LASTİKLERİMİZLASTİKLERİMİZ TÜM LASTİKLERİ GÖSTERTÜM LASTİKLERİ GÖSTER BAYİLERİMİZBAYİLERİMİZ

Lastiklerinizin kullanım
ömrünü arttırınn

Lastiklerinizin kullanım <br/>ömrünü arttırınn

 • Le Mans 24 Saat yarışı süresince yaşanan hava koşullarındaki değişikliklere göre, kullanılan lastiklerin ömrünü uzatmak için farklı hava basınç değerlerini nasıl ayarlıyorsunuz?
  Hava koşulları için çeşitli lastik modelleri bulunmaktadır. Örneğin; yumuşak, orta sertlik ve sert lastikler olarak 3'e ayırabiliriz. Bu lastik seçenekleri hava koşullarına, pist sıcaklıklarına ve sürüş şekline göre değişiklik göstermektedir. Le Mans 24 Saat yarışları Michelin lastiklerinin uzun ömür, dayanıklılık gibi alanlarda gelişmesine destek olmaktadır. Bir kaç örnek vermek gerekirse; 2011 yılında Audi R18 TDI, 5 setlik bir turu, başka bir deyişle 750km'yi bir takım lastikle tamamlamıştır. Bunun dışında 2008 yılında Aston Martin LMGT1 yine bir takım lastikle 87 tur atabilmiştir(yağmur performansına uygun lastikler ile) bu da tam 1.231km lik bir tur anlamına gelmektedir. Yarışlarda Michelin mühendisleri pist ve lastik ısılarını düzenli olarak ölçerek gerekli müdahelelerle lastiklerde oluşabilecek sorunların önüne geçip lastikten maksimum performansı almayı hedefler. Özetlemek gerekirse; ısının yüksek olduğu koşullarda daha sert lastikler, yağışlı ve ısının daha düşük olduğu koşullarda ise yumuşak lastikler kullanarak performanstan ödün vermeden sürüş gerçekleştirilebilir.
 • Yarışırken lastik ömrünü nasıl uzatabilirim?
  Kademeli olarak hızlanmanızı ve yüksek hızlarda kat ettiğiniz turların sonrasında lastik ısınızı dengelemek için daha düşük hızlarda bir kaç tur yapmanızı öneriyoruz.
 • Dikkatli sürüşün dışında, lastiğimin ömrünü uzatmak için ne yapabilirim?
  Burada söz edilebilecek pek çok konu var. Bir lastiğin ömrüne etki eden pek çok faktöre vardır.Örneğin; lastik hava basıncı, yollardaki çukurlar ve bunların neden olduğu darbeler, kauçuk aşınması, hava koşulları, düzenli lastik kontrolü, aşırı yükleme, yüksek hız, vb. Genel olarak , lastik yıpranmasını 3 ana sebebe bağlayabiliriz: fiziksel darbeler, lastik kontrolünün düzenli olarak yapılmaması ve değişken hava koşulları. Tüm bunlar bir lastiğin ömrünü tam olarak tahmin edememize neden olur. Michelin lastikleri, binlerce kilometreyi olağanüstü bir performansla kat edebilmek için tasarlanır. Fakat eğer gerekli kontroller zamanında yapılmazsa, lastiğiniz ömrünü tamamlamadan kullanılmaz hale gelebilir. Bu da sizin güvenliğinizi riske atar.
 • Doğru lastik depolaması nasıl yapılır?
  Lastikleriniz temiz, kuru, rutubetsiz ve hava alan bir yerde depolanmalıdır. Depoladığınız alanın sabit bir sıcaklığı olması önemlidir ve lastikler, direkt güneş ışığından, yağmurdan ve kimyasal bileşenlerden uzakta olmalıdır. Eğer lastiklerinizi 1 aydan fazla depolamayı düşünüyorsanız, lastikler yerden yüksek bir yerde dik olarak muhafaza ediniz ve belirli aralıklarla lastiklerinizin yönlerini değiştirin.

Yüksek performans tutkunu musunuz?

Yüksek performans lastik serisi

Yüksek performans lastik serisi

Michelin'in yüksek performans lastik serisini keşfedin. Size en uygun lastiği bulun
MICHELIN Pilot Sport 4 S'i keşfedin

MICHELIN Pilot Sport 4 S'i keşfedin

Michelin'deki en son gelişimlerden haberiniz var mı? Lastikleri keşfedin
MICHELIN Passion

MICHELIN Passion

Sadece Motor sporlarına ve yüksek performansa özel bir youtube kanalı. Hemen izlemek için tıklayın