tyre repair

Lastik tamiri: Lastiğim tamir edilebilir mi?

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Yakın zamanda lastiğiniz mi patladı? Lastik tamirinin mümkün olup olmadığını ve nasıl yapılacağını merak ediyor musunuz? Yanıtımızı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Lastik tamirinin mümkün olup olmadığını nasıl anlarım?

Bilmeniz gereken ilk şey patlağın lastiğin neresinde olduğudur.

Sırt bölgesinde :

Çoğu durumda lastik tamir edilebilir. Patlak çok büyük olmadığı sürece, lastik tamiri genellikle mümkündür. Bununla birlikte, düşük basınçta sürüş nedeniyle damarlanmadığından ve/veya hasar görmediğinden emin olmak için lastiğin çıkarılması gerekir.

Omuz bölgesinde:

Bu bölgede lastik patlağı tamiri mümkün değildir. Lastiğin değiştirilmesi gerekir.

Yanda:

Lastik genellikle tamir edilemez, patlağın genel lastik yapısına zarar vermesi ve zayıflama riski yüksektir.

Bir istisna vardır:
Lastiğinizin yanağındaki hız endeksi T endeksini aşmıyorsa, delik 3 mm veya daha küçük çaplıysa, lastiğin yanağı onarılabilir. Bu endeksin ötesinde, herhangi bir güvenlik riskinden kaçınmak için lastik tamiri kesinlikle tavsiye edilmez.

Hangi durumda sırt bölgesinde lastik patlağı tamir edilemez?

Lastik patlaması meydana geldiğinde, araç tamamen durana kadar az-çok ufak bir patlak sürülebilme fazı vardır. Patlak lastikle veya düşük basınçla sürerken, lastik genel yapıya zarar verebilir (beneklenme, gürültü, lastiğin yerinden çıkması).

Bu nasıl gerçekleşir?

Düşük basınçta veya patlak lastikle sürdüğünüzde, lastiğin yanağı ezilir.

Bu, lastiğin genel yapısında bozulmalara neden olur ve bu da çeşitli sorunlara yol açabilir:

- Lastiğin beneklenmesi: Lastikte, hava yetersizliği (düşük basınç) nedeniyle ezildikten sonra iç kısımda beneklenme meydana gelir.
- İç kauçukta gürültü: kauçuk parçaları ısınır ve kopar.
- Lastiğin patlamasına neden olan yerinden çıkma.

Karkas yapı hasar görmüşse, lastiğiniz çok zayıflamıştır ve patlak, lastiğin sırtında olsa bile tamir edilemez.

Lastik tamiri: 3 yöntem

Bir lastiği tamir etmenin üç yolu vardır:

- "Mantar" olarak da bilinen PRP (Mantar Yama) ile: bir uzman tarafından yapılan bu lastik tamiri en kaliteli olanıdır. Uzman kişi lastiği söker, hasar kontrolü için iç yüzünü incelemeye alır, deliğe hafifçe dokunur, iç taraftan PRP'yi (Mantar Yama) yerleştirir ve tam bir sızdırmazlık elde etmek için yapıştırır.

- Fitil ile: fitil, lastiğe dışarıdan yerleştirilir. Bu tür bir lastik tamiri, düşük basınçlı veya patlak lastikle sürdükten sonra lastiğin içinin kontrol edilmesini ve meydana gelebilecek herhangi bir hasarın değerlendirilmesini içermediğinden kesinlikle tavsiye edilmez.

- Yama ile: bu, bisiklet iç lastiğinin onarımında kullanılan sürece benzer bir işlemdir. Bu tür bir onarım da önerilmez, çünkü bu işlem iç kısımda sızdırmazlık sağlar, ancak lastik sırtı ile iç lastik arasında sağlamaz. Bu nedenle, (kısmen metalik) tabakaların su sızması ve oksidasyonu riski olacaktır. Bu hasar meydana gelirse, bu durum lastiğin patlamasına neden olabilir.

Lastik tamir kiti: lastiği etkin bir şekilde tamir edebilir mi?

Lastik tamir kitinde genellikle lastiğe köpük enjekte ederek deliği kapatan bir patlak tamir spreyi veya dışarıdan deliği dolduran punta bulunur.

Michelin, lastiğinizin bu yöntemlerle kalıcı olarak tamir edilmesini önermez, çünkü lastiğin iç kısmının kontrolü yapılamayacaktır, bu da sizi yukarıda belirtilen risklere maruz bırakabilir.

Lastik patlaması durumunda, tekerleği değiştirmeniz ve patlayan lastiği incelemesi için bir uzmana götürmeniz de önerilir. Yedek lastiğiniz yoksa veya kullanılabilir durumda değilse, aracınızı en yakın lastikçiye götürmek için bir çekici bulun.

Her ikisi de mümkün değilse, son çare olarak lastik tamir kiti kullanın. Bu tür bir onarım yalnızca geçici olabilir, böylece profesyonelin lastiğin tamir edilebilir olup olmadığına veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğine karar vereceği en yakın lastikçiye gidebilirsiniz.

map search desktop

Yakınınızdaki lastik bayilerini saniyeler içinde bulun

Şuna göre ara
Adres, şehir ya da posta kodu
Otomobil
  • Otomobil
  • Motorbike
Konumumu bul
Arama
Türkiye'de en çok arama yapılan 5 şehir

Bir profesyonel tarafından lastik tamiri

Etkili lastik tamiri teknik bir işlemdir ve uzman kişiler bu konuda eğitim almışlardır. Bu kişiler lastiğin iç kısmının nasıl inceleneceğini ve tamir edilip edilemeyeceğini bilirler.

tyre repair step 1

Tam patlak noktası bulunduktan sonra, yabancı cisim çıkarılır.

tyre repair step 2

Lastiğin içindeki bölge temizlenir ve etkilenen bölgeye bir ürün uygulanır.

tyre repair step 3

Deliğe içten dışa doğru bir "mantar" yerleştirilir.

tyre repair step 4

Daha sonra çıkıntılı kısım kesilir. Delik doldurulur ve keçe en uygunudur.

Patlak bir lastiği tamir etmek güvenli midir?

114132666 comp

Lastikler bazen yüksek hızlarda sürülebilir. Bu nedenle, güvenliğinizi sağlamak için lastiğin uygun şekilde onarılması büyük önem taşır.

Lastik tamiri ancak doğru şekilde yapılırsa güvenlidir, bu yüzden bir profesyonel tarafından yapılması önemlidir. İncelemenin ardından lastiğin tamir edilebilir olduğu tespit edilirse, uzman kişi deliğe doğru kaynak dikişini uygulayacak ve size patlamadan önceki kadar iyi performans gösteren bir lastik verecektir.

Lastik patlak gider şekilde hasar görmemişse, lastiğin kullanım ömrü sanki lastik hiç patlamamış gibi olacaktır.

Her lastik tamir edilebilir mi?

"Bazı lastikler spesifik ihtiyaçlar için tasarlanmıştır. Bunlar tamir edilebilme sorusunu gündeme getirebilecek spesifik özelliklere sahiptirler.

Akustik lastikler :

Bunlar çalışırken lastiğin gürültüsünü azaltan özel bir köpük içerirler. Bu tip lastik standart bir lastikle aynı şekilde tamir edilebilir. Bazı üreticiler belli araçlarda yedek lastik sağlamaz ve patlamaya karşı daha dayanıklı lastikler kullanmayı tercih eder:

Kendini onaran lastikler:

Bu lastikler sadece sırt bölgesinde kendi kendini onarır. Patlaması durumunda, kendi kendini kapatan bir kauçuk deliği kapatır. Bu tip lastik standart bir lastikle aynı şekilde tamir edilebilir. Kendini onaran lastikler, aracınız için üretici tarafından belirtilen boyutlarda mevcutsa, bunları takmayı tercih edebilirsiniz.

Runflat lastikler:

Bu lastikler lastiğin iç kısmına zarar vermeden, lastik patladıktan sonra en yakın lastikçiye kadar sürülmesine olanak sağlar. Runflat lastikler Michelin'de ZP (Sıfır Basınç) ve/veya EMT (Mobilite Lastikleri veya Patlamaya Karşı Direnci Artırılmış Lastikler) olarak işaretlenmiştir. Runflat lastikler bir kez tamir edilebilir. Runflat lastiklerin belirli bir araç kategorisine uyarlanmış belirli bir jant üzerine monte edildiğini lütfen unutmayın. Normal bir jant üzerine monte edilemezler.”

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.