LASTİKLERİMİZLASTİKLERİMİZ TÜM LASTİKLERİ GÖSTERTÜM LASTİKLERİ GÖSTER BAYİLERİMİZBAYİLERİMİZ

Yurtdışındaki kış lastiği uygulamaları nelerdir?

Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da kış lastiği kullanımı zorunluluğuna dair farklı uygulamalar bulunmaktadır. Avrupa’ya yapacağınız yolculuklarınız için bu uygulamalar hakkında siz de detaylı bilgi edinmek istemez misiniz?

Almanya’da kış lastiği kullanımı zorunluluğu hakkında:

Almanya’da kış lastiklerinin kullanım zorunluluğuna dair yasa değişikliği 2010 yılında yürürlüğe girdi. Karlı veya buzlu zeminde kış lastiği takmak zorunlu hale getirildi. Bu uygulamanın geçerliliği genel olarak, Ekim ayından Nisan ayına kadar öngörülmektedir. Fakat bu süre, bölgesel bazı özel hava koşullarına göre farklılık gösterebileceği için yolculuğunuz öncesi mutlaka gideceğiniz bölgenin kendi mevzuatına bir göz atmanızı öneriyoruz.

Ek olarak, yolculuğunuz sırasında özellikle zincir kullanımı uyarı tabelası ile karşılaşırsanız aracınıza zincirinizi mutlaka takmalısınız. Kış lastiğine dair kurallara uymamanız durumunda yasal açıdan cezalandırılacağınızı ve sigortanızdan %30 daha az oranda faydalanabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İsviçre’de kış lastiği kullanımı zorunluluğu hakkında:

İsviçre’de kış lastiği kullanımı zorunluluğuna dair her hangi bir uygulama bulunmamaktadır. Yine de, Ekim ile Nisan ayları arasında kış lastiği kullanımı şiddetle tavsiye edilmektedir. Çünkü bu dönemdeki hava koşullarına rağmen kış lastiği kullanmıyor olmanız ve hatta bu nedenle kaza yapmanız durumunda, sigorta şirketleri hasarınızın tümünü karşılamayabilir ve ihmal dolayısıyla size karşı dava bile açabilir. Ayrıca, yolculuğunuz sırasında eğer zincir uyarı tabelaları ile karşılaşıyorsanız, mutlaka aracınıza bu bölgelerde soğuk havalarda zincir takmalısınız demektir .

İtalya’da kış lastiği kullanımı zorunluluğu hakkında:

İtalya’da kış lastiği ve kar koşullarında zincir kullanımı zorunluluğu belediyeler, valilikler, bölgesel otoriteler ve hatta bazı otoyolu şirketleri tarafından belirlenmektedir. Uygulamanın dönemi 15 Kasım’dan 15 Nisan’a kadar uzayabilmektedir. Bazı bölgelerde zincirlerinizi takmanız gerektiğine dair uyarı tabelaları ile karşılaşabilirsiniz. Bu tip durumlarda kar zinciri kullanımı zorunludur ve kış lastiklerine alternatif olarak kullanılmalıdırlar.

Yolculuğunuz için tavsiyemiz: Araç kiralama ve kış lastiği

Eğer yurtdışında araç kiralayacaksanız, hava koşulları düşünülerek aracınızın üzerinde kendiliğinden kış lastiklerinin takılı olacağını düşünmeyin. Genelde kış lastiklerini araca taktırmayı sizin talep etmeniz gerekmektedir ve bu da ekstra bir maliyete yol açacaktır.

DAHA FAZLA TAVSİYE İÇİN

Kış lastiği ipuçlarımız

Kaç adet kış lastiğine ihtiyacım var?
Kaç adet kış lastiğine ihtiyacım var?

Çoğu kullanıcı araçlarına 2 veya 4 adet kış lastiği takmanın gerçekten gerekli olup olmadığını merak ediyor. Doğru bilinen yanlışların aksine, dört lastik takmanın neden daha iyi olduğunu öğrenmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.

Devamını oku
Türkiye'de kış lastiklerine ilişkin hangi mevzuat yürürlüktedir?
Türkiye'de kış lastiklerine ilişkin hangi mevzuat yürürlüktedir?

Türkiye'de olduğu gibi Avrupa’da da her ülkede kış lastiği kullanımına ilişkin farklı yasal düzenlemeler bulunmaktadır.

Devamını oku

Daha fazla tavsiye ve video

İpuçları araç donanımı ve kış sürüşüne dair ipuçları
Tüm kış tavsiyelerimiz
İpuçları Kış lastiklerini daha iyi kullanma ipuçları
Kış lastikleri hakkında her şey
MICHELIN lastikleri ile benim kışım Kış mevsiminde güvende olun

ARACIM İÇİN DOĞRU MICHELIN LASTİĞİ'Nİ BUL

  • Otomobil
  • 4x4 / suv
  • Kamyonet
Loader