LASTİKLERİMİZLASTİKLERİMİZ TÜM LASTİKLERİ GÖSTERTÜM LASTİKLERİ GÖSTER BAYİLERİMİZBAYİLERİMİZ

Lastik satın alma kılavuzu

Araca uygun Michelin lastiği

Michelin 18 May 2010

Saymak kadar kolay

Size en uygun lastiği seçiniz. Saymak kadar kolay!

Yeni lastik takarken doğru seçimi yapmanıza kılavuzluk ederken yardımcı olmak için hatırlamanız gereken üç ana husus vardır:

1. Lastik ebadınız
2. İklim koşullarınız
3. Kullanım koşullarınız

1. Lastik ebadınız

Lastiklerinizi değiştirirken aracınızın orijinal ekipman lastik ebadının aynısı olduklarından emin olunuz. Doğru ebattan emin değilseniz, taşıtınız için doğru lastiği bulmak için Lastik Seçme Aracımızı kullanınız. Ya da mevcut lastiğin yanağındaki bilgileri okuyunuz. Lastikler tam dört lastikten oluşan bir takım olarak takılmadıklarında, bir dingil üzerinde farklı lastik tiplerinin aynı anda kullanılmamasını tavsiye ediyoruz. Hala şüpheniz varsa, otomobilinizin montaj detayları için lastik bayiine başvurunuz.

Lastik ebatlarını mı değiştiriyorsunuz?

Bir lastiğin ebadının değiştirilmesi zemin ile temas halindeki kauçuk alanını arttırabilmektedir. Bu da daha iyi direksiyon hâkimiyeti ve  virajlarda daha doğru davranış ile sonuçlanır. Buna rağmen, yanakları küçük olan düşük profilli lastiklerden oluşan bir takım daha iyi görünmekle birlikte genel olarak daha sert bir sürüş ile sonuçlanır. Ayrıca frenleme, motor performansı, yakıt tüketimini etkiler. Kendi güvenliğiniz için, orijinal dış çapa mümkün olduğunca uygun ebatlar seçiniz.. En iyi sürüş kalitesini devam ettirmek için jant genişliğinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu konuda bir uzmandan destek almanızı tavsiye ediyoruz.

4x4 Araçlar

4x4 Taşıtlarda dört lastikten oluşan özdeş takımların kullanılmasını tavsiye ediyoruz (aynı ebat, lastik deseni, yük göstergesi/hız sembolü). Buradaki istisna araç üreticisi tarafından ön ve arka ebatların farklı olmasına müsaade edilmesidir. Böyle bir durumda araç üreticisinin tavsiyesine uyulmalıdır.

2. İklim koşullarınız

Lastiklerinizin yağmur, şiddetli rüzgâr, sis, kar, buz gibi zorlu iklim koşullarının üstesinden gelmesi gerekmektedir. Bütün bunlar performanslarını etkilemektedir ve sürüş biçiminizi her bir hava koşuluna uyarlamanız gerekmektedir. Uzun bir yolculuktan önce, otomobilinizin ve lastiklerinin durumunu kontrol ediniz.

Winter driving

Islak zeminde sürüş

Islak havada sürüş koşulları yağmur, kar, karla karışık yağmur ve sisi içermektedir. Bu koşullarda güvenli bir şekilde sürüş için ıslak havada sürüş koşullarının kuru havada sürüşten temel olarak farklı olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Driving in the rainIslak bir yolda, aşınmış olan lastikler durmak için daha uzun bir mesafeye ihtiyaç duyarlar. Yağmur ise görüşü azaltmaktadır. Zeminde kayma ve suda kızaklama da önemli ölçüde artmaktadır. Uzun, kuru ve sıcak bir dönem sonrasında yağmur henüz yağmışsa, yol üzerindeki toz ve yağ yolu kaygan hale getirecektir.

Islak bir yolda frenleme mesafesi kuru bir yoldakinden üç kat daha fazladır. İyi durumdaki bir Michelin lastiği yağmuru yolun temas alanından lastik sırtı boyunca hızlı bir şekilde dışarı atacaktır. Bu nedenle lastik sırt derinliğini lütfen düzenli bir şekilde kontrol ediniz. En azından 1,6 mm derinliğinde olması gerekmektedir. Derinlik ne kadar büyük olursa suyu tahliye etme becerisi de o kadar iyi olur.

Kuru zeminde sürüş

Kuru bir yolda sürüş daha güvenlidir ancak çukurlar, mıcır veya su birikintileri gibi yol yüzeylerindeki beklenmedik değişikliklere karşı dikkatli olunuz. Yol tutuşunuzu azaltma riski taşımaktadırlar.

Kuru yolda sürüş ıslak yollarda sürüşten önemli ölçüde daha güvenlidir, aşağıdaki ipuçları lastiklerinizi en iyi şekilde korumanıza yardım edebilir.
 • Lastik basıncınızı en azından ayda bir düzenli olarak kontrol ediniz.
 • İhtiyaçlarınızı karşılaması için doğru lastikleri kullanın – Lastik Seçme Aracımızı kontrol edin.
 • Hızınıza dikkat ediniz – belirtilen hız sınırlarına uyunuz ve öndeki taşıtla aranızda güvenli bir takip mesafesi bırakınız.
 • İyi bir gece sürücüsü haline geliniz —görüşün düşük olduğu gece sürüşünün gereklerine karşı tetikte olunuz.
 • Yorgunken araç kullanmayınız — özellikle de trafiğin ve yayaların yoğun olduğu zamanlarda.

3. Kullanım koşulları

Lastikleriniz aracınız ve yol arasındaki tek bağlantıdır, yol tutuş, konfor, frenleme mesafesi ve yakıt tasarrufunda önemli bir rol oynamaktadırlar.  Farklı kullanım koşulları farklı lastik özellikleri gerektirmektedir.

Şehiriçi kullanım

Şehiriçi kullanımda iki kat daha fazla dikkatli olmanız gerektiğinden, lastikler soğukken lastiklerinizi en az ayda bir kere kontrol ediniz. Hava basıncı yetersiz olan lastikler frenleme mesafesini ve yakıt tüketimini arttırmaktadır. Yedek lastiğin de hava basıncını kontrol etmeyi unutmayınız. 

Özel şehir lastiği seçim kriterleri:
 • Frenleme mesafesi. Hem kuru hem de ıslak yollarda frenleme mesafesi en düşük olan lastikleri kullanınız.
 • Uzun ömürlülük. Birçok dur –kalk yapılan şehir sürüşü bir lastiğin ömrü üzerinde büyük zorlamalar getirmektedir. Uzun ömürlülüğü yüksek olan lastikler seçiniz.
 • Yakıt tasarrufu. Yuvarlanma direnci düşük olan lastikler yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
 • Lastik hava basıncı. Lastik hava basınçlarını en azından ayda bir kere kontrol ediniz. Hava basıncı yetersiz olan lastikler frenleme mesafesini ve yakıt tüketimini arttırmaktadır. Yedek lastiğin de hava basıncını kontrol etmeyi unutmayınız.

Ana yollarda ve otoyollarda

Lastikler nispeten yüksek hızlarda aracınızın yol tutuşunda önemli bir rol oynamaktadır.

Lastik seçim kriterleri:
 • Yüksek hızda frenleme mesafesi. Azami güvenlik için hem kuru hem de ıslak yollarda frenleme mesafesi en az olan lastikleri seçiniz.
 • Konfor. Uzun seyahatler için, hem titreşimler hem de gürültü seviyesi anlamında konfor nitelikleri sunan lastikleri seçiniz.
 • Yol tutuş. Azami yol tutuş ve denge sağlayan lastikler seçiniz.

Spor otomobil

Spor kullanımdan keyif alıyorsanız, lastiklerinizin nispeten yüksek hızlarda taşıtınızın yörüngesinde tutulması için gerekli bütün eylemleri sağlaması gerekmektedir

Lastik seçim kriterleri:
 • Yol tutuş. Hem ıslak yollarda hem de kuru yollarda mükemmel performansa sahip olan bir lastik profili arayınız.
 • Yol tutuş. MICHELIN Performans serisinden lastikler seçiniz. Yönverme konusunda mükemmel hassasiyet ve virajlarda iyi bir denge sağlamaktadırlar.

DOĞRU MICHELIN LASTİĞİNİ BULUN

Otomobil bilgilerinizi veya lastik ebadını girip sürüş ihtiyaçlarınızı belirterek öneri alın.

 • Otomobil
 • 4x4 / suv
 • Kamyonet
Loader