarı yapılmış bir lastik, eşit bir ağırlık dağılımıyla, titreşimlere neden olmadan kendi aksında döner. Mükemmel dengeleme için, ağırlıklar jantın etrafındaki belirli noktalara yerleştirilir. Bu işlem özel ölçüm ekipmanı gerektirdiği için yalnızca uzmanlar tarafından gerçekleştirilebilir. Rot balans ayarı yapılmış lastikler daha konforlu sürüş, daha uzun lastik ömrü ve daha az erken mekanik aşınma sağlar.

Rot balans ayarıyla ilgili daha fazla bilgi edinin.

Size en yakın tekerlek ayarı ve rot balans ayarı uzmanını nasıl bulabilirsiniz?

'Bana en yakın rot balans servisi' aramanın ve profesyonel bir lastikçi bulmanın birkaç yolu var. Lastiklerinizin yeniden ayarlanmasını sağlamak, lastiğin yol tutuşunu iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bayi bulucu aracımızı kullanın.

map search desktop

Yakınınızdaki lastik bayilerini saniyeler içinde bulun

Şuna göre ara
Adres, şehir ya da posta kodu
Otomobil
  • Otomobil
  • Motorbike
Konumumu bul
Arama
Türkiye'de en çok arama yapılan 5 şehir
Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.