compare tyres L

Lastikler nasıl karşılaştırılmalı?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Size tam memnuniyet sağlayacak lastiği seçmek için lastikleri hangi temel üzerinde karşılaştırmalısınız? Bu yazı göz önünde bulundurulması gereken temel performans kriterleri, kullanabileceğiniz karar yardımcıları ve Michelin'in en iyi tavsiyeleri hakkındadır. Aynı lastik serisi içinde ihtiyacınız olanı nasıl seçeceğinizi ele alacak ve size bağımsız lastik testleri, etiketleme ve lastik karşılaştırma siteleri gibi karar yardımcı araçları sunacağınız. Son olarak, başka bir önemli kriteri ele alacağız: uzun süreli performans.

Lastik karşılaştırmasıyla ilgili temel performans kriterleri

Lastiklerin etkinliğinden emin olmak için onların çok sayıda, çoğu zaman birbiriyle çelişen performans özelliği sunması gerekir. Bu performanslardan birinin iyileştirilmesi diğer özelliklerin zararına olmamalıdır.

Yol tutuşu, lastik karşılaştırması için göz önünde bulundurulması gereken bir kriterdir

Çekiş gücü veya yol tutuşu

Unutmayın – aracınızın yol ile olan tek teması lastiklerdir, bu nedenle yol tutuşu güvenliğinizde önemli bir rol oynar. Frenleme, dönme, hızlanma veya daha yüksek hızlarda sabit kalma özelliği lastiğinizin yol tutuşuna bağlıdır. Her lastik tipi, belirli hava ve yol koşullarında yol tutuşu sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle, aracınızı nasıl ve nerede süreceğinizi ve lastiklerinizi seçerken ne tür bir yol tutuşuna ihtiyacınız olacağını bilmeniz büyük önem taşır.

Uzun ömürlülük, lastikler karşılaştırılırken dikkate alınması gereken bir kriterdir

Uzun ömürlülük

Lastik sırtı aşınmadan lastiğin ne kadar dayanacağı, paranızın karşılığını en iyi şekilde aldığınızdan emin olmak için önemli bir unsurdur. Lastiğin tasarımına ve kalitesine bağlı olarak lastiklerin ömründe çok büyük farklılıklar olabilir. Spor lastikler (yüksek performanslı lastikler), standart binek araç lastiklerine kıyasla daha düşük sırt ömrüne sahiptir, çünkü tasarımın odak noktasını uzun ömür yerine yol tutuşu ve performans almıştır. Aracınızı nasıl ve nerede sürdüğünüz ve lastiklerinize dikkat edip etmediğiniz de lastiklerin dayanma süresini etkileyecektir. 

Enerji verimli lastikler, yakıt tasarrufu yapmanızda size yardımcı olabilir, bu nedenle lastik karşılaştırmasında dikkate alınmalıdır

Enerji verimliliği

Her 5 araç yakıt deposunun 1’inin lastiklerin yoldaki yuvarlanma direncinden kaynaklandığını biliyor muydunuz? Aracınızın yakıt tüketimi üzerinde lastiklerin büyük etkisi olabilir. Bazı lastikler, yuvarlanma direncini azaltmaya yardımcı olan özel yapıya ve malzemelere sahiptir. Düşük yuvarlanma direnci sunan enerji verimli lastik satın almak, yakıttan tasarruf etmenize veya elektrikli araçlar için batarya menzilini genişletmenize yardımcı olabilir – paranızın karşılığını iyi bir şekilde almanızı sağlayacak başka bir yoldur.

Yol tutuşu performansını üst düzeye çıkarır ve direksiyon hassasiyeti ve viraj alma kabiliyeti sunar.

Yol tutuşu

Yol tutuşu, aracı kullanan kişinin taleplerine (direksiyon, hızlanma, frenleme gibi) ve yol koşullarına nasıl tepki verdiğidir. Mükemmel yol tutuşu sunan lastikler, aracı sabit ve sürücüyü kontrol altında tutarak güvenliği ve sürüş keyfini artırabilir.
Lastik, yol tutuşu hususunda çok önemli bir rol oynar:
Sürücünün talimatlarını tekerlekten yere iletir. Genel olarak, yüksek performanslı spor lastikler, yol tutuşu performansını en üst düzeye çıkarmak ve direksiyon hassasiyeti ve viraj alma kabiliyetini iyileştirmek için tasarlanmıştır.

Elige neumáticos optimizados para un mayor confort

Konfor ve Gürültü

Sürüş konforu, lastiğin sürücüyü yoldaki bozukluklardan nasıl koruduğunu ifade eder. Daha iyi konfor için optimize edilmiş lastikler darbeleri emmeye yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bir yapıya sahip olup mükemmel bir sürüş sunar.
Keyifli bir sürüş için bir diğer önemli unsur ise sessiz bir sürüştür. Bu, lastiğin sırt tasarımına göre belirlenir – yani lastikteki oluk sayısı ve bunların konumları. Genel olarak, lastik sırtı tasarımı ne kadar agresif görünürse, gürültü üretme olasılığı da o kadar yüksek olur. Ancak, olukların çekiş gücü sağlamada önemli bir rolü olduğunu unutmayın - bu ilave çekiş gücünün daha fazla yol gürültüsüne değip değmeyeceğine karar verin.

Lastikleri karşılaştırırken bunların dayanıklılığını da kontrol edin

Sağlamlık

Lastiklerin yolda neyle karşılaşırsa karşılasın bunlara karşı koyabilmesi gerekir. Lastiğin sağlamlığı veya dayanıklılığı, günlük yol tehlikelerinin üstesinden gelme yeteneğidir. Hasarlı veya asfaltlı yollarda sıkça sürüş yapıyorsanız, güçlendirilmiş yapılı lastikleri tercih edin.

tip7 long lasting performance

Uzun ömürlü performans

Performans kriterleri nasıl olursa olsun, lastiği ömrü boyunca kullanabilmeniz gerekir. Bu, lastiklerin yalnızca yeni olduklarında karşılaştırılması anlamına gelmez, aynı zamanda lastiklerin aşınma göstergesine ulaşana kadar kullanım ömürleri boyunca performans göstermeye devam etmesini sağlamaları anlamına da gelir. Lastik, ilk kilometreden son kilometreye kadar iyi performans göstermelidir.

Aynı lastik serisindeki lastikler nasıl karşılaştırılmalı?

Lastik serilerimizin her biri, uygun araçlara uyacak şekilde çeşitli ebatlarda üretilmektedir. 

Lastik serisi bazen aynı lastik ebadında birkaç versiyona fakat aşağıdaki gibi farklı teknik özelliklere sahip olur:

●    Hız endeksi (ör: S, T, H, V, W, Y, vb.), 
●    Yük endeksi (ör: 91, 94, XL, vb.), 
●    OE işaretleri (Orijinal Ekipman).

ckh3kw1ft0hms01ijt52wniim tip4 version 680

Bu teknik özellikler, söz konusu sürümün aracınızla ve sürüş şeklinizle uyumlu olup olmadığını belirleyebilecek önemli ayrıntılardır.

Aracınızla birkaç sürüm uyumluysa, doğru OE işareti de dâhil olmak üzere, orijinal ekipman lastiklerinizle aynı teknik özelliklere sahip versiyonu seçmenizi öneririz. 
OE işareti, her otomobil markasına uygun, daha spesifik gereksinimleri karşılayan otomobil üreticileriyle işbirliği içinde geliştirilen lastiklerle ilgilidir. Örneğin, "MO" işareti, lastiğin Mercedes araçları için onaylandığı anlamına gelir. 
Ancak, boyut, hız ve yük endeksine riayet edildiği sürece OE işareti bir gereklilik değildir.
Daha yüksek hız endeksine veya yük endeksine sahip bir sürümü de güvenle seçebilirsiniz; fakat, daha yüksek hız veya yük kapasitesi, lastik sırtı ömrünü ve sürüş konforunu olumsuz yönde etkileyebilir.

Lastikleri karşılaştırmanızda size yardımcı olacak bağımsız testler

Özel dergiler veya profesyonel kurumlar gibi bağımsız lastik testi araçları, lastik karşılaştırmanızda size yardımcı olabilir.

Bu bağımsız test araçları her yıl lastiklerin performansını farklı yüzeylerde test edip değerlendirmek üzere çok katı kriterler kullanır. Frenleme, yol tutuşu, yuvarlanma direnci, gürültü vb. gibi çeşitli hususlar değerlendirilir.

Bağımsız test araçları lastikleri karşılaştırmanızda size yardımcı olur

Lastikleri Avrupa lastik etiketlemesine göre karşılaştırma

Avrupa lastik etiketlemesi, farklı lastik modellerini (farklı marka veya aynı marka içerisinde) nesnel kriterlere göre karşılaştırmanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. 

Örneğin Michelin yaz lastiği istiyorsanız Primacy 4 ile E-Primacy arasında tereddüt ediyor olabilirsiniz. Etiketleme, E-Primacy'nin daha iyi yuvarlanma direncine sahip olduğunu gösterecek ve bu da yakıt tüketiminizi ve CO2 emisyonunu azaltmanızda size yardımcı olacaktır. Bu konulara duyarlı iseniz, etiketleme sizi E-Primacy'e yönlendirecektir.

Bu nedenle etiketleme, karar vermenizde size yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bunun birkaç kriterle sınırlı olduğunu ve lastiklerin yalnızca yeni olduklarında karşılaştırıldığını ve bunun size lastiğin performansı hakkında her şeyi anlatmadığını unutmayın.

labelling

Lastikleri lastik karşılaştırma sitelerinde karşılaştırma

Lastik karşılaştırma sitelerinin kullanılması faydalı olabilir, ancak bu sitelerin karşılaştırmalarının genellikle yeni lastiklere dayandığını hatırlamak gerekir, bu da test edilen lastikleri belirli bir aşınma seviyesinin (birkaç bin kilometre gittiklerinde) ötesinde değerlendirmeye alınmadıkları anlamına gelir. 

Buna karşın özellikle ıslak zeminlerde ve frenleme durumunda aşınma nedeniyle lastik performansında bazı düşüşler görülebilir. Bu nedenle, lastikler karşılaştırılırken, aşınmaya başladıktan sonra lastiklerin performansının değerlendirilmesi de önemlidir.

Uzun ömürlü performans sunan lastiklerin seçilmesi

Lastiğin performansını son kilometreye kadar korumak, Michelin'in lastik serilerinden tam olarak beklediği bir husustur.

Lastiklerimizin geliştirilmesi ve üretiminde, yeni olup olmadıklarına bakılmaksızın en iyi performansı almanız için çaba sarf ediyor ve maksimum aşınma seviyesine ulaşıldığında bu performansın son kilometreye kadar mükemmel seviyede kalmasını sağlıyoruz. 

115454201 m
Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.