Driving safely on mountain roads

DAĞLIK YOLLARDA GÜVENLİ SÜRÜŞ

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Dağlık yollarda araç kullanırken özellikle ıslak, karlı veya buzlu yollar gibi zorlu hava koşullarında güvende kalmak için uygun önlemler alınmalı ve uygun davranışlar benimsenmelidir.

Uzmanlarımızın dağlık yollarda güvenli sürüş hakkındaki görüşlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Özet:

Seyahat öncesinde tam anlamıyla hazır olma

Yola çıkmadan önce, dağlık alanlardaki sürüşünüzün daha sorunsuz olmasını sağlayacak bazı güvenlik önlemlerini almanızı tavsiye ederiz.

1 - Aracınızda kullanışlı aksesuarları bulundurun

İlk olarak, özellikle kış aylarında dağlık bir yolda güvenliğinizi sağlamak için faydalı olabilecek aksesuarların kapsayıcı olmayan bir listesine buradan ulaşabilirsiniz:

  • Örneğin; aracınız düşük sıcaklıklarda gece boyu dışarıda kaldıysa ön camdaki ve diğer camlardaki buzlanmayı çözmek için buz çözücü sprey ve kazıyıcı
  • biriken karları atmak için bir kürek
  • Tekerleklerin patinaj yapması durumunda aracı çalıştırmak için bir mukavva kutu
  • Aracınızda beklemek zorunda kalmanız halinde bir örtü ve sıcak tutan giysiler
  • Atıştırmalıklar ve içecekler
     

2 - Yağ ve soğutucu seviyelerini kontrol edin

Özellikle soğuk havalarda ve dağlık yollardayken kimse bir arızayla karşılaşmak istemez. Bu durumdan kaçınmak için aracın motorunun ve diğer bileşenlerinin fazla ısınmasını önlemek için kullanılacak olan yağ seviyesini yola çıkmadan önce kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Motor sıcaklığının her durumda 100°C altında kalmasına yardımcı olmak için soğutucu da maksimum seviyeye kadar doldurulmalıdır. Seyahatiniz esnasında sıcaklık çok artarsa yapılacak en iyi şey uygun bir konumda kenara çekerek sıcaklığın düşmesi için birkaç dakika beklemektir.

3 - Farları kontrol edin

Yoldayken görebilmek ve görülebilmek çok önemlidir; görüşün hızlı değişen hava koşulları nedeniyle ve sokak lambaları bulunmaması durumunda daha da kötüleşebileceği dağlık yollarda bu daha da önem taşır. Ön farlarınızı ve arka ışıklarınızı kontrol ederek yolunuzu aydınlatabilir ve diğer sürücülerin sizi görebilmesini sağlayabilirsiniz.

4 - Silecekleri kontrol edin

Yağmurlu veya karlı havalarda olabilecek en iyi görüş seviyesini elde etmek için ön cam sileceklerinize güvenmeniz gerekecektir. Ayrıca, ön cam yıkama sıvısı seviyesini kontrol etmeyi de unutmamalısınız.

5 - Lastikleri kontrol edin

Lastiklerinizde kontrol etmeniz gereken iki önemli unsur vardır:

Lastiklerin zaman içerisinde aşınması kaçınılmazdır ve yasal sınıra ulaşılması halinde aracı kullanmak tehlikelidir. Bunun nedeni, lastikleriniz üzerindeki dişlerin maksimum aşınma seviyesine ulaştıktan sonra özellikle ıslak yollarda aynı performansı sağlayamayacak olmasıdır. Lastiklerinizin aşınma seviyesini nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin.

Lastik basıncı zaman içerisinde doğal olarak azalır. Doğru lastik basıncı iyi bir yol tutuşu ve dolayısıyla özellikle yokuş aşağı giderken daha güvenli bir sürüş sağlar. Ayrıca, lastiklerin orantısız ve/veya erken aşınmasını önler. Bu nedenle özellikle uzun yola çıkmadan veya dağlık yollarda sürüş öncesinde lastik basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi mutlaka tavsiye edilir.

Lastiklerinizi benzin istasyonlarındaki lastik şişirme pompalarıyla şişirebilirsiniz

Dağlık yollarda sürüş için doğru lastiklere sahip misiniz?

Dağlık alanlarda sık sürüş, sizi bazı durumlarda zorlu olabilen değişken hava koşullarına maruz bırakır. Dolayısıyla güvenliğiniz için aracınıza uygun, yüksek performanslı lastikler taktırmanız önemlidir.

Bölgenizdeki kış sıcaklıklarına, kar örtüsüne ve buzlanma riskine bağlı olarak belirli lastikler daha yüksek güvenlik ve optimum performans sağlayacaktır. Doğru lastik seçimine yönelik ipuçlarımızı keşfedin. Aynı zamanda ''Dağ Yollarında Güvenli Sürüş için Öneriler'' başlıklı blog içeriğimizde yer alan lastik önerilerimizi de inceleyebilirsiniz.

michelin crossclimate 2

Dağlık yollarda sürüş: Güvenli sürüş ipuçları

Dağlık yollarda sürüşte, farklı irtifa derecelerinde rüzgarlı yollar söz konusudur. Görüş seviyesi azalabilir, virajlar sık ve bazen keskindir. Kuru yollarda dahi güvenli sürüş için sürüş tarzınızı uyarlamanız gerekir.

Genel tavsiyeler

  • Özellikle yol ıslak, karlı veya buzluysa güvenli bir mesafe bırakarak aracı her zaman dikkatli ve yavaş sürün.
  • Görüş seviyesi kötüyken bir viraja girmeden önce yavaşlayın ve geldiğinizi haber vermek için kornaya basmaktan çekinmeyin. Bu karşıdan gelebilecek sürücülerin, sizi görmeden önce geldiğinizi duymasını sağlar.

 

Yokuş yukarı güvenli sürüş

Her dönüşten önce yavaşlayın ve viraj boyunca yavaşça hızlanmaya dikkat edin. Eğer aracın devri düşerse, bu eğimle mücadele ettiğinin bir işaretidir. Ayağınızı yere basmak yerine, bir vites düşürmeli ve bu şekilde kontrolünüzü yeniden kazanmalısınız. Bu özellikle dağ yolunun dik bir bölümünde, örneğin; bir virajda dönerken faydalı olabilir.

Yokuş aşağı güvenli sürüş

Yokuş aşağı inerken frenlerinizi, özellikle de motor frenini kullanın: aracı yavaşlatmak için vites kutusunun farklı dişlilerini kullanarak hafifçe yüksek devirde kalın.

Kışın güvenli sürüş

Driving safely in winter

Tüm bu ipuçları kışın da geçerlidir, ancak ekstra önlemler alınmalıdır. Kışın dağlarda araç kullanmak, sizi yaz aylarına göre daha zor hava koşullarına maruz bırakabilir.
Kar veya buz üzerinde aracınız fren yaparken farklı davranır. Fren pedalına çok sert ve ani basarsanız, aracınızın tekerlekleri kilitlenebilir ve kayabilir. Bu nedenle, lastiklerinize yüzeyi kavramaları ve aracı yavaşlatmaları için zaman tanımak amacıyla yavaş ve kademeli olarak fren yapmayı unutmayın.

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.