as 416552898

KARLI & BUZLU YOLDA ARAÇ SÜRÜŞÜYLE İLGİLİ İPUÇLARI

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Buzlu yollardan karanlık, sisli gecelere ve beklenmedik kar fırtınalarına kadar ağır kış koşulları yollarda yıl boyunca çeşitli zorluklara neden olabilir. Karda ve buzda güvenli bir şekilde araç kullanmak ve zor koşullarda seyahat etmek, çok daha sabırlı bir yaklaşımın yanı sıra kışın araç sürerken sorunlarla başa çıkmak için mümkün olan en iyi durumda olduğunuzdan emin olmak için bazı temel hazırlıklar gerektirir.

Aracınızı kış sürüşüne hazırlayın

Her şeyden önce, kışın araba kullanırken lastiklerinizin iyi durumda olup olmadığını ve minimum lastik sırtı aşınmasıyla (çoğu ülkede bu değer 1,6 mm'dir) doğru bir şekilde şişirilip şişirilmediğini kontrol edin.
Yaşadığınız yerde düzenli olarak uzun süreli ve şiddetli kış havası görülüyorsa, yaz lastiklerinizi geniş aralıklı sırt deseni ve derinliği sayesinde kar ve buz üzerinde çok daha iyi çekiş gücüne sahip MICHELIN Alpin lastik serisi gibi kış lastikleri ile değiştirmeye değer. Kışın bir dağ yolu sürüşü yapmak konusunda endişeleriniz varsa, özellikle karlı yollarda çekiş gücünüzü artırmaya yardımcı olmak için kar zincirlerine yatırım yapın.
Ara sıra kar yağışı görülen daha ılıman kış iklimine sahip bir yerde yaşıyorsanız, aracınıza sıcaklıklar düştüğünde yollarda güvende kalmanıza yardımcı olacak dört mevsim lastik takabilirsiniz.

Aracınızdaki karı temizlemeyi, ön cam sileceğinizi antifrizle doldurmayı ve yola çıkmadan önce ön camdaki buzlanmayı gidermeyi unutmayın.

Kış lastikleri karda ve buzda araç kullanımını daha güvenli hale getirir

Karda ve buzda araç kullanırken önlemlerinizi alın

Karda ve buzda araç kullanırken fren yapmak daha zor olabilir, dolayısıyla daha yavaş gidin ve aracınızla öndeki araç arasındaki normal fren mesafenizi, özellikle çok buzlu yollarda 10 ile çarpın.
Hafifçe fren yaparak patinaj yapmaktan kaçının ve yalnızca yeterince dinlendiğinizde ve uyanık olduğunuzda aracınızı kullanmak için ekstra önlemler alın. Şeridinizde kalın ve diğer araçlara yol verin ve hız sabitleyiciyi kapatın çünkü bu, patinaj riskinizi artırabilir. Yollar tuzlanmadığı sürece, aracınızı karlı veya buzlu yolda sürüyorsanız yol tutuşu, sertleşmiş kar kitlesinde taze kardan daha zor olabileceğinden doğrudan diğer araçların geçtiği yollarda aracınızı kullanmaktan kaçınmalısınız.
Uzak bir yere seyahat ediyorsanız, hava koşullarına mazur kalmanız halinde aracınızda yiyecek, kalın kıyafet ve el feneri gibi bazı acil durum malzemeleri bulundurmanız da faydalı olacaktır. 

Aracınızı kışın dağ yollarında kullanırken ekstra önlemler alın.

Karda otomatik araba kullanmak

Karda otomatik bir araba kullanıyorsanız, daha güvenli sürmenize ve olası tekerlek patinajını azaltmanıza yardımcı olan halihazırda bir 'kar moduna' sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Bazı otomatik araçlar vites kolunda 2 konuma sahip olabilir, bu durumda aracı 2'ye getirin: yalnızca ilk 2 viteste kullanın. Bu vites, dik eğim, buz veya kar durumunda çok faydalı olan düşük hızda sürüş imkânı sağlar. Aynı zamanda motor freninin kullanılmasını sağlar. Manuel sürücülere yönelik daha iyi kontrol için daha yüksek bir vites kullanın. Karlı ve buzlu yollarda araç kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi için 7 kış sürüş güvenliği ipucumuzu okuyun. 

Dört mevsim ve kış lastiği serilerimizi keşfedin.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.