MICHELIN ÇEVRE ÜZERİNDE ETKİNİN AZALTILMASI İÇİN HAREKETE GEÇİYOR

Daha güvenli, daha erişilebilir ve daha verimli bir hareketlilik için tasarlanan ürün ve çözümler geliştirerek daha az çevresel etkiyle(1)
hareketliliğe giden yola öncülük ediyoruz.

YENİ NESİL LASTİK TASARIMINDA YENİLİKLER YAPIYORUZ

Kullanım ömürleri boyunca her aşamada(2) lastiklerimizin çevresel etkisini değerlendirmek ve performanstan ödün vermeden veya hatta performansı iyileştirerek genel etkiyi azaltmak için bir eko tasarım tüzüğünü izliyoruz.

Motion For Life, Michelin - Performance Made to Last 15s - USA

Uzun ömürlü lastikler tasarlayarak atık miktarını azaltıyoruz

Gerçek değişim, daha az değişim yapmaktır. Doğru lastiklerle asla yolda kalmayın. Yasal aşınma sınırına kadar güvenebileceğiniz(5)  lastiklerle ilk kilometreden son kilometreye kadar(4) uzun ve emniyetli(3) bir sürüş deneyimi yaşayacağınızı garanti ediyoruz.

Motion For Life, Michelin - Environment 15s

Araçların enerji tüketimini ve CO₂ emisyonlarını azaltıyoruz

Düşük yuvarlanma direnci sayesinde daha az yakıt tüketiyoruz. 1992 yılında geliştirilen orijinal MICHELIN Energy Saver lastiklerinden sonra enerji verimliliği daha iyi olan altı nesil araba lastiği sunduk. 30 yılda öncü binek araç lastik hatları için yuvarlanma direncini yarıya indirdik.(6)

Motion For Life, Michelin - Recycling 15s - USA

Lastiklerde atık kullanımı için geri dönüşüme yatırım yapıyoruz

Yoğurt kaseleri veya plastik şişelerden lastik yapıyoruz. Biyolojik kaynaklı ve yeniden oluşturulmuş malzemeler alanındaki yıkıcı yenilikler, günlük atıkları(7) diğer ürünlerin yanı sıra yeni lastiklere yönelik malzemelere dönüştürmemize olanak sağlayacak. Ayrıca, hedefimiz 2030 yılına kadar lastiklerimizde 13,5 milyon tona kadar geri dönüştürülmüş materyal kullanmaktır.(8)

Elektrikli araçlar için yüksek performanslı yaz yol lastiği: MICHELIN Pilot Sport EV

MICHELIN Pilot Sport EV ile, yüksek performanslı elektrikli aracınızı tam potansiyeliyle ve güvenle sürün. Artırılmış batarya süresi ile, sürüş keyfinden taviz vermeden çevreyi destekleyin. 

benefit 1

Vers un pneu durable

%45 sürdürülebilir malzemelerden üretilmiş bir araba lastiği serisi(9)

2022 yılı Ekim ayında, yol kullanımı için onaylanmış ve %45 oranında sürdürülebilir malzeme içeren bir araba lastiği serisi sunduk.
Lastiğin performans seviyeleri, mevcut lastiklere(10) eşdeğerdir. 2030 yılına kadar tüm lastik serileri genelinde %40 oranında biyolojik kaynaklı veya geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı(11) ara hedefine doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Temel hedefimiz 2050 yılına kadar %100 sürdürülebilir lastikler üretmek.

 

MICHELIN UPTIS prototipi

MICHELIN UPTIS prototipi(12), binek araçlara yönelik montajlanmış bir havasız lastik çözümüdür (lastik ve jant). Delinmeler veya yoldaki bozukluklardan kaynaklanan lastik patlaması ve diğer basınç kaybı risklerini azaltır ve çevresel etkiyi hafifletir.

New generation of airless tire | Michelin

A Visionary Concept Tire | Michelin

VISION konsepti: tamamen sürdürülebilir malzemeler kullanılarak üretilen bir lastik

2017 yılında tanıtılan VISION konsepti hem jant hem de havasız lastik ürünlerini kapsar. 

Biyolojik kaynaklı, bağlı ve yenilenebilir lastik sırtı bulunan lastiklerin üretilmesine yönelik VISION konsepti, sürdürülebilir geliştirme modelimizin şu an itibarıyla 2050 yılına kadar lastiklerde nasıl bir dönüşüm sunacağına ve 2050 yılı itibarıyla tüm lastiklerin tamamen biyolojik kaynaklı veya geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmesi hedefine nasıl ulaşılacağına ilişkin sağlam bir gösterge sunar.

2050 yılında tüm lastiklerimiz %100 sürdürülebilir olacaktır

A recipe not as easy as it looks!

MOTOR SPORLARIYLA SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜMLERİN GELİŞTİRİLMESİ SÜRECİ HIZLANDIRILIYOR

Racing Today for Tomorrow’s Sustainable Mobility | Michelin

%50’den daha fazla oranda biyolojik kaynaklı ve geri dönüştürülmüş malzeme kullanılarak üretilen bir lastik

Halihazırda %53 oranında biyolojik kaynaklı ve geri dönüştürülmüş ham madde içeren bir yarış lastiği geliştirdik. Bu lastikler, dayanıklılık yarışlarına yönelik olarak geliştirilen bir araç olan GreenGT H24 hidrojen yakıtlı prototipin yanı sıra Porsche GT4 ePerformance aracına takıldı. Çok yüksek performans sunan bu lastik, yıkıcı teknolojilerin zorlu yarış koşullarında hala etkili olabileceğinin bir göstergesidir.

Sürdürülebilir lastikler parkurda yerini aldı!

2022 sezonu için ortalama %40(13) oranında geri dönüştürülmüş ve biyolojik yakıtlı malzeme içeren ve aynı zamanda üst düzey performans sunan WorldCup MotoE lastiklerini geliştirdik. Bu lastikler, 2022 MotoE sezonundaki 12 yarışta 18 yarışçı tarafından kullanıldı.

What are sustainable materials? - Michelin Motorsport

LASTİKLERİN DE ÖTESİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİR YENİLİKLER VE ÇÖZÜMLER SUNUYORUZ

Sürdürülebilir yeniliklerimize şu örnekler verilebilir:

MS HYDROGENE GB

Hidrojen destekli hareketliliğin hayata geçirilmesi

Son 20 yıldır hidrojen destekli teknolojilerin geliştirilmesi sürecinde yer alıyoruz. Hidrojenli araçların elektrikli akülere tamamlayıcı olarak temiz hareketliliğin vazgeçilmez bileşenlerinden biri olacağını biliyoruz.

Fostering sustainable gastronomy

Sürdürülebilir gastronominin desteklenmesi

MICHELIN rehberi, sürdürülebilir gastronominin desteklenmesini hedefler. 2020 yılında başlayan bir uygulama olan Yeşil Yıldız, müşterilerine yönelik daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı sunarak gastronomi alanının daha sorumlu süreçler içermesine destek sağlayan şeflere takdim edilen yeni bir ödüldür.

WISAMO - Maritime Nantaise

Deniz taşımacılığının karbonsuzlaştırılması

Wing Sail Mobility (WISAMO) projesi, ticaret ve eğlence gemilerine takılan otomatik, teleskopik ve şişirilebilir bir yelkenli sistemidir.  Devrim niteliğindeki tasarımı, gemilerin yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını azaltmasına yardımcı olur.

Expansion of Michelin Ecological Reserve

Biyolojik çeşitliliğin korunması

Grup, 2004 yılında ekonomik ve sosyal kalkınmayı ve biyolojik çeşitliliğin korunmasını teşvik etmenin yanı sıra bir doğal kauçuk üretim modelini test etmeyi hedefleyen bir sürdürülebilir gelişim girişimi olan Ouro Verde Bahia programı kapsamında Michelin Ekolojik Rezervini oluşturdu.

NEDEN MICHELIN? HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN:

Sustainable Development and Mobility

Sürdürülebilir Kalkınma ve Hareketlilik

Grup, sosyal sorumluluklarını Sürdürülebilir Kalkınma ve Hareketlilik stratejisi kapsamında yerine getirir. Bu stratejinin hedefi, Michelin’in ekonomik, çevresel, sosyal ve toplumsal sorumluluklar açısından dünyanın en yenilikçi, en duyarlı ve en yüksek performanslı şirketlerinden biri haline gelmesini sağlamaktır.

map search desktop

Yakınınızdaki lastik bayilerini saniyeler içinde bulun

Şuna göre ara
Adres, şehir ya da posta kodu
Otomobil
  • Otomobil
  • Motorbike
Konumumu bul
Arama
Türkiye'de en çok arama yapılan 5 şehir

Yasal Bilgiler

(1) Daha fazla bilgi için https://www.michelin.com.tr/lastigin-yasam-dongusu-boyunca-cevresel-ayak-izini-azaltmak-mumkun-mu

(2) hammadde tedariki ve üretimden kullanım ve geri dönüşüm aşamalarına kadar

(3) Son kilometre, minimum yasal diş derinliğine (Avrupa'da 1,6 mm) kadar olarak anlaşılmalıdır. Lütfen ülkenizdeki minimum yasal diş derinliğine bakın. Daha fazla bilgi https://www.michelin.com.tr/ilk-kilometreden-son-kilometreye-kadar-guvenli-surus adresinde bulunabilir.

Aşağıdaki lastik serileri, yüksek düzeyde uzun ömür ve kalıcı performans sunmak üzere tasarlanmıştır: MICHELIN CrossClimate², MICHELIN CrossClimate 2 SUV, MICHELIN Primacy 4+, MICHELIN Pilot Sport 4S, MICHELIN Pilot Sport 5, MICHELIN Pilot Sport EV, MICHELIN Pilot Sport 4 SUV, MICHELIN Alpin 6 ve MICHELIN Pilot Alpin 5

(4) MICHELIN Energy (RR>12kg/T) ile MICHELIN e.Primacy ve MICHELIN Pilot sport EV'yi (RR <5kg/T) karşılaştıran dahili hesaplama

(5) "günlük atıklar": mısır sapı, atık odun, gıda kapları, plastik ambalajlar, plastik şişeler...

(6) 2030 yılına kadar %40 geri dönüştürülmüş malzeme hedefi ile Michelin Grubu tarafından 2020 ve 2030 yılları arasında lastiklerinin üretiminde tüketilen geri dönüştürülmüş malzemelerin kümülatif hesaplanan miktarı.

(7) Michelin, sürdürülebilir malzemeleri ya geri dönüştürülmüş malzemeler ya da bir insan ömrü ölçeğinde yenilenebilir ve gıda sektörüyle rekabet etmeyen biyo-kaynaklı malzemeler olarak kabul eder. Michelin, petrol gibi insan ömrü ölçeğinde yenilenemeyen doğal malzemeleri sürdürülebilir olarak kabul etmemektedir. Bu nedenle, silika gibi doğal mineral kökenli olmasına rağmen bazı malzemeler Michelin'in "sürdürülebilir malzeme" tanımında dikkate alınmaz.

(8) Dahili testlere dayanarak, piyasadaki mevcut MICHELIN Primacy 4 235/55R19 105W ile karşılaştırıldığında

(9) Geri dönüştürülmüş malzemeler, endüstriyel veya tüketim sonrası atıkların ürün, malzeme veya madde olarak yeniden işlendiği herhangi bir geri dönüşüm işleminden elde edilen hammaddelerdir. Enerjinin yeniden kullanımı ve malzemelerin enerji olarak kullanılmak üzere yeniden işlenmesi hariç tutulmuştur. (Avrupa Atık Direktifi tanımına dayanmaktadır).

(10) UPTIS: Unique Puncture-proof Tyre System, UPTIS lastiği için özel bir jant tedarikçisi olan Maxion ile birlikte geliştirilen havasız bir lastik.

(11) Ön ve arka lastiklerin kütlesinin ağırlıklı ortalamasına karşılık gelen sırasıyla %33 ve %46 sürdürülebilir malzeme

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.