4w rt tire michelin pilot sport ev en product in context 1 nosignature 16 slash 9

Elektrikli otomobillerin özel lastiğe ihtiyacı var mı?

Elektrikli otomobil lastikleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi, standart bir araca takılanlardan nasıl farklı olduklarını ve doğru lastiklerin menzile, yakıt tüketimine ve genel sürüş deneyimine nasıl katkıda bulunduğunu keşfedin.

Elektrikli otomobil lastikleri ile standart lastiklerin neden farklı olması gerekir?

Elektrikli otomobillere bataryalar takılır, dolayısıyla bunlar ekstra yükü taşıyabilecekleri lastiklere ihtiyaç duyarlar. Elektrikli otomobilin bataryası enerjiyi depolarken, anlık torku sağlayan elektrik motorudur (ve arabanın içinde ses olmaz!). Elektrikli bir araçla, gaz pedalına bastığınız anda, aracın gücünün %100'üne hemen ulaşırsınız. Bu, ağırlık transferlerinin daha keskin, içten yanmalı motorlu araca kıyasla çok daha yoğun olduğu anlamına gelir. Bu aynı zamanda lastiklerin aşınma ve yıpranma üzerindeki etkisini de etkiler.

Michelin, çoğunlukla lastiklerin yapısında ve malzemelerinde olmak üzere elektrikli otomobil lastiklerini, bunu dikkate alarak farklı tasarlar.

İşte size bir örnek: bir orkestrada, aynı anda bir davul ve flüt çaldığınızda, çoğunlukla davulu duyarsınız. Ama davul durduğunda flütün sesi daha net duyulur. Aynı durum elektrikli araç için de geçerlidir: gürültünün büyük bir bölümünü çıkaran termik motor kaybolur ve lastiklerin yol gürültüsü daha belirgindir.

Bu nedenle, MICHELIN Pilot Sport EV (Elektrikli Araç) lastikleri algılanan gürültü seviyesini %20 azaltan yenilikçi Michelin Akustik teknolojisi ile donatılmıştır. (1)

Elektrikli araçlara özgü üçüncü faktör, özellikle uzun yolculuklarda batarya menzili ve arıza riskidir. Yuvarlanma direnci vasıtasıyla, lastikler batarya menziline rağmen elektrik tüketimine katkıda bulunur.

Elektrikli otomobil lastikleri batarya menzilini nasıl iyileştirir?

liv mich pilotsportev closeup master v04 njo

Aracınıza elektrikli otomobil lastiği takmak, optimum batarya menziline sahip olmanızı sağlar.

Lastikler menzili nasıl artırır? Bir nesneyi hareket ettirmek için ona enerji vermeniz gerektiğini unutmayın. Ve aldığı enerji ile verdiği enerji arasında yer değiştirme şeklinde her zaman bir kayıp söz konusudur, çünkü nesne yere sürtünür. Buna yuvarlanma direnci denir.

Lastik üreticilerinin hedeflerinden biri de enerji verimliliğini optimize etmek ve gereksiz enerji tüketimini azaltmak için bu enerji kaybını sınırlamaktır. Elektrikli araçlar söz konusu olduğunda, ne kadar fazla enerji optimize edilirse, aracın o kadar fazla menzil gitmesi gerekir!

Lastiklerinizi seçerken, en düşük yuvarlanma direncini elde etmek için lastik etiketlemesini kontrol edebilir ve performansından tek bir şarjla daha uzun süre yararlanabilirsiniz

Elektrikli araçlar lastiklerde daha mı fazla aşınma ve yıpranmaya neden olur?

Normal otomobillere kıyasla elektrikli otomobillerdeki en büyük etken, bu özel motor türüne bağlı dinamik yük transferleri ve frenleme torkudur. Bu, üreticiler için bir meydan okumadır çünkü kütle ve tork artışı, yol tutuş hissini önemli bir seviyede tutmak için daha fazla yanal sertliğe (viraj alma sertliği) sahip lastiklerin yanı sıra hızlanmayı sağlamak için güçlü bir yol tutuşu ve kilometreler sonra aşınmaya karşı koymak için iyi bir uzun ömür gerektirir.

Elektrikli spor araçlarda batarya ağırlığı önemli bir meseledir. Güçlü bir elektrikli motorunuz varsa güçlü bir bataryaya ihtiyacınız olacaktır ve bu da ağırlıkla sonuçlanır. Elektrikli spor araçların bataryalarında 400 kg ortalama bir ağırlıktır.

Günümüzde otomobil üreticileri iki tür elektrikli araç önermektedir:

- Elektrikli olması için yeniden uyarlanmış normal araçlar
- Yepyeni bir platform

Aracın düzenli olarak yenilenmesi durumunda, genellikle lastiklerin ebadı (İçten Yanmalı Motor’a) kıyasla çok fazla değişmez. Böylece, aşınma (İçten Yanmalı Motor’dan) daha hızlı gerçekleşebilir.

Yepyeni platformda, en başından itibaren kütle ile tork göz önünde bulundurulur; lastiklerin ebatları ayarlanır ve genellikle içten yanmalı motorlara kıyasla daha büyük olur. Aşınma içten yanmalı motorlara benzer olacaktır.

Elektrikli araçlar için neden farklı lastik seçenekleri vardır?

Tipine bağlı olarak elektrikli bir otomobil için doğru lastiklere sahip olmak çok önemlidir. Bir lastiğin farklı sürüş taleplerine cevap vermesi gerekir. Bir spor otomobil sürücüsü, direksiyon simidinde hızlı hızlanma, mükemmel tork iletimi ve yüksek hassasiyet ister. Bir sedan sürücüsü daha fazla güvenlik ve sürüş konforu arar.

Michelin, elektrikli otomobiller için iki çeşit özel lastik tasarlamıştır: MICHELIN Pilot Sport EV ve MICHELIN e.PRIMACY. Her seri, aradığınız özelliğe bağlı olarak farklı performans özelliği sunar.

Elektrikli otomobilimin lastiklerinin ömrünü nasıl uzatabilirim?

4w rt tire michelin pilot sport ev en product in use nosignature 16 slash 9

Diğer lastiklerde olduğu gibi, elektrikli otomobil lastiklerinizi korumanın ve dolayısıyla kullanım ömürlerini optimize etmenin iki temel yolu vardır: bakım ve sürüş tarzı.

Elektrik otomobil lastiklerinin bakımı, basıncın, hizalamanın ve aşınmanın izlenmesini içerir. Bu tip lastiklerde elektrikli araç tekerleğinin iç tarafında aşınma görülür, bu nedenle bu durum düzenli olarak kontrol edilmelidir. Basınç, taşınan yüke bağlı olarak da uyarlanmalıdır.

Peki ideal lastik basıncını nasıl öğrenebilirim? Çok basit! Otomobillerde, üreticinin belirli boyutlardaki otomobil lastikleri için önermiş olduğu basıncı gösteren bir etiket bulunur. Aracın yüklü olup olmadığına bağlı öneriler de bulunmaktadır.

Eko-sürüş, bugünlerde giderek daha fazla duyduğumuz bir ifadedir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Enerji tüketimini azaltmak amacıyla, doğru sürüş tarzı sadece elektrikli bir aracın menzilini en üst düzeye çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda lastik kalitesini ve performansını da optimize eder.

Özetlemek gerekirse, sürüş tarzı özellikle önemlidir. Orta hızda ve yumuşak, rejeneratif frenleme yapın. Virajlara dikkatlice girin. Elektrikli otomobil lastiklerinizin batarya menzilini ve ömrünü uzatmanın en iyi yolu budur.

Sonuç olarak, elektrikli otomobilinize onun için özel olarak üretilmiş lastikler takmak her zaman iyi bir fikir olsa da, elektrikli olmayan özel tekliflerimizin elektrikli araçlar için de çok verimli olduğunu unutmayın! Ayrıca, bayinizin ve Michelin'in lastik seçicisinin yardımıyla aracınıza ve sürüş tarzınıza uyan doğru lastikleri bulacağınızdan eminiz.

YASAL BİLDİRİMLER

(1) 2016 yılında KIA Cadenza ile 245/45 R19 boyutundaki lastiklerle yapılan iç gürültü ölçümü. Gürültü seviyesi "170-230Hz" aralığında ölçülmüştür. Sonuçlar araca, lastiklerin menziline ve boyutuna, hızına ve yol koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

 

(2) - MICHELIN e.PRIMACY lastik serisi, (Rakip 1), (Rakip 2), (Rakip 3), (Rakip 4) ve (Rakip 5) markaları gibi Orijinal Ekipman uygulamalarına tahsis edilmemiş birinci sınıf yaz lastiklerinden biri olarak tanımlanmaktadır (yani otomobil üreticilerinin belirli hedeflerine ulaşmak için tasarlanmamıştır) fakat bu lastikler bayilerden satın alınabilir.

 

(3) - Yuvarlanma Direnci iç çalışması 10/2020 tarihinde 255/45 R19 ebadında MICHELIN Pilot Sport EV (6.7kg/t) ile MICHELIN Pilot Sport 4 SUV (8.8kg/t) karşılaştırılarak gerçekleştirilmiştir. 540 km otonomiye sahip, 2151 kg kütleli elektrikli bir araç için, 2,1 kg/t'lik bu boşluk, 60 km'den fazla veya başlangıç menzilinin %10'undan fazla bir otonomi kazanmasına yol açar.

 

(4) - Artırılmış EV batarya menzili ve CO2 azaltımı - Yeni lastiklerde, MICHELIN e.PRIMACY rakiplerinden 2 kg/t daha az ortalama Yuvarlanma Direnci üretir, bu da yakıt tüketiminde 0,21l/100km'ye varan azalmaya eşdeğerdir, CO2 emisyonunda VW Golf 7 1.5 TSI için 5g'ye varan kazanıma eşdeğerdir ya da bir VW e.Golf için otonomide %7'ye varan kazanıma eşdeğerdir.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.