Best tyres for suv

SUV İÇİN EN İYİ LASTİKLER

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Büyüyen SUV kullanıcıları topluluğunun bir parçasıysanız SUV için en iyi lastiklerin nasıl seçileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu makalede, SUV’ler ve 4x4’ler arasındaki bazen kafa karıştırıcı olabilen farklılıklar netleştirildikten sonra kullanımınıza en uygun lastikleri seçmenize yardımcı olacağız.

SUV’ler ve 4x4 araçlar arasındaki fark

Tanım gereği 4x4, bir arazi aracıdır. Dört çekerli yapısı, binek araçlarla sürüşün zor veya imkansız olabileceği zorlu arazi koşullarında kullanılabilmesini sağlar. Örneğin rallilerde 4x4 araçlar kullanılır. Bu araçlar, özellikle sert ve zorlu arazi koşullarında sürüş için tasarlanmış olan lastiklerle donatılır.

Aksine, SUV’ler genellikle yol kullanımı için tasarlanan araçlardır. Çoğu SUV’de, geleneksel binek araçlar gibi iki çekerli yapı vardır; ancak sonradan inceleyeceğimiz gibi bu özellik değişebilir.

Yaygın kullanımda 4x4 terimi sıklıkla SUV terimiyle karıştırılmaktadır. Öte yandan, her iki araç türünün lastikleri farklı olduğundan bu ikisini ayırt etmek önemlidir. 4x4 araçlara arazi lastikleri veya karma lastikler takılabilirken SUV’lere çoğunlukla yol kullanımına yönelik lastikler takılır.

4X4 ve Otomabil arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için ''4X4 ve Otomobil arasındaki farklar'' başlıklı blog içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Bu makalede SUV lastiklerine odaklanacağız.

SUV lastiklerini nasıl seçmelisiniz?

Michelin, SUV’lere uygun boyutlarda lastik serileri geliştirdi. Hangi Michelin SUV lastiğinin kullanımınıza en uygun olduğunu öğrenmek için kendinize şu basit soruyu sormalısınız:

Kışın sık ve düzenli olarak karlı yollar ve düşük sıcaklıklarda mı araç kullanıyorsunuz?

Alternating winter and summer SUV tyres

 

Yanıtınıza göre en uygun lastiğin seçiminde size rehberlik sağlayacağız.

1- Yanıtınız EVET ise

Dönüşümlü olarak kışlık ve yazlık SUV lastikleri kullanmanızı tavsiye ederiz:

Kışlık SUV lastikleri

Zorlu kış koşulları için tasarlanmış 3PMSF sertifikalı SUV lastiklerini tercih edin. Bu doğrultuda MICHELIN Pilot Alpin 5 SUV veya MICHELIN Alpin 6 lastiklerimiz ideal seçeneklerdir. Kış aylarının çok sert geçtiği bir ülkede yaşıyorsanız MICHELIN X Ice Snow SUV veya MICHELIN X Ice North SUV (çivili lastikler) lastiklerini tercih edebilirsiniz.

(Daha fazla bilgi için SUV’lere yönelik kar lastiklerine ilişkin makalemizi okuyun).

Yazlık SUV lastikleri

Hava yumuşadığında, kışlık lastiklerinizi yaz lastikleriyle değiştirebilirsiniz. Güvenliğe ve ıslak yolda iyi frenleme performansına öncelik veriyorsanız MICHELIN Primacy 4+ ideal SUV lastiğidir. Öte yandan, iyi bir yol tutuşuyla sportif bir sürüş deneyimi istiyorsanız MICHELIN Pilot Sport 4 SUV lastiklerini düşünebilirsiniz.

2- Yanıtınız HAYIR ise

Nadiren soğuk havanın etkili olduğu ve kar yağışının az olduğu bir bölgedeyseniz 4 mevsim SUV lastiklerini kullanmalısınız; tüm yıl boyunca aynı lastikleri kullanabilirsiniz.

4 Mevsim SUV lastikleri

Lastiklerinizin ebadına bağlı olarak, dört mevsim lastik serilerimiz arasından seçim yapabilirsiniz: MICHELIN CrossClimate 2 ve MICHELIN CrossClimate 2 SUV.

Her iki lastik de SUV araçlara uygundur ve 7° altındaki sıcaklıklarda soğuk havada ve karlı zeminde başarılı bir şekilde test edildikleri anlamına gelen 3PMSF etiketine sahiptir. Ayrıca, yazın kuru ve ıslak yollarda mükemmel performans sunduklarından SUV’niz için tüm yıl boyunca ideal lastik adayıdırlar. (Daha fazla bilgi için SUV’lere yönelik dört mevsim lastiklerine ilişkin makalemizi okuyun).

All-season SUV tyres

4 çekerli SUV’lere yönelik lastikler

Bu işlevden faydalanabilecek çoğu SUV için dört çekerli sürüş genellikle bir seçenek olarak önerilir ve az sayıda tüketici bu işlevi satın alır. Bunun aksine, dört çekerli sürüş büyük SUV’lerde ve premium SUV’lerde daha yaygındır.

Diğer bir deyişle SUV’ler sağlam bir estetiğe sahip olduklarını iddia etseler de bu araçlarda orta diferansiyel kilidi veya arazi şanzımanı bulunmayabilir. 4x4 araçların sürüş yüksekliğine ve sağlam görünümüne sahip olsalar da SUV’lerin çoğunda iki çekerli sürüş sistemi vardır ve bu araçlar, daha iyi yol tutuşu için arazi işlevlerinin bazılarından feragat etmiştir.

SUV’niz 4 çekerse aynı seçim kriterlerini izleyebilirsiniz fakat MICHELIN, aracınızı aynı 4 lastikle donatmanızı kuvvetle tavsiye eder (yani, aynı marka ve model, ebat ve aşınma seviyesine sahip lastiklerle).

4 çeker SUV aracınızdaki 4 lastiğin tamamını değiştirmeniz gerekir mi?

SUV’niz dört çekerse optimum performans için dört lastiğin de aynı anda değiştirilmesini tavsiye ederiz.

SUV’niz iki çekerse dört lastiğin tamamını aynı anda değiştirmenize gerek yoktur. Öte yandan, aynı dingildeki iki lastik gibi çiftler halinde değişim yapmanız tavsiye edilir.

SUV lastiklerinizi saniyeler içerisinde seçin

Seçim yapmanızı daha da kolaylaştırmak adına, aşağıdaki şema SUV’niz için en uygun lastiklere ilişkin net ve hızlı bir fikir verecektir:

A tool to help you choose your SUV tyres

Artık SUV aracınıza yönelik en iyi lastikler hakkında daha net bir fikriniz olduğuna göre daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.