ELEKTRİKLİ ARAÇLARA YÖNELİK DEVRİM NİTELİĞİNDE LASTİKLER

ELEKTRİKLİ ARAÇ ÜRETİCİLERİNİN YARISININ(1) MICHELIN LASTİKLERİ KULLANMASI TESADÜF DEĞİL

Mühendislerimiz, elektrikli araç sahiplerinin aradığı performansı sunan lastikler tasarlamak ve elektrikli hareketliliği daha keyifli bir hale dönüştürmek için Porsche, Tesla, Mercedes-AMG, BMW, Volkswagen, Ford, Lucid, Hyundai, BYD, XPENG gibi lider elektrikli araç üreticileriyle yakın iş birliği halinde çalışıyor.

Motion For Life, Michelin - EV 15s - USA

TÜM OTOMOBİL LASTİKLERİMİZ ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN UYGUNDUR

Elektrikli araçlar, aküleri nedeniyle içten yanmalı araçlardan daha ağırdır fakat daha hızlı bir başlangıç ivmelenmesi sunarlar. Yüksek tork değeri, daha sessiz bir motor ve daha geniş akü menziline yönelik değişmez hedefle bir araya gelen bu özellik, elektrikli araçların özellikle lastikler konusundaki gereksinimlerini artırıyor.

Michelin and electric vehicles

ELEKTRİKLİ ARACINIZ İÇİN İDEAL LASTİK PERFORMANSINI ELDE EDİN


Elektrikli aracınız için doğru türde lastik seçimi yaparak menzil, uzun ömürlü sürüş (kilometre performansı), araç içerisindeki ses ve güvenlik(2) açısından ideal performansı elde edebilir ve sürüş deneyiminizden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Elektrikli araçlar için düşük yuvarlanma dirençli lastikler tercih edilmelidir

Her şarjda daha uzun mesafe katedin

Akü menzilini en üst düzeye çıkarmak için elektrikli araçlara düşük yuvarlanma dirençli lastikler takılmalıdır. 1992 yılında MICHELIN EnergyTM lastiklerinin üretilmesinden bu yana araç lastiklerimizin yuvarlanma direncini en az yarı yarıya azalttık(3). Bugün, düşük yuvarlanma direnci sayesinde menzili 60 km’ye kadar artıran MICHELIN Pilot Sport EV gibi lastikler sunuyoruz(4).

Elektrikli araçlara uzun ömürlü lastikler takılmalıdır

Doğru lastiklerle asla yolda kalmayın

Elektrikli araçlara uzun ömürlü lastikler takılmalıdır. Yüksek tork değeri ve akü ağırlığı, lastiklerin aşınma oranını da etkiler. 1946 yılında, lastiklerimizin dayanıklılığını ciddi oranda (2 veya 3 kat) artıran ilk radyal lastik olan MICHELIN X ürününü geliştirdik.

Sonrasında da uzun ömürlü lastikler sunmaya devam ettik.

The range challenge of electric cars

İPUÇLARI VE TAVSİYELERİMİZLE ELEKTRİKLİ HAREKETLİLİĞE HAZIR OLUN

MICHELIN e.PRIMACY tyre

MICHELIN e.PRIMACY lastikleri

MICHELIN e.PRIMACY lastikleri, binek otomobillerin enerji tüketimini (6) azaltmak üzere tasarlanmıştır. Otomobil üreticileri, elektrikli, hibrit veya düşük yakıt tüketimli araçları için bu ürünü tercih ediyor. 

MICHELIN tyres for electric scooters

Elektrikli scooter lastikleri

MICHELIN City Grip Saver lastik, özellikle elektrikli scooter’lar için geliştirilmiştir. Bu lastikler, düşük yuvarlanma direnci(7) sayesinde akü menzilini artırırken aynı zamanda, MICHELIN City Grip ürün gamının herkesçe bilinen dayanıklılığını koruyor!

LİDER MARKALARDAN YENİ NESİL ELEKTRİKLİ ARAÇLARA

100 yıldan uzun süredir sürücülerin beklentilerini karşılarken araçların çevresel etkisini azaltan yenilikçi hareketlilik çözümleri tasarlıyoruz.

In 1899, Michelin developed the tyres for the “La Jamais Contente”

Yıllardır elektrikli araçlarla ilgili zorlukların üstesinden geliyoruz

Michelin, 1899 yılında saatte 100 km hızı aşan ilk elektrikli araç olan “La Jamais Contente” için lastikler geliştirdi.

Elektrikli otobüsler için tasarlanan ilk lastikleri gördünüz mü?

MICHELIN X Incity EV Z lastikler: güvenlik, uzun ömürlülük, çevre duyarlılığı ve üst düzey şarj kapasitesini bir araya getiren bir ürün gamı.
Bu yeni ürün gamı ile Michelin daha temiz, daha verimli ve daha otonom elektrikli hareketlilik çözümlerine geçişi desteklemektedir. Sürdürülebilir şehirler için olmazsa olmaz çözümler.

Good News - EBUS

NEDEN MICHELIN? HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİN:

map search desktop

Saniyeler içinde yakınınızdaki MICHELIN lastik bayilerini bulun

Şuna göre ara
Adres, şehir ya da posta kodu
Otomobil
  • Otomobil
  • Motorbike
Konumumu bul
Arama
Türkiye'de en çok arama yapılan 5 şehir

Yasal Bilgiler

(1) Kaynak: Michelin Otomotiv Orijinal Ekipman Departmanı - Aralık 2021 tarihli kurum içi veri tabanı analizi.

(2) Sonuçlar araç, lastik, mesafe ve ebat, hız ve yol koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

(3) Lastiklerin yuvarlanma direnci, MICHELIN Energy lastiklerine (Yuvarlanma direnci > 12 kg/T) kıyasla MICHELIN e.Primacy ve MICHELIN Pilot Sport EV lastiklerinde (Yuvarlanma direnci < 5 kg/T) yarı yarıya azalmıştır 

(4)  MICHELIN Acoustic Teknolojisi, araç içerisindeki algılanan gürültü seviyesini neredeyse %20 azaltmaktadır (İç gürültü ölçümü 2020 yılında KIA Cadenza model araçta, 245/45 R19 boyutlu lastiklerle gerçekleştirilmiştir. Gürültü seviyesi, “170-230 Hz” aralığında ölçülmüştür.) Sonuçlar araç, lastik, mesafe ve ebat, hız ve yol koşullarına göre değişiklik gösterebilir. 

(5) Yeni MICHELIN e.PRIMACY, rakiplerinden daha az, ortalama 2 kg/T yuvarlanma direnci üretir ve bu değer, VW Golf 7 1.5 TSI için 0,21 l/100 km’ye kadar yakıt tüketimi tasarrufuna veya VW e.Golf için %7’ye kadar akü menzili artışına eşdeğerdir. Enerji tüketimi, termik ve hibrit araçlar için benzin ve elektrikli araçlar için elektrik anlamına gelmektedir.

(6) çok düşük seviyelerde güç kaybı sunan yeni “Elektrikli araçlarla uyumlu” silika esaslı malzemeler sayesinde yuvarlanma direnci çok düşüktür ve bu sayede akünüz orijinal MICHELIN City Grip lastiklere göre daha uzun ömürlü olur. (100/80 - 14 M/C 48S CITY GRIP SAVER TL ve CITY GRIP arasındaki güç kaybı modellemesi. Temmuz 2018 tarihinde Fransa’daki Michelin Araştırma Merkezinde gerçekleştirilmiştir)​. Daha fazla bilgi için: https://www.michelin.co.uk/motorbike/tyres/michelin-city-grip-saver 

(7) Düşük yakıt tüketimi - MICHELIN ENERGY SAVER+ lastiğine, AutoBild tarafından 2013 yılında “Eco Champion” (Çevre Şampiyonu) ödülü verilmiştir

(8)  Daha fazla bilgi için: https://www.michelin.com/en/sustainable-development-mobility/for-the-planet/environmental-approach

Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.