LASTİKLERİMİZLASTİKLERİMİZ TÜM LASTİKLERİ GÖSTERTÜM LASTİKLERİ GÖSTER BAYİLERİMİZBAYİLERİMİZ

BAKIM KILAVUZU

Michelin lastiklerin fren performansı

Michelin 18 May 2010

Güvenlikte 1 Numara
Doğru lastik her şeyi değiştirir

Güvenliği

MICHELIN’de güvenliğiniz her zaman önceliklidir

Lastik, zemin ile tek temas noktasıdır. Güvenlik için esastır. Çok geniş çeşitlilikte yüzey ile sürekli temas halindedir. Virajlarda yönlendirmek, hızlandırmak veya fren yapmak, birçok sürüş şekline ve yol koşullarına tepki vermek zorundadır. Bunların tamamı bir insan elinden daha büyük olmayan bir zeminle temas alanında gerçekleşmektedir.

Islak zeminlerde 3 metreye kadar kısa mesafede frenleme(2)

Lastiklerdeki kauçuk temiz, kuru yol yüzeylerinde yol tutuş sağlamaktadır. Eğer yol ıslaksa, yol tutuşu azalır. MICHELIN lastikleri yenilikçi, karmaşık, yüksek teknolojili ürünlerdir, bu da temas alanını mümkün olduğunca kuru tutmaktadır. MICHELIN yenilik anlamında her zaman öncü olmuştur. Ve size azami güvenliği garanti etmek için, bütün yıl boyunca en aşırı koşullarda lastiklerimizi teste tabi tutmaktayız. Örneğin, MICHELIN Energy lastikleriyle ıslak yollarda 3 metre daha kısa mesafede frenleyebilirsiniz. Bir teknedeki pruva gibi, su şeridini yarıp geçmek için zemin üzerinde yuvarlak bir baskı oluşturmaktadır. Daha sonra geriye kalan su depolanmakta veya lastik desenlerindeki kanallar sayesinde dışarı atılmaktadır.

Grip

Lastik hava basıncını aylık olarak kontrol ettiriniz.

Bununla birlikte, lastiklerinizin kalitesinin ve performansının korunmasına yardımcı olmalısınız. Bunu yapmak için de, size lastik basınçlarınızı ayda bir ve uzun yolculuktan önce kontrol etmenizi tavsiye etmekteyiz (yedek lastik dâhil). Doğru hava basıncına sahip lastikler güvenliğiniz için esastır.

Düşük hava basınçlı lastikler

Çok düşük hava basınçlı lastiklerle aracınızı lastik patlaması veya lastiğin havasının hızlı bir şekilde boşalması riskiyle sürersiniz. Bu da frenleme mesafenizin ıslak yollarda 10 metreden daha fazla artabileceği anlamına gelmektedir. Bu da iki yaya geçidi uzunluğu kadardır. Aynı zamanda yol tutuşunu azaltabilmekte, zeminde kayma ve suda kızaklamaya neden olabilmekte ve bir yılda fazladan bir depo yakıta kadar sarfiyata neden olabilmektedir. Lastiklerinizin faydalı ömrünü de 8 metreye kadar azaltabilmektedir.

Farkındalık kampanyaları

Yeni yapılan testlerde, Avrupa’daki on sürücüden birisinin hava basıncı yetersiz lastiklerle araçlarını kullandıkları tespit edilmiştir. Bunların yarısı tehlikeli bir şekilde düşük basınçlar sergilemiştir. Bu bilgiler ışığında, MICHELIN sürücüleri lastiklerde düşük hava basıncının trafikte yarattığı tehlikelere karşı bilinçlendirmek için bilgilendirme ve farkındalık kampanyaları başlatmıştır. MICHELIN ekipleri aktivite kapsamında kurulan kontrol noktalarında sürücülerin sadece birkaç dakikasını alacak lastik hava basıncı ölçme işlemi ve ölçüm sonrasında araç üreticisinin tavsiyesine uygun olarak doğru hava basıncı ayarlama işlemini gerçekleştirmektedir. Avrupa’nın dört bir yanında birkaç yıldır faaliyet gösteren bu aktivitenin ana hedefi karayollarının daha güvenli ve ekonomik hale getirilmesi için lastiklerin rolüne dikkat çekmek olmuştur.

Bakımı yetersiz olan lastiklerle sürüş çok ciddi güvenlik, ekonomik ve çevresel sonuçlara  sahiptir. Bu nedenle MICHELIN,  2000 yılı ile karşılaştırıldığında 2010 yılı itibariyle Avrupa yollarında ölüm sayısının %50 oranında azaltılmasını hedefleyen Avrupa Yol Güvenlik Bildirgesini imzalamıştır. Doğru Hava Basıncı Aktiviteleri, MICHELIN’in yol güvenliğine olan bu bağlılığının pekiştirilmesinin sadece bir yoludur

DOĞRU HAVA BASINCINA SAHİP LASTİKLER

  • Güvenliği arttırmaktadır
  • Lastik ömrünü uzatmaktadır
  • Yakıt tüketimini azaltmaktadır

Hızlı lastik güvenlik kontrolü

Lastiklerinizin aşınma durumunu düzenli olarak kontrol ediniz. Diş derinliği için asgari yasal gereksinim 1,6 mm’dir.

Nasıl kontrol edebilirsiniz?

Bir MICHELIN lastiğinin yanağı üzerindeki “Lastik Adam” simgesi lastiğin ana kanalları içerisine yerleştirilen lastik deseni aşınma göstergesini işaret etmektedir. Lastik deseni, aşınma  göstergesine  kadar aşınmışsa, lastiklerinizi değiştirme zamanı gelmiştir. Michelin bu sınıra ulaşmadan önce lastiklerinizi değiştirmenizi şiddetle tavsiye etmektedir. 
MICHELIN 6 ana Avrupa pazarında yürütülen 2008 TNS Sofres araştırmasına göre:
- Islak zemin yol güvenliği
-  Ürün güvenilirliği
-  Yol güvenliğine katkı anlamında Avrupalı tüketiciler tarafından yaygın olarak bilinen lastik markasıdır.
(2) Kendisinden önceki nesil lastikle karşılaştırılmıştır. 175/65 R 14 T, 195/65 R 15 H, 205/55 R 16 V ebatları üzerinde TÜV SÜD Otomobil tarafından 2007 yılında gerçekleştirilen test.

En son görüntülediğiniz makaleler

Görüntülediğiniz bir makale bulunmamaktadır

  • Otomobil
  • 4x4 / suv
  • Kamyonet
Loader