Tyres for electric SUV

ELEKTRİKLİ SUV ARACINIZ İÇİN EN İYİ LASTİKLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Elektrikli SUV veya hibrit bir aracınız varsa, bu tip araçlar için özel olarak tasarlanmış lastikler olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Elektrikli SUV ve içten yanmalı SUV araçlar için farklı lastiklerin seçilmesini gerektirecek önemli farklılıklar var mı? Uzmanlarımız bu konuya ışık tuttu.

Özet:

 

SUV, dört çeker elektrikli araçların kralı

SUV araçlar gerek pratik gerekse de estetik özellikleriyle tüketicilere hitap ediyor. Zarifliği ve yoldan yüksek oluşu, iç alanı ve çok yönlülüğüyle cazip olan bu araçlar geniş kitlelerin beğenisini kazanıyor. Otomobil üreticileri SUV çeşitlerini en pahalısından en ucuzuna, en büyüğünden en küçüğüne kadar genişleterek, tüketicilerin artan talebine yanıt verdi.

Elektrikli ve hibrit araçların gelişmesiyle birlikte SUV doğal bir tercih haline geldi. Dört çeker elektrikli araç pazarında en yaygın kategori elektrikli SUV’dir.

Elektrikli SUV: MICHELIN lastiklerini seçmeniz için 4 iyi neden

1 - Optimize edilmiş yuvarlanma direnci

SUV’nin diğer 4 çeker binek otomobillerden genellikle daha yüksek olması, daha fazla rüzgar ve hava direncine maruz kalması anlamına gelir. Şehir içi kısa sürüşlerde bu farkı pek anlamasanız da, bu durumun şehirlerarası yolculuklarda enerji tüketimini ne denli artırdığını fark edebilirsiniz.

Düşük yuvarlanma direnci sağlayan MICHELIN lastikleri sayesinde enerji tüketiminiz optimize edilir ve pil menziliniz artar. Son 30 yıldır yuvarlanma direncinin iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yapıyoruz. Hatırlatmak gerekirse, “enerji” özellikli ilk lastik serimiz 1992 yılında piyasaya sürüldü.

Michelin tarafından optimize edilmiş yuvarlanma direnci sayesinde elektrikli SUV’nizin pil menzili artar

2 - Daha uzun ömürlülük

Rejeneratif frenleme, ayağınızı gaz pedalından kaldırarak yavaşlarken elektrikli SUV’nizin pilleri şarj etmesine olanak tanır. Ancak elektrikli SUV’nizin 2 çeker veya 4 çeker olmasına bağlı olarak enerji geri kazanımı farklılık gösterir. 2 çekişli araçta, ileri hareket sağlamak için itici güç sağlayan aks ile aracı yavaşlatmak için frenleme yapan aks aynıdır. Lastiklerin üzerindeki stresin artması, aşınmanın hızlanmasına neden olur. Ayrıca anlık tork özelliği olan elektrikli araç, yanmalı motorla çalışan bir araca kıyasla ortalama olarak daha yüksek tork ve motor gücü sağlar.

Uzun ömürlülük Michelin lastiklerinin DNA’sında bulunan bir özelliktir. Lastiklerimiz daha uzun süre dayanacak ve son kilometreye kadar aynı performansı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

3 - Gürültü azaltımı

Yanmalı motorla çalışan bir araçta motor gürültüsü lastiklerden gelen gürültüyü bastırır. Elektrikli SUV’nin motoru ise sessizdir. Sonuç olarak, sürüş esnasında lastiklerden gelen sesi araç içinde daha yüksek hissedebilirsiniz ve bu gürültü aracın ses yalıtımına ve yolun pürüzlülüğüne bağlı olarak artabilir.

Lastiğin içindeki titreşim emici poliüretan köpük halkadan oluşan MICHELIN Acoustic çözümü, lastik gürültüsünün yoğunluğunu önemli ölçüde azaltarak size daha iyi bir sürüş deneyimi sunar. Bununla yetinmeyen mühendislerimiz, lastik sırtı tasarımını yol gürültüsünü azaltacak şekilde optimize ediyor.

MICHELIN Acoustic teknolojisi, elektrikli araç içine yansıyan gürültüyü azaltır

4 - Ağır yük desteği

Elektrikli bir SUV, pillerin ağırlığından dolayı içten yanmalı bir araçtan daha ağırdır. Bu ekstra ağırlık, pillerin bagajın arkasında (genellikle hibritlerde bu şekildedir) veya döşemenin altında (elektrikli araçlarda bu şekildedir) olup olmamasına bağlıdır.

Michelin, elektrikli SUV’niz için daha büyük çaplı ya da aynı ebatta olsa da daha yüksek yük kapasiteli lastikler sunuyor.

Araç ne kadar ağır olursa, lastikler bu ağırlığı taşıyabilmek için o denli büyük olmalıdır. Ancak lastiklerin daha geniş olması, özellikle yüksek hızlarda seyrederken elektrikli SUV’nin genel performansını etkileyecek bir hava direnci oluşturur. Bu nedenle bazı otomobil üreticileri Michelin’den, hem aerodinamiği iyileştiren hem de daha fazla yük taşıyabilen dar lastikler tasarlamasını talep etti. İşte bu yüzden Yüksek Yük kapasiteli (HL) lastikleri geliştirdik. Bu lastikler, ebat bilgisinin yer aldığı lastik yanağında bulunan HL ön ekinden tanınabilir.

Aero Wheels’in katma değeri

Elektrikli SUV’nizin aerodinamik özelliklerinde daha fazla optimizasyon sağlamak için, özel jant kapakları olarak tasarlanmış Aero Wheels’i jantların üzerine takabilirsiniz.

Şehir içinde hızlanırken ve yavaşlarken pil tüketimi optimizasyonu için genellikle rejeneratif fren sistemi kullanılır. Ancak şehirler arası yollarda pil zorlanır ve yeniden şarj etme olanağı daha azdır. Bu anlayışla, havaya daha fazla nüfuz eden Aero Wheels aerodinamik sürtünmeyi artırır. Bu nedenle enerji tüketiminde daha iyi optimizasyon sağlar.

Michelin’in HL lastikleri aerodinamiği iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda daha fazla yük taşıyabilir

Elektrikli bir SUV aracında hangi Michelin lastikleri kullanılır?

Tüm MICHELIN lastikleri elektrikli SUV’nize ve her tip elektrikli araca uygundur. Bu bizim için oldukça basit; bunun nedeni, bahsettiğimiz özelliklerin (uzun ömürlülük, yuvarlanma direnci, gürültü azaltımı) DNA’mızın tam merkezinde olması. Çünkü felsefemiz elektrikli araçlar için hep aynı.

OE işaretlemesi seçimi

Michelin dünya çapında 55 üreticinin elektrikli araçlar için 280 onay aldı. Başka bir ifadeyle, araçların ihtiyaçlarını karşılayacak lastikleri her bir üreticiyle birlikte tasarlıyoruz. İçten yanmalı motorlu araçlarda onlarca yıldır OE işaretlemeli lastikler kullanılıyor. Elektrikli araçlar bir istisna değil.

OE önerisi, en iyi sürüş deneyimini sağlamak üzere belirli bir araca özeldir. Sonuç olarak, OE (Orijinal Ekipman) işaretlemeli bir öneri varsa, elektrikli SUV’iniz için öncelikle bu öneriyi değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

OE işaretlemesi bulunmuyorsa rahat olabilirsiniz! Lastik serimizde yapılan geliştirme çalışmalarında elektrikli araçların gereksinimleri dikkate aldığından, elektrikli SUV’nizin ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağımızı biliyoruz. Bu durumda seçim kriterleriniz, elektrikli SUV’inizi kullanmak zorunda olduğunuz kış koşullarına bağlı olacaktır. Dikkate almanız gereken kriterleri aşağıda açıklıyoruz. Lastik işaretleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız

Diğer seçim kriterleri 

Elektrikli SUV’iniz için kış koşullarına göre en iyi lastikleri seçmenize yardımcı olacak basit bir görsel kılavuz:

karar ağacı

Görselde belirtilen seriler hakkında birkaç detay verelim:

  • CrossClimate serisi yaz/kış kullanımında kusursuz bir çok yönlülük sağlıyor.
  • Primacy serisi tüm ana akım araçlara uygundur.
  • Pilot Sport serisi yüksek performanslı araçlara ve sürüş keyfi arayışındaki sürücülere yöneliktir.

 
Elektrikli SUV’iniz için ihtiyaç duyduğunuz ebatlardaki lastiklerin olup olmadığına göz atmak için aşağıdaki lastiklere tıklayın:

İlgili diğer içerikleri okuyun

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.