ana banner go rseli 5

Türkiye'nin En Güzel Yolları

16 Kasım 2022 - 5 dakika

Seyahate çıkacağımız zamanlarda manzaralı yollar arasından geçmeyi çoğumuz tercih ederiz. Neyse ki dört bir yanı doğal ve tarihi güzelliklerle çevrili olan Türkiye’de nereye giderseniz gidin büyüleyici bir manzara ile karşılaşabiliriz. Yine de bazı yollar var ki hiç bitmesin isteriz. Bu yazımızda sizin için Türkiye’nin en güzel yerlerini listelediğimiz bir derleme hazırladık. Keyifli okumalar!

Gökova Okaliptüs Yolu

Aşıklar Yolu adıyla da bilinen, Muğla ile Marmaris arasında yer alan Okaliptüs Yolu; Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. Asırlık ağaçların gölgesi eşliğinde yolculuk yapma deneyimi sunan yol, Babam ve Oğlum filminin en etkileyici sahnelerinde de kendini göstermiştir.  

Gökova’daki bu yol; 1938 yılında bataklığa bağlı hastalıkların üremesi ve özellikle çocukların hastalanması sebebiyle oluşturulmuştur. Bataklığın kuruması için okaliptüs ağaçlarını yol üzerine diken halk sayesinde bugün bataklık da hastalıklar da kurumuş durumda. Bizeyse eşsiz manzara eşliğinle keyifli bir yolculuk yapmak kaldı.

00301169 2

Hadım Mut Yolu

En güzel manzaralar Türkiye içerisinde nerededir sorusunun bir başka yanıtı ise Hadım Mut Yolu! Karaman’da kalan Mut yolunu, Mersin’e ya da Konya’ya geçerken kullanabilirsiniz. Bu yol üzerinde yemyeşil ve eğimli vadi arasından geçerek, uçurum kenarında heyecanlı bir yolculuk yapabilirsiniz.

00301262

Abant Yolu

Türkiye’nin en güzel yerlerine bir başka örnek, ağaç dallarının boylu boyunca sarktığı, göz kamaştırıcı renkler arasından geçebileceğiniz Abant yoludur. Bu yol, yaz mevsimde yeşilin, kış mevsiminde beyazın, sonbahar mevsiminde ise turuncunun en güzel tonlarını barındıran görüntüsüyle herkesi büyülüyor! Üstelik yolculuğunuzu çeşitli aktiviteler ile renklendirebilirsiniz. Abant Gölü’nün yakınlarında bulunan yaylalarda keyifli yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

00301261

Likya Yolu

Dünyanın çeşitli yerlerinden macera sever gezginlerin sıkça uğradığı Likya Yolu; yürüyüş yolu olarak da biliniyor. En güzel yollar arasında yer alan Likya, manzarası ile görenlerin aklını başından alıyor! Antik parkur üzerinde Gelidonya Feneri manzarası bulunuyor. Bu manzara 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası olarak seçilmiştir.

00301315

Tunceli Ovacık Yolu

Kıraç ve zorlu yoluyla dikkat çeken Ovacık yolu, Türkiye’nin en büyük milli parkları arasında yer alan Munzur Vadisi Milli Parkı’nı bünyesinde bulunduruyor. Munzur Vadisi Milli Parkı’nda kamp ve piknik yapabilir, doğa yürüyüşlerine katılabilir ve dilerseniz seyahatiniz arasında su ve doğa sporları için mola verebilirsiniz.

İğneada Yolu

Yol boyunca dizi ağaçları seyre dalacağınız İğneada Yolu; longoz ormanları ile büyüleyici bir manzara sunuyor. Milli Park içerisinde Hamam Gölü ve sularını bir araya getiren Mert Gölü bulunuyor. Seyahat molası vererek İğneada’nın kumlu sahiline kavuşabilirsiniz.

Nevşehir Ürgüp Yolu

Anadolu coğrafyasında bir yolculuk düşünüyorsanız mutlaka Ürgüp Yolu’na uğramalısınız! Devasa oluşumlar arasından süzülerek, eşsiz Peri Bacaları manzarasına doyabilirsiniz. Dilerseniz sıcak hava balonu için biraz mola verebilirsiniz.

Eskişehir Han Yolu

Han ilçesine giden yol genellikle düz olsa da İtalya’nın Toskana bölgesini aratmayacak tepeleriyle insanın ruhunu dinlendiriyor. Han ilçesi içerisinde ise Roma, Bizans ve Frig döneminden kalma taşlar bulunuyor. Dilerseniz rotanızı ilçenin sınırları içerisinde kalan M.Ö. 8. yüzyılda yapılan ve Ana Kraliçe Matar’a adanmış olan Yazılıkaya’ya çevirebilirsiniz.

00299861

Bartın Safranbolu Yolu

En güzel yollardan biri de şüphesiz Safranbolu’nun göz kamaştıran yemyeşil ağaç tüneli yollarıyla büyüleneceğiniz, kendinizi bir masalın içerisinde gibi hissedeceğiniz Bartın-Safranbolu yoludur. Yeşil tonlarının gösterişini hiçbir zaman kaybetmeyen yerlerinden biri olan Safranbolu, eşsiz bir yol deneyimi sunuyor.

Finike Kaş Yolu

Antalya’nın turistik ilçeleri arasında olan Finike’den Kaş’a giden yol, sayısız keskin viraja sahip. Yine de her virajda karşınıza nefes kesici manzaralar ve çeşitli küçük koylar buranın adeta Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olduğunun ispatıdır. Bu koylarda kısa molalar verebilirsiniz. Üstelik Türkiye’nin en güzel plajları arasında yer alan Kaputaş’a uğrayarak kendinizi turkuaz sulara bırakabilirsiniz.

00301251 2

İnebolu Cide Yolu

Karadeniz’in sahil kısmında yer alan bu yol; Karadeniz’in eşsiz denizi, renkli doğası ve renk geçişleriyle görsel bir şölen sunuyor. İnebolu ve Cide yolunda Şehit Şerife Bacı Anıtı, Pembe Köşk, Ilıca Şelalesi, Valla Kanyonu, İnebolu Evleri, Nezihe Battal Kültür Evi, Geliş Tepesi, Özlüce Köyü gibi görülmesi gereken pek çok yer de bulunuyor.

00301256 1

Soğanlı Vadisi Yolu

İç Anadolu halkının iyi bildiği manzaralı yollardan biri de, Kapadokya’ya benzer bir coğrafyaya sahip olan Soğanlı Vadisi Yoludur. Kayseri’de yer alan bu manzaralı yol üzerinde kurulan minik taş evleri ile tarih öncesi dönemi andıran Soğanlı Vadisi size hem keyifli hem de eşsiz bir yol deneyimi sunacak.

00301394

 

Çıkacağınız en keyifli yollara eşlik edecek lastikler için Michelin sitesini ziyaret edebilir, yeni tatil rotaları, eşsiz manzaralı yol güzergahları ve daha birçok keyifli içerikten haberdar olmak için Michelin Instagram sayfasına göz atabilirsiniz.

MICHELIN TOPLULUĞU’NA HOŞ GELDİNİZ!

2023 Yılı İçerisinde, 4 Adet Michelin Marka Kış veya Dört Mevsim Otomobil Lastiği Alımlarında Hediye Çeki Kazanmak için Hemen Formu Doldurun.

Kampanya katılım koşulları hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

This field is invalid
Şartlar ve koşullar*
This field is invalid
Desteklenmeyen bir web tarayıcısı kullanıyorsunuz
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı bu web sitesi tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle bazı fonksiyonlar istendiği gibi çalışmayabilir. Ayrıca sayfa açılırken sorunlar görülebilir. Bu web sitesini en iyi şekilde kullanabilmek için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya tarayıcınızı güncelleyin.