Karantina Döneminde Aracınızı Nasıl Saklamalısınız?

Ülke genelindeki karantina uygulamaları nedeniyle araç sahiplerinin çoğu araçlarını uzun bir süredir park halinde veya garajlarında bırakmak durumunda kaldı. Bu yazıda, karantina sürecinde aracınızı nasıl saklamanız gerektiğine ve tekrar kullanmaya başlamadan önce yapmanız gerekenlere ilişkin bilgiler vereceğiz.

Karantina Sürecinde Lastik Bakımı

Karantina sürecinde lastiklerinizin bakımını yapmanız büyük önem taşımaktadır. Lastikler doğal olarak zamanla bir miktar basınç kaybetmektedir. Bu kayıp genellikle ayda 1 psi veya 0,07 bar olmaktadır; ancak delinme, hasarlı subap veya subap kapağı gibi diğer faktörler nedeniyle bu süreç hızlanabilir. Şişirme basınçları araç için normal düzeyde ayarlanmalıdır. Yanaklarda kesik ve şişikler gibi görünür herhangi bir hasarı bulunmayan ve en fazla 7 psi lastik basıncı eksikliğine sahip lastikler genellikle tekrar şişirilebilmektedir.

Diğer yandan, 7 psi’den daha fazla bir lastik basıncı eksikliği durumunda lastik çıkarılmalı ve bir uzman tarafından muayene edilerek lastikte yapısal bir hasar bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir. Aracınız için önerilen lastik basıncını öğrenmek için aracınızın kullanım kılavuzunu inceleyin ve lastiğinizi, araç üreticinizin önerdiği bu basınç değerine şişirin. Bunun için bir basınç ölçere ve bir pompaya ihtiyacınız olacaktır.

Lastik duvarına saplanarak lastiğe zarar verebilecek taşların veya nesnelerin üzerine park etmekten kaçının. Benzer şekilde, su veya yağ birikintilerine park etmeyin ve mümkünse kılıf kullanarak lastiklerinizin sürekli doğrudan güneş ışığına maruz kalmasını engelleyin. Lastiğinizin basıncını en az ayda bir kez; aracınızı uzunca bir süre kullanmadıysanız da kullanmadan önce mutlaka kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

 Otomobiller için lastik basıncı bölümünden daha fazla bilgi alabilir, eksiksiz lastik kataloğumuza göz atabilir veya karantina sürecinde lastik bakımına ilişkin tavsiye ve bilgi almak için online olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Koronavirüs Nedeniyle Karantina Döneminde Akü Bitmesinin Önüne Nasıl Geçilir?

Birçok araç sahibi, karantina sürecinden sonra araçlarını yeniden kullanmak istediklerinde araçlarının çalışmamasından endişe duymaktadır. Aracınızı alışveriş yapmak ve ilaç almak gibi hayati ihtiyaçlarınız için kullanıyorsanız bu süreçte akünüz yeterince şarj olacaktır.

Alternatif olarak akü şarj cihazı satın alabilirsiniz; ancak önce araç üreticinizin kılavuzlarına başvurmalısınız.

Akünün dayanma süresi aracın çalıştırıldığı iklim, aracın kullanım sıklığı ve araç ve akü bakımına gösterilen özen gibi birçok farklı etmene bağlı olarak değişir. Dolayısıyla akünün dayanma süresini öngörmek zordur.

Farlarınızı kapatmayı unutmayın; aksi takdirde akünün boşalması kaçınılmazdır.

Aracınızı çalıştırmak istediğinizde akünün bittiğini fark ederseniz daha fazla tavsiye almak için bir bakım servisine başvurun.

Karantina Sürecinde Fren Bakımı

Araçlar uzun bir süre boyunca park halinde kaldığında nem dolayısıyla frenlerin yüzeyinde korozyon oluşabilir. Frenlerdeki korozyonu fren disklerinin dış kısmında görebilir ve aynı şekilde aracı kullanırken duyabilirsiniz. Bu genellikle endişe verici bir durum değildir ve araç kullanılmaya başlandığında ortadan kalkar. Ancak sorun devam ediyorsa sıkışan kaliperler ciddi oranda aşınmaya ve hasara yol açabileceğinden bir bakım servisine başvurmalısınız.

El freni tam çekili halde iken araç uzun bir süre boyunca park halinde kalırsa el freni kablosuyla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Manuel vitesli arabanızı yol üzerinde düz bir yüzeye park ediyorsanız öncelikle aracı birinci vitese alın ve el frenini yarıya kadar çekin. Bir çift tekerlek takozu aracın kaymasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Aracınızı düzgün şekilde kullandığınızda bileşenler yağlanmış ve tam işlevsel halde kalacaktır.

Elektrikli Aracımı Karantina Sırasında Nasıl Şarj Edebilirim?

Genellikle yüz yüze iletişime veya etkileşime gerek kalmadan ilgili uygulamayı kullanarak elektrikli araç şarj istasyonlarında aracınızı şarj edebilirsiniz. Bununla birlikte, şarj esnasında eldiven kullanmak, yüzünüze dokunmamak ve mümkün olan ilk fırsatta ellerinizi yıkamak gibi gerekli önlemleri alarak enfeksiyon kapma riskini en aza indirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Kalabalıktan uzak durmaya çalıştığımız bu süreçte elektrikli şarj istasyonlarına da sakin zamanlarda gitmeye çalışmanızı öneririz.

Karantina döneminde araç bakım servisleri açık mı?

Araç bakım servisleri ana hizmet sektörüne dahil olduğundan herhangi bir yasal kısıtlama bulunmadan, sokağa çıkma yasağı olduğu günler haricinde açıktır. Tabi bu durum işletme sahiplerinin de kararına bağlıdır.

Araç bakım servislerine gittiğinizde sosyal mesafeyi koruyarak aracınızın gerekli kontrollerini yaptırabilirsiniz. Michelin bayilerinde ve Euromaster yetkili servislerinde dezenfeksiyon uygulaması başlamıştır, aracınızı aktif kullanıma başlamadan önce bakım yaptırabilir ve dezenfekte işlemlerini uygulatabilirsiniz. Bayiye veya servise gitmeden önce bu tip işlemlerin yapılıp yapılmadığını arayarak sormanızı tavsiye ederiz. Size en yakın Michelin yetkili bayisine buradan,  Euromaster araç bakım servislerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Aracınız için mükemmel lastiği bulun...