marked tyre

MICHELIN tarafından geliştirilen işaretli lastikler

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Michelin, yüksek performanslı lastikler geliştirmek söz konusu olduğunda otomobil üreticileri ile yakından çalışılması gerektiğine inanmaktadır. Bu üreticilerin mühendisleri, her otomobil modelinin bireysel özelliklerinin bir fonksiyonu olarak en iyi teknolojileri ve malzemeleri seçmek için kendi uzmanlığından faydalanmakta, böylece üstün performans ve sürüş konforu ile benzersiz bir sürüş deneyimi sunmaktadır!

Michelin neden işaretli lastikler geliştirir?

Her otomobil modelinin kendine özgü ayırt edici özelliği vardır. Otomobilin ağırlığı, gücü ve motor düzeneğinin tamamı lastik seçimi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir, bu nedenle otomobil üreticileri bu hususları dikkate alan lastiklere rağbet ederler. Michelin mühendisleri, her markanın özel taleplerini karşılayan lastikler tasarlamak için Mercedes-AMG, Porsche Ferrari, Hyundai, Tesla veya BMW gibi markalarda meslektaşlarıyla yakın bir şekilde çalışır. Kapsamlı bir testin ve ince ayarlamaların ardından, her lastik söz konusu otomobil üreticisinin bir fonksiyonu olarak işaretlenir ve tasarlandığı modele takılır

marked tyre

Bu lastik üzerindeki M01 işareti bunun Mercedes-AMG modeli için tasarlandığını ifade eder.

Orijinal ekipman lastik işaretleri, işaretli lastikler, onaylanmış lastikler, tip onaylı lastikler, doğrulanmış lastikler... Bu farklı terimler ne anlama gelir?

OE (orijinal ekipman) lastikleri nedir?

OE (Orijinal ekipman) lastikleri, bir araca üretildiği sırada takılan lastiklerdir.

İşaretli lastikler mutlaka bireysel otomobil üreticileri tarafından mı onaylanır?

İşaretli lastikler, bireysel otomobil üreticileri tarafından ifade edilen belirli bir talebin sonucudur. Bunlar kullanıcıların beklediği performans seviyesini sunabilmek için lastik ve model paketine dikkat edildiğini gösterir. Örneğin, 'N' işaretli MICHELIN lastikler özellikle Porsche için, 'K' işaretli lastikler Ferrari için ve 'T' işaretli lastikler Tesla arabalar için tasarlanmıştır.

Farklı otomobil modelleri için tasarlanan işaretli lastikler, MICHELIN mühendisleri ve söz konusu otomobil üreticisi mevkidaşları tarafından ortaklaşa yürütülen araştırmaların meyvesidir. Örneğin ‘N’ işaretli lastikler Porsche tarafından onaylanmıştır. İşaretli lastikler bu nedenle söz konusu üretici tarafından onaylanır

Otomobil üreticisi tarafından onaylanmış bir lastik ile tip onaylı lastik arasında herhangi bir fark var mıdır?

Her lastik satıldığı ülke veya bölgenin mevzuatına uygun olmalıdır. Bu, zorunlu bir süreç olmayan bireysel bir otomobil üreticisi tarafından onaylanmış bir lastikle aynı şey değildir.

OE İŞARETİ TABLOSU

2024 05 b2c 4w michelin oem table 1 web
2024 05 b2c 4w michelin oem table 2 web

İşaretli lastikler hakkında bilmeniz gereken her şey…

İşaretli MICHELIN lastikleri, söz konusu otomobil üreticisiyle yakın işbirliği içinde Michelin mühendisleri tarafından özel olarak tasarlanmaktadır. İşaretli lastikler, her bir üreticinin belirttiği performans özetinin ve gereksinimlerin bir fonksiyonu olarak her marka ve modelin DNA'sını içerir. Üretici onaylı lastiklerin takılması, üstün yol tutuşu ve sürüş konforundan daha az gürültüye ve hatta direksiyonun arkasında daha fazla eğlenceye kadar optimum bir sürüş deneyimi sunar.

İşaretli lastikler, tüm otomobil üreticilerinin gereksinimlerine uyulduğunun bir işaretidir. Tüm OE lastiklerinin onları takan üreticiler tarafından onaylandığının bilinmesi büyük önem taşır. Bu nedenle bunları değiştirirken, otomobil üreticisi tarafından onaylanan aynı lastik modelini belirtmeniz çok önemlidir. 

Otomobil üreticileri MICHELIN lastiklerini tercih ediyor

Rekor kıran MICHELIN lastikler 

Otomobil ile yol arasındaki tek temas noktası olan lastikler, yeni bir rekor kırmaya yönelik her türlü girişimde önemli bir rol oynar.

Eylül 2019'da MICHELIN Pilot Sport Cup 2 R lastikleriyle donatılan Bugatti Chiron, kendine has özellikleriyle mükemmel bir uyum sergileyerek 490,484 km/s'lik yeni bir hız rekoruna ulaşmıştır. 

bugatti

MICHELIN lastikleri, Almanya'daki 20,832 kilometrelik Nürburgring Nordschleife pistinde çok sayıda rekora katkıda bulunmuştur:
Ağustos 2020'de, model için özel olarak geliştirilen MICHELIN Pilot Sport Cup 2 ND0 lastikleriyle donatılan Porsche Panamera, turu yalnızca 7 dk. 29,81 saniyede tamamlamıştır!

porsche

Kasım 2020'de MICHELIN Pilot Sport Cup 2 R MO1A ile donatılmış Mercedes-AMG GT Black Serisi - Alman üreticinin en güçlü otomobili - 6dk. 48,047 saniye ile yeni bir tur rekoru kırmıştır!

mercedes black series

Yarının lastikleri 

General Motors ile olan ortaklığımız, yenilenebilir/biyobazlı malzemelerden üretilmiş, yenilikçi, sürdürülebilir bir konsept olan Uptis’i geliştirmemizi sağlamıştır. Bu patlamaya karşı dayanıklı lastik herhangi bir bakım gerektirmez.

microsoftteams image 14

Üretici işaretli lastikleri nereden satın alabilirim?

Aracınızın modeline özgü otomobil üreticileri tarafından onaylanan lastikler özel internet sitelerinden ve bayilerden satın alınabilir.

banner dealer locator

Yakınınızdaki lastik bayilerini saniyeler içinde bulun

Şuna göre ara
Adres, şehir ya da posta kodu
Otomobil
  • Otomobil
  • Motorbike
Konumumu bul
Arama
Türkiye'de en çok arama yapılan 5 şehir

Yardıma mı ihtiyacınız var ya da aracınızın modeliyle ilgili lastikler hakkında sorunuz mu var?

Bir MICHELIN ile görüşün. Bu hedeflerinizin ve sürücülerinizin profilinizin aracınızda bir kullanım olarak size tavsiyelerde bulunmak için mükemmel vasıflı kişilerdir. 

İletişim MICHELIN Lastik Uzmanı | MICHELIN Lastikleri

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.