4w rt tire michelin pilot sport ev en product in context 1 nosignature 16 slash 9

Elektrikli otomobillerin özel lastiğe ihtiyacı var mı?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Elektrikli araçlara uygun özellikteki lastikler hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve bu lastiklerin menzile, enerji tüketimine ve genel sürüş deneyimine nasıl katkıda bulunduğunu keşfedin.

Kullandığınız lastiklerden özel bir performans alabilmek için gereken özellikler nelerdir?

Elektrikli otomobillere bataryalar takılır, dolayısıyla bunlar ekstra yükü taşıyabilecekleri lastiklere ihtiyaç duyarlar. Elektrikli otomobilin bataryası enerjiyi depolarken, anlık torku sağlayan elektrik motorudur (ve arabanın içinde ses olmaz!). Elektrikli bir araçla, gaz pedalına bastığınız anda, aracın gücünün %100'üne hemen ulaşırsınız. Bu, ağırlık transferlerinin daha keskin, içten yanmalı motorlu araca kıyasla çok daha yoğun olduğu anlamına gelir. Bu aynı zamanda lastiklerin aşınma ve yıpranma üzerindeki etkisini de etkiler.

Michelin, çoğunlukla lastiklerin yapısında ve malzemelerinde olmak üzere elektrikli otomobil lastiklerini, bunu dikkate alarak farklı tasarlar.

İşte size bir örnek: bir orkestrada, aynı anda bir davul ve flüt çaldığınızda, çoğunlukla davulu duyarsınız. Ama davul durduğunda flütün sesi daha net duyulur. Aynı durum elektrikli araç için de geçerlidir: gürültünün büyük bir bölümünü çıkaran termik motor kaybolur ve lastiklerin yol gürültüsü daha belirgindir.

Bu nedenle, MICHELIN Pilot Sport EV (Elektrikli Araç) lastikleri algılanan gürültü seviyesini %20 azaltan yenilikçi Michelin Akustik teknolojisi ile donatılmıştır. (1)

Elektrikli araçlara özgü üçüncü faktör, özellikle uzun yolculuklarda batarya menzili ve arıza riskidir. Yuvarlanma direnci vasıtasıyla, lastikler batarya menziline rağmen elektrik tüketimine katkıda bulunur.

MICHELIN lastikleri batarya menzilini nasıl artırır?

liv mich pilotsportev closeup master v04 njo

Elektrikli aracınıza uygun lastikler takılması, optimal batarya menziline ulaşmanızı sağlar.

Lastikler menzili nasıl artırır? Bir nesneyi hareket ettirmek için ona enerji aktarmanız gerektiğini unutmayın. Nesnenin aldığı enerji ile hareket şeklinde geri verdiği enerji arasında mutlaka bir miktar kayıp oluşur ve lastiğin zemine biraz enerji aktarması şart olduğunda bu kayıp miktar ısı olarak yayılır. Bu durum yuvarlanma direnci olarak adlandırılır.

Michelin olarak, enerji verimliliğini optimize etmek ve gereksiz enerji tüketimini azaltmak amacıyla lastiklerimizi bu enerji kaybını sınırlandıracak şekilde geliştiriyoruz. Elektrikli araçlarda ne kadar çok enerji optimize edilirse, aracın kat etmesi gereken menzil de o kadar artar!

Başka bir ifadeyle, tek bir şarj dolum işlemiyle aracınızı daha uzun sürebilirsiniz.

Elektrikli araçlar lastiklerde daha mı fazla aşınma ve yıpranmaya neden olur?

Normal otomobillere kıyasla elektrikli otomobillerdeki en büyük etken, bu özel motor türüne bağlı dinamik yük transferleri ve frenleme torkudur. Bu, üreticiler için bir meydan okumadır çünkü kütle ve tork artışı, yol tutuş hissini önemli bir seviyede tutmak için daha fazla yanal sertliğe (viraj alma sertliği) sahip lastiklerin yanı sıra hızlanmayı sağlamak için güçlü bir yol tutuşu ve kilometreler sonra aşınmaya karşı koymak için iyi bir uzun ömür gerektirir.

Elektrikli spor araçlarda batarya ağırlığı önemli bir meseledir. Güçlü bir elektrikli motorunuz varsa güçlü bir bataryaya ihtiyacınız olacaktır ve bu da ağırlıkla sonuçlanır. Elektrikli spor araçların bataryalarında 400 kg ortalama bir ağırlıktır.

Günümüzde otomobil üreticileri iki tür elektrikli araç önermektedir:

- Elektrikli olması için yeniden uyarlanmış normal araçlar
- Yepyeni bir platform

Aracın düzenli olarak yenilenmesi durumunda, genellikle lastiklerin ebadı (İçten Yanmalı Motor’a) kıyasla çok fazla değişmez. Böylece, aşınma (İçten Yanmalı Motor’dan) daha hızlı gerçekleşebilir.

Yepyeni platformda, en başından itibaren kütle ile tork göz önünde bulundurulur; lastiklerin ebatları ayarlanır ve genellikle içten yanmalı motorlara kıyasla daha büyük olur. Aşınma içten yanmalı motorlara benzer olacaktır.

Elektrikli araçlar için neden farklı lastik seçenekleri vardır?

Tipine bağlı olarak elektrikli bir otomobil için doğru lastiklere sahip olmak çok önemlidir. Bir lastiğin farklı sürüş taleplerine cevap vermesi gerekir. Bir spor otomobil sürücüsü, direksiyon simidinde hızlı hızlanma, mükemmel tork iletimi ve yüksek hassasiyet ister. Bir sedan sürücüsü daha fazla güvenlik ve sürüş konforu arar.

Michelin, elektrikli otomobiller için iki çeşit özel lastik tasarlamıştır: MICHELIN Pilot Sport EV ve MICHELIN e.PRIMACY. Her seri, aradığınız özelliğe bağlı olarak farklı performans özelliği sunar.

Elektrikli araç lastiklerimin ömrünü en üst düzeye nasıl çıkarabilirim?

4w rt tire michelin pilot sport ev en product in use nosignature 16 slash 9

Diğer lastiklerde olduğu gibi, elektrikli otomobil lastiklerinizi korumanın ve dolayısıyla kullanım ömürlerini optimize etmenin iki temel yolu vardır: bakım ve sürüş tarzı.

Elektrik otomobil lastiklerinin bakımı, basıncın, hizalamanın ve aşınmanın izlenmesini içerir. Bu tip lastiklerde elektrikli araç tekerleğinin iç tarafında aşınma görülür, bu nedenle bu durum düzenli olarak kontrol edilmelidir. Basınç, taşınan yüke bağlı olarak da uyarlanmalıdır.

Peki ideal lastik basıncını nasıl öğrenebilirim? Çok basit! Otomobillerde, üreticinin belirli boyutlardaki otomobil lastikleri için önermiş olduğu basıncı gösteren bir etiket bulunur. Aracın yüklü olup olmadığına bağlı öneriler de bulunmaktadır.

Eko-sürüş, bugünlerde giderek daha fazla duyduğumuz bir ifadedir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Enerji tüketimini azaltmak amacıyla, doğru sürüş tarzı sadece elektrikli bir aracın menzilini en üst düzeye çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda lastik kalitesini ve performansını da optimize eder.

Özetlemek gerekirse, sürüş tarzı özellikle önemlidir. Orta hızda ve yumuşak, rejeneratif frenleme yapın. Virajlara dikkatlice girin. Elektrikli otomobil lastiklerinizin batarya menzilini ve ömrünü uzatmanın en iyi yolu budur.

Sonuç olarak, elektrikli otomobilinize onun için özel olarak üretilmiş lastikler takmak her zaman iyi bir fikir olsa da, elektrikli olmayan özel tekliflerimizin elektrikli araçlar için de çok verimli olduğunu unutmayın! Ayrıca, bayinizin ve Michelin'in lastik seçicisinin yardımıyla aracınıza ve sürüş tarzınıza uyan doğru lastikleri bulacağınızdan eminiz.

YASAL BİLDİRİMLER

(1) 2016 yılında KIA Cadenza ile 245/45 R19 boyutundaki lastiklerle yapılan iç gürültü ölçümü. Gürültü seviyesi "170-230Hz" aralığında ölçülmüştür. Sonuçlar araca, lastiklerin menziline ve boyutuna, hızına ve yol koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

 

 

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.