LASTİKLERİMİZLASTİKLERİMİZ TÜM LASTİKLERİ GÖSTERTÜM LASTİKLERİ GÖSTER BAYİLERİMİZBAYİLERİMİZ

Spor Sürüş SSS

Uzmanlarımıza ulaşın

Spor Sürüş SSS

 • Bir lastiğin üretim tarihinin lastiğin performansı üzerinde etkisi var mıdır?
  Lastikler, kauçuk bileşenler başta olmak üzere zamanla yapısında değişimler gözlemlenebilecek çeşitli materyallerden meydana gelmektedir. Her bir lastik için, bu değişimler lastiğin maruz kaldığı pek çok farklı dış etkenden oluşmaktadır. Örneğin, mevsimler, depolama koşulları ( sıcaklık, nem, vb.) ve kulanım koşulları. Lastiğin ömrünü etkileyen faktörler o kadar çok ve çeşitlidir ki bu konuda genel tek bir yargıda bulunmak imkansızdır. Sürücülerin belirli aralıklarla lastik kontrollerini yapmaları, lastik uzmanlarına danışmaları önerilmektedir. Böylelikle lastiklerinizin değişim zamanını da daha net anlayabilirsiniz. Lastikleriniz zamanla farklı etkenler sebebiyle eskiyecek ve aşınacaktır. Lastikleriniz iyi görünüyor ve henüz yasal diş derinliği sınırına ulaşmamış olsa da, Michelin olarak lastiklerinizin araç üzerinde 5 yıldan sonra kontrol edilmesini tavsiye ediyoruz. ( Lastiklerin raf ömrü 10 yıldır. Bu 10 yıllık süre lastiğin üzerindeki "DOT" kod numarasına göre hesaplanabilir.)
 • Lastiğin performansı yüksek hızlarda nasıl değişir?
  Performansı düşer. MICHELIN Pilot serisi spor lastikleri içeriğindeki kimyasal bileşenler sayesinde, çok yüksek hızlarda da iyi bir performans sağlar ve kontrol kaybınızı en aza indirir.
 • Aracıma farklı ebatlarda bir lastik takarsam ne olur? Daha geniş tabanlı lastikler, sürüş performansıma ne katar?
  Geniş tabanlı lastikler kullanmak normalde direksiyon hakimiyetinin ve tepkisinin daha iyi olmasını sağlar. Fakat yüksek hızlarda, doğal olarak konfor kaybına sebebiyet verir. Aynı zamanda yine yüksek hızda su birikintilerinin üzerinden geçerken su tahliyesi performansı azalır.
 • Lastikleriniz için en doğru sürüş şekli nedir?
  Lastiğinizi aracınıza taktıktan sonraki ilk kilometrelerde lastiğinizin içerisinde bulunan farklı materyallerin birbirleriyle tam uyum sağlayabilmesi (rodaj) için hız limitleri dahilinde bir sürüş yapmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Yolda veya pistte, spor lastiğimin verimliliği, performansı ve uzun ömrünü optimum şekilde dengelecek sürüş şekli nedir?
  Genel olarak, lastiklerinizin performansını ve kilometre performansını en verimli hale getirmek için mutlaka lastik hava basıncı değerlerinizin doğruluğunu kontrol etmelisiniz. (daha fazla bilgi için, websitemizde SSS bölümüne başvurabilirsiniz.) Yarışta iken, lastiğinizin performansını dengeleyebilmek için bazı turları daha düşük hızlarda tamamlayıp lastiğinizin ısısını düşürmenizi tavsiye ederiz. Tek bir seferde yüksek hızda 8 tam tur almak yerine, 4 yüksek hızda, 4 daha düşük hızda 2 seferde turu tamamlamak lastik performansı açısından olumludur.

  06/2013- Spor lastikler - club911.net
 • Aynı ebatlarda olan standart spor lastikleri ve MICHELIN yarış lastikleri karşılaştırıldığında, pist kullanımına uygun ve/veya GT modelinde bir araç ile tur başına kaç saniyelik bir kazancım olur?
  Bu soruya genel bir yanıt verebilmemiz için bir çok detaya ihtiyacımız vardır. (örneğin; araç modeli, pist özellikleri, yarış lastiğinin deseni, vb.) Yine de bir örnek vermek gerekirse, standart bir Porsche modeli ile gerçekleştirilen 3 kilometrelik bir yarışta, MICHELIN Pilot Super Sport yerine, MICHELIN Slick lastiklerini tercih ederek turu 6 saniye daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.
 • Bir slick lastik ile jantları kilitleyecek kadar güçlü frenleme yapılırsa, lastiğin performansı kaç derecelik bir ısıya ulaştığında düşüş göstermye başlar? Lastiklerin maksimum performansları neden hemen değil de bir kaç turdan sonra ortaya çıkar? Bu performans artışından sonra lastiklerin kauçuk yapısında ne gibi değişimler olur?
  Çok sert frenleme yapıldığında yere basan yüzeyde ısı artışı meydana gelir. Fakat yarış lastiklerinin özel kauçuk yapısı sayesinde lokal olarak ısınan bölge lastiğin tamamına etki etmez. Lastikler kısa bir süre sonra ideal sıcaklığa ulaşarak özel kauçuk yapısıyla aşırı ısınmayı önleyip uzun süre maksimum performans verebilmek için tasarlanmıştır.
 • Pist veya yol lastiğinin yanağındaki işaretleri nasıl okurum?
  Yol lastikleri için, "yanak işaretleri"
 • Yarış lastiklerinin yanak işaretlerini nasıl okurum?
  Yarış lastiklerinin yol lastiklerine göre ebat bilgileri daha farklıdır. Bir yarış lastiğini ele alacak olursak; 20/65-18: Buradaki 20 rakamı lastiğin cm cinsinden taban ölçüsünü gösterir, 65 ise lastiğin cm cinsinden yüksekliğini, 18 ise inç cinsinden jant çapını gösterir.
 • Bir yol lastiğinin üretim tarihini yanak işaretlerinde nasıl okurum?
  Lastiğin üzerinde 4 rakamdan oluşan DOT koduna bakılmalıdır. İlk 2 rakam lastiğin üretim haftasını, son 2 rakam ise üretim yılını gösterir. Örnek vermek gerekirse "1310" DOT'lu bir lastik 2010 yılının 13. haftasında üretilmiştir.
  "Yanak İşaretleri"
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Yüksek performans tutkunu musunuz?

Yüksek performans lastik serisi

Yüksek performans lastik serisi

Michelin'in yüksek performans lastik serisini keşfedin. Size en uygun lastiği bulun
MICHELIN Pilot Sport 4 S'i keşfedin

MICHELIN Pilot Sport 4 S'i keşfedin

Michelin'deki en son gelişimlerden haberiniz var mı? Lastikleri keşfedin
MICHELIN Passion

MICHELIN Passion

Sadece Motor sporlarına ve yüksek performansa özel bir youtube kanalı. Hemen izlemek için tıklayın