store tyres

LASTİK DEPOLAMA - LASTİKLERİN DEPOLANMASI

Otomobil, SUV ve Van lastikleri hakkında İpuçları & Tavsiyeler

Lastiklerinizi depolamanız mı gerekiyor?

Lastiklerinizi sezon dışında güvende ve yola çıkmaya hazır tutmak için lastik depolama konusunda birkaç ipucu vermek üzere Michelin uzmanları burada.

Lastiklerinizi ne zaman depolamalısınız?

Lastikleriniz kullanılmadığı halde uzun süre (bir ay veya daha fazla) dışarıda bırakılırsa yüzeyleri kurur ve yüzey çatlakları oluşabilir.

Bu nedenle serin, kuru ve temiz bir kapalı ortamda depolanmaları önerilir.

Kış lastiği depolama

Hava sıcaklığı 7°C’nin üzerine çıktığında kış lastiklerinizdeki kauçuk ısının etkisiyle yumuşar. Sonuç olarak daha hızlı aşınırlar ve daha az verimli bir hale dönüşürler. Bu nedenle kış lastiklerinizi depoya kaldırmanız ve yaz lastiklerinizi takmanız önerilir.

Yaz lastiği depolama

Tam tersine, sıcaklıklar 7°C’nin altına düştüğünde yaz lastiklerinin kauçuğu sertleşir ve lastikler yol tutuşu özelliklerini kaybeder. Bu dönemde yaz lastiklerinizi depoya kaldırmanız ve kış lastiklerinizi takmanız gerekir.

inspect tyres

Lastiklerinizi depoya kaldırmadan önce:

 • Lastiklerinizi çıkarmadan önce aracınızdaki konumlarını not edin. Bu not, eşit şekilde aşınmalarını sağlamak için bir sonraki lastik takım işleminde uygun şekilde yer değişimi yapmanıza olanak tanır.
   
 • Her lastikte hasar veya orantısız aşınma olup olmadığını kontrol edin.
   
 • Jantlarınızı ve lastiklerinizi suyla temizleyin ve korozyonu önlemek için iyice kurulayın. Jant nedir öğrenmek isterseniz blog içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. 
   
 • Ana yivlere sıkışmış olan tüm taşları veya kalıntıları temizleyin.

Lastiklerinizi nerede depolayabilirsiniz?

 • Lastiklerinizi kapalı mekanlarda ve temiz, havalandırılmış, kuru, ılıman ve iyi havalandırılan bir yerde, doğrudan güneş ışığından ve diğer unsurlardan uzakta muhafaza edin.
   
 • Kauçuğun yapısını değiştirebilecek herhangi bir kimyasal madde, çözücü veya hidrokarbondan uzak tutun.
   
 • Kauçuğa nüfuz edebilecek her şeyden (metal uçlar, ahşap vb.) uzakta muhafaza edin.
   
 • Her türlü ısı kaynağından, alevden, akkor halindeki maddelerden, kıvılcım veya elektrik deşarjına neden olabilecek ekipmanlardan ve her türlü ozon kaynağından (trafolar, elektrik motorları, kaynak takımları vb.) uzak tutun.
   
 • Herhangi bir malzemenin lastikleri ezmesine izin vermeyin.
   
 • Lastiklerinizi dışarıda muhafaza ediyorsanız (sadece kısa bir süre için önerilir), yerden yükseğe kaldırın ve nem birikimini önlemek için delikli geçirimsiz bir örtü ile üzerini kapatın.
   
 • Lastiklerin muhafaza edildiği yüzeylerin temiz olduğundan ve gres, benzin, çözücü, yağ ya da kauçuğa zarar verebilecek diğer maddelerden arındırılmış olduğundan emin olun.
   
 • Estetik nedenlerle, lastiklerinizin beyaz bir yanağı ya da kabartmalı beyaz bir yazısı varsa lastikleri beyaz yanak veya kabartmalı beyaz yazı birbirine bakacak şekilde muhafaza edin. Aksi takdirde siyah kauçuk bu kısımları lekeleyebilir.
   
 • Lastikler uzun süre park edilmiş bir araç üzerinde kalırsa aracın ağırlığından kurtulmalıdır. Bunun için ya aracın kaldırılması ya da lastiklerin sökülmesi gerekir. Bunun yapılmaması, telafi edilemeyecek hasarlara neden olabilir.
bibendum

Garajınızda yeterli alan varsa kış lastiklerinizi, deforme olmamasına ve tercihen paletler üzerine yerleştirilmesine dikkat ederek istiflenmiş halde muhafaza edebilirsiniz.

Yığınların yerden yüksekliği 1,20 metreyi geçmemelidir.

store tyres

Lastikler jantlarıyla birlikte nasıl depolanır?

Lastikleriniz jantlara monte edildiyse lastiklerinizi dik pozisyonda depolayın, asın veya istifleyin (maksimum ikişer ikişer).

store tyres with rims 2

Lastikler jantları olmadan nasıl depolanır?

Lastikler janta takılı değilse lastikleri istiflemeyin ya da asmayın. Dik konumda muhafaza edin.

store tyres without rims

Yakınımdaki yaz lastiği ve kış lastiği deposu

Lastiklerinizi iyi koşullarda muhafaza etmek için evinizde yeterli alanınız yoksa çoğu bayinin depolama hizmeti sunduğunu bilmenizde yarar vardır.

En yakın bayiyi Bayi Bulucu aracımız ile bulabilirsiniz:

map search desktop
Yakınınızdaki lastik bayilerini saniyeler içinde bulun
Şuna göre ara
Adres, şehir ya da posta kodu
Otomobil
Konumumu bul
Arama
Türkiye'de en çok arama yapılan 5 şehir

 

Diğer içeriklerimizi buradan inceleyebilirsiniz:

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.